Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Trakuose savivaldos rinkimai vyks iš naujo

LRT TV naujienų tarnyba, BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį nusprendė dėl pažeidimų naikinti savivaldybės tarybos ir mero rinkimų rezultatus Trakuose.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį nusprendė dėl pažeidimų naikinti savivaldybės tarybos ir mero rinkimų rezultatus Trakuose.

Nuspręsta, kad rinkimai čia vyks iš naujo, juos numatoma surengti birželio 7 dieną.

Trakuose aiškinamasi dėl šimtų išankstinio balsavimo vokų pažeidimo, be to, tiriami galimi papirkimo atvejai.

VRK narys Rokas Stabingis posėdyje sakė, kad bent 444 vokai su iš anksto balsavusių rinkėjų biuleteniais buvo atplėšti ir vėl užklijuoti.

„Vienose apylinkėse yra daugiau, pavyzdžiui, vienoje apylinkėje jų yra net 110, tai yra labai didelis skaičius sugadinimo, kitose yra mažiau. (&.) Mes įtarėme, kad tai galėjo padaryti kažkas, turintis įėjimą į tą patalpą, tai galėjo būti padaryta tyčia“, – svarstė R. Stabingis

Tuo metu VRK narė Svetlana Misevičienė teigė, kad, iš teisėsaugos gautais duomenimis, Trakuose papirkti galėjo būti 900–1000 ar daugiau asmenų. VRK turimais duomenimis, teisėsauga šiuo metu vykdo penkis ikiteisminius tyrimus dėl pažeidimų per rinkimus Trakuose.

Šeši Vilniaus mero Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatai į Trakų rajono savivaldybės tarybą įtariami organizavę rinkėjų balsų pirkimą. Du iš jų jau iškovojo mandatus. Vilniaus apygardos prokuratūros prašymu jau anksčiau šią savaitę VRK panaikino šių kandidatų teisinę neliečiamybę.

Andrejus Prokofjevas sąraše buvo įrašytas pirmuoju numeriu, Zofija Abeciūnienė - antruoju, Inesa Kurpiuvienė - ketvirtuoju, Artūras Lebedevas- septintuoju, Vidmantas Gaidukas - dešimtuoju, Michailas Černiavskis - 42-uoju.

Vis tik R. Stabingis nepasakė, kokios partijos naudai papirkinėti rinkėjai. „Mes žiūrėjome konkrečiai tris Trakų miesto apylinkes. Yra įvairių partijų, negalima išskirti kažkokios vienos partijos, yra vienų partijų daugiau, kitų partijų mažiau. (&) Man sunku pasakyti, kurią partiją galima būtų išskirti“, – sakė R. Stabingis.

Jo teigimu, ikiteisminis tyrimas yra pradėtas ir dėl pavėžėjimo. „Mes manome, kad apie 900- 1000 rinkėjų galėjo būti pavežti ir naudojantis situacija paveikta jų valia balsuojant“, – sakė VRK narys.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas žurnalistams sekmadienį teigė, kad Trakuose padarytus pažeidimus VRK pripažįsta šiurkščiais.

„Tai reiškia, kad rinkimų rezultatai pripažįstami negaliojančiais ir rinkimai rengiami iš naujo“, – sakė Z. Vaigauskas.

„Bus iš naujo registruojami kandidatai, iš naujo sudaroma apygardos rinkimų komisija. Klausimas kyla dėl lėšų, tai turiu pasakyti, kad tai, kad pirmajame rinkimų rate pavyko išrinkti 19 merų, sutaupė mums tokiu būdu rinkėjai nemažai pinigų, tai iš valstybės biudžeto prašyti papildomai lėšų mes kol kas neplanuojame“, – aiškino VRK pirmininkas.

Anot jo, birželio 7-ąją turėtų vykti ir rinkimai į Seimo narių vietas, jei jos atsilaisvintų vienmandatėse apygardose rinktiems parlamentarams tapus merais.

Įtariamųjų namuose ir automobiliuose rasta net ginklų

Pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, kandidatai į tarybos narius turi teisinę neliečiamybę. Pasak VRK posėdyje kalbėjusio prokuroro, visi šeši minėti asmenys įtariami trukdę rinkėjams pasinaudoti Konstitucijos garantuojama rinkimų teise. Kandidatų namuose, automobiliuose atlikus kratas, aptikta įvairių įkalčių – išankstinio balsavimo kvitų, ranka surašytų rinkėjų sąrašų, kitų pareigūnus sudominusių daiktų.

Kriminalinės žvalgybos pareigūnų užfiksuoti telefoniniai pokalbiai bei trumposios žinutės rodo, kad minėti kandidatai į savivaldybės tarybos narius iš anksto tarėsi dėl rinkėjų vežimo balsuoti organizavimo, atsilyginimo jiems už atitinkamą „apsisprendimą“.

E. Masiulis: sprendimas – logiškas ir sveikintinas

VRK sprendimas dėl galimų šiurkščių pažeidimų surengti pakartotinius rinkimus Trakuose – logiškas ir sveikintinas, – cituojamas Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis partijos išplatintame pranešime spaudai.

„Sveikiname šį principinį VRK sprendimą. Gerai, kad VRK jį priėmė toliau neatidėliodama ir nelaukdama antrojo rinkimų turo. Negalima toleruoti net ir galimo rinkėjų balsų pirkimo fakto – negali kilti nė menkiausių abejonių dėl rinkimų sąžiningumo ir skaidrumo.“

Pranešime akcentuojama, kad liberalai kovo 5-ąją kreipėsi į VRK su prašymu anuliuoti savivaldos rinkimų Trakų rajone rezultatus ir skelbti šiame rajone naujus rinkimus, užtikrinant skaidrų jų organizavimą.

Trakų rajono merė Edita Rudelienė sako, kad yra pasirengusi dalyvauti pakartotiniuose rinkimuose. „Liberalams per pirmąjį savivaldos rinkimų turą savo balsą skyrė daugiau kaip 4 tūkstančiai Trakų krašto žmonių. Jų pasitikėjimas yra paskata tęsti pradėtus darbus“, – teigė E. Rudelienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI