Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Sieks, kad duodančių kyšį būtų ne daugiau kaip dešimtadalis

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė nutarimą Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015-2025 metų programą. Už šią programą balsavo 90 parlamentarų, balsavusiųjų prieš nebuvo, 6 susilaikė.

Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė nutarimą Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015-2025 metų programą. Už šią programą balsavo 90 parlamentarų, balsavusiųjų prieš nebuvo, 6 susilaikė.

Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos paskirtis – užtikrinti ilgalaikę, veiksmingą ir kryptingą korupcijos prevencijos ir kontrolės sistemą Lietuvos Respublikoje per ateinantį dešimtmetį. Programa apima svarbiausias nacionalinės antikorupcinės politikos viešajame ir privačiame sektoriuose nuostatas. Ji orientuojama į korupcijos sąlygų ir rizikų mažinimą ir šalinimą, taip pat korupcijos rizikų valdymą ir atsakomybės už korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus įgyvendinimą.

Programoje įvardytos prioritetinės sritys, kuriose korupcijos paplitimo galimybė yra didžiausia: politinė veikla ir teisėkūra; teismų ir teisėsaugos institucijų veikla; viešieji pirkimai; sveikatos priežiūra ir socialinė apsauga; teritorijų planavimas, valstybinė statybų priežiūra ir atliekų tvarkymas; ūkio subjektų veiklos priežiūra; viešasis administravimas, valstybės tarnyba ir turto valdymas. Be to, išskiriamos privataus sektoriaus su korupcija susijusios problemos, kurios bus sprendžiamos. Daug dėmesio skiriama antikorupciniam švietimui ir informavimui tobulinti.

Programos tikslas – sumažinti korupcijos mastą, padidinti skaidrumą, atvirumą viešajame ir privačiame sektoriuose bei pasiekti, kad:

– Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas 2025 metų būtų ne mažesnis nei 70 balų (Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas 2014 metais – 58 balai);

– Gyventojų, verslininkų, valstybės tarnautojų apklausose nurodančių, kad kyšis padeda spręsti problemas, sumažėtų iki 33 proc. (2014 metų rezultatas – 55 proc., iš jų 69 proc. – gyventojų, 43 proc. – įmonių vadovų, 54 proc. – valstybės tarnautojų);

–  Žmonių, teigiančių, kad per pastaruosius 5 metus davė kyšį, būtų ne daugiau kaip 10 proc. (2014 metų rezultatas – 31 proc., iš jų 45 proc. – gyventojų, 14 proc. – įmonių vadovų, 35 proc. – valstybės tarnautojų).

Nutarimu įtvirtinti šeši programos tikslai: pirmasis – siekti didesnio viešojo sektoriaus valdymo efektyvumo, sprendimų ir procedūrų skaidrumo, viešumo ir atskaitingumo visuomenei, didesnio valstybės tarnybos atsparumo korupcijai; antrasis – užtikrinti atsakomybės neišvengiamumą; trečiasis – mažinti veiklos priežiūros ir administracinę naštą ūkio subjektams, pertvarkant juos prižiūrinčių institucijų sistemą; ketvirtasis – užtikrinti sąžiningą konkurenciją, skaidrų ir racionalų prekių, darbų ar paslaugų pirkimą vykdant viešuosius pirkimus; penktasis – didinti skaidrumą, mažinti ir šalinti korupcijos pasireiškimo galimybes sveikatos priežiūros srityje; šeštasis – didinti visuomenės nepakantumą korupcijai ir skatinti visuomenę įsitraukti į antikorupcinę veiklą.

Siekiant kompleksiškai kovoti su korupcija, nutarimu nustatyta parengti šakines kovos su korupcija programas. Programos tikslams ir uždaviniams įgyvendinti Vyriausybė tvirtina tarpinstitucinį veiklos planą, kuriame nustatomos Programos įgyvendinimo priemonės ir lėšos joms įgyvendinti. Šio plano parengimą organizuoja Teisingumo ministerija, dalyvaujant Specialiųjų tyrimų tarnybai. Tarpinstitucinis veiklos planas tvirtinamas ir keičiamas suderinus su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi