Lietuvoje

2015.03.09 18:19

A. Butkevičius: šauktinių šiemet gali neprireikti

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt, BNS2015.03.09 18:19

Premjeras Algirdas Butkevičius nedramatizuoja to, kad nemaža dalis valdančiosios koalicijos blaškosi artėjant balsavimui dėl šauktinių sugrąžinimo į kariuomenę. Vyriausybės vadovas teigia turintis informacijos, kuri gali reikšti, kad šauktinių šiemet neprireiks.

Premjeras Algirdas Butkevičius nedramatizuoja to, kad nemaža dalis valdančiosios koalicijos blaškosi artėjant balsavimui dėl šauktinių sugrąžinimo į kariuomenę. Vyriausybės vadovas teigia turintis informacijos, kuri gali reikšti, kad šauktinių šiemet neprireiks.

Socdemas Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas pirmadienį pareiškė esąs už profesionalų kariuomenę. „Darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ jau dabar sako balsuosią laisvai. A. Butkevičius to nelinkęs sureikšminti.

„Manau, kad tikrai šitas klausimas bus svarstomas labai atsakingai. (…) Jau bus kitą savaitę pasibaigę savivaldybių tarybų rinkimai. Ir tikriausiai tų emocijų jau bus daug mažiau“, – žurnalistams Seime pirmadienį sakė premjeras.

Be to, socdemų lyderis pateikė skaičių, kuriam pasitvirtinus, anot jo, šauktinių šiemet neprireiks – nepriklausomai nuo to, ar Seimas patvirtins jų sugrąžinimą.

„Kiek aš žinau, jau šiandien mes turime, negalutiniais patvirtinimais, daugiau kaip 3 tūkst. savanorių, kurie ruošiasi ateiti į Lietuvos kariuomenę. (…) Čia nėra kol kas jokios prievartos. Mes kaip tik skatiname pirmiausiai nuo savanorių pradėti. Bet mums reikalingas rezervo sukaupimas. Ir aš manau, tas patriotizmo ugdymas blogo niekada niekam nepadarė ir nedavė. O reikia šiek tiek pakeisti požiūrį į Lietuvos kariuomenę, nelyginant gal su prisiminimais apie kariuomenę Tarybų sąjungos laikais“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Premjeras patikino, jog surinkos minėtą skaičių savanorių, šauktinių šaukimas nusikeltų į kitus metus.

„Jeigu tiek susiformuos, tai rudeniniame šaukime bus vien savanoriai“, – sakė A. Butkevičius.

Dėl Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pažadų šiemet du kartus kelti minimalią algą A. Butkevičius atsargesnis.

„Tikrai mes MMA didinsime. Bet tai bus galima pasakyti po pusmečio. Nes geopolitinė situacija yra įtempta, poveikis išorinis Lietuvai kol kas (…) yra didžiausias. (…) Į šį klausimą galėsiu atsakyti po liepos 1 d. Taip, pirmas didinimas bus – nuo liepos 1 d.“, – sakė premjeras.

Kariuomenė nepatvirtina premjero žodžių 

Lietuvos kariuomenė sako negalinti patvirtinti premjero žodžių, kad 3 tūkst. savanorių pareiškė norą atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą.

„Šiai dienai Lietuvos kariuomenė tokių duomenų neturi ir tokios informacijos patvirtinti negali“, – pirmadienį BNS sakė Lietuvos kariuomenės vado padėjėjas pulkininkas Valdemaras Rupšys.

Pasak karininko, kariuomenė skatina jaunuolius, kad jie ateitų savanoriškai tarnauti, tačiau skaičių patvirtinti negali.

„Kiek žinau, šiandien jau turime per 3 tūkst. savanorių, kurie ruošiasi ateiti į Lietuvos kariuomenę. Skatiname nuo savanorių pradėti“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

„Jeigu tiek susiformuos, tai rudeniniame šaukime bus tik savanoriai“, – pridūrė jis, paklaustas, ar tai reiškia, kad rudenį nebus priverstinio šaukimo į privalomąją tarnybą.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas BNS sakė negalįs komentuoti premjero žodžių. Jo teigimu, pernai į bazinius kursus atėjo 900 savanorių, todėl tam tikro jų skaičiaus tikimasi ir šiemet.

„Priimsime visus, o kiek pritrūks, pakviesime papildomai“, – sakė ministras.

Reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje Valstybės gynimo taryba pasiūlė penkeriems metams grąžinti šaukimą. Tam jau pritarė Vyriausybė, bet galutinį sprendimą priims Seimas. Įstatymo pakeitimą siūloma Seime svarstyti skubos tvarka.

Valstybės ir kariuomenės vadovai teigia, kad šauktiniai būtini, siekiant užpildyti kariuomenės dalinius ir parengti rezervą. Į privalomąją pradinę karo tarnybą kasmet planuojama šaukti 3-3,5 tūkst. 19-26 metų jaunuolių.

Šauktinių Lietuvos kariuomenėje buvo atsisakyta 2008 metais.