Lietuvoje

2015.03.06 15:26

Šeši A. Zuoko partijos kandidatai įsivėlė į Trakų rinkimų skandalą

ELTA, LRT RADIJAS, DELFI.lt, BNS2015.03.06 15:26

Penktadienį Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdyje svarstomas klausimas dėl savivaldos rinkimų Trakų rajone. Šeši Vilniaus mero Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatai į Trakų rajono savivaldybės tarybą įtariami organizavę rinkėjų balsų pirkimą.

Penktadienį Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdyje svarstomas klausimas dėl savivaldos rinkimų Trakų rajone. Šeši Vilniaus mero Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatai į Trakų rajono savivaldybės tarybą įtariami organizavę rinkėjų balsų pirkimą.

Kovo 5 dieną VRK gavo prokuratūros prašymą dėl kandidatų į Trakų tarybos Andrej Prokofjev, Inesos Kurpiuvienės, Michailo Černiavskio, Zofijos Abeciūnienės, Artūro Lebedevo ir Vidmanto Gaiduko neliečiamybės panaikinimo.

„Pirminė informacija, kurią turime, leidžia mums minėtiems asmenims pareikšti įtarimus. Kratų metu pas M. Černiavskį buvo rastas ginklas, pas Z. Abeciūnienę – pistoletas ir šoviniai, pas A. Lebedevą – medžiaga, galimai, parakas. Šie duomenys leidžia mums daryti prielaidą, kad buvo padarytos ir kitos nusikalstamos veikos“, – sakė prokuroras Linas Kuprusevičius.

Jis sakė, kad kriminalinės žvalgybos metu buvo užfiksuoti pokalbiai, trumposios žinutės tarp visų išvardytų asmenų, kuriose, jo, kaip prokuroro nuomone, užfiksuotos aplinkybės leidžia įtarti, kad buvo kalbama ir tariamasi dėl balsų pirkimo. Taip pat pas šiuos asmenis rasta išankstinio balsavimo rinkimų biuletenių.

Pati Z. Abeciūnienė piktinosi, kad nesupranta, kas čia vyksta – savo kaltės ji neįžvelgia.

„Pas mane buvo atlikta krata, tačiau jokių išvardytų daiktų nebuvo rasta. Man buvo šokas, kai pas mane atvažiavo atlikti kratą. Neįsivaizduoju, kas nutiko, jokios informacijos neturiu. Tik kai atvažiavo daryti kratą, sužinojau, kad įtarimai yra pareikšti“, – teisinosi Z. Abeciūnienė.

Balsų pirkimu įtariamų politikų likimą partija spręs pirmadienį

Šešių kandidatų į Trakų rajono tarybą, kuriems pareikšti įtarimai dėl balsų pirkimo, likimas bus sprendžiamas pirmadienį, sako Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) rinkimų štabo vadovas Žilvinas Šilgalis.

„Ne tik mūsų, bet ir kitų įtartinų ten yra. Bet kriminaliniai dalykai neturi ir negali turėti nieko bendro. Mūsų pozicija aiški: jei kažkas pirko balsus ar užsiėmė kita nusikalstama veika, turi atsakyti pagal Lietuvos įstatymus“, – BNS sakė LLS (liberalų) rinkimų štabo vadovas Žilvinas Šilgalis.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį panaikino šešių į teisėsaugos akiratį patekusių Artūro Zuoko vadovaujamos partijos atstovų teisinę neliečiamybę. Įtarimai pareikšti į Trakų rajono savivaldybės tarybą jau išrinktiems politikams Inesai Kurpiuvienei ir Andrejui Prokofjevui bei į kandidatų sąrašą įrašytiems Artūrui Lebedžiui, Zofijai Abeciūnienei, Michailui Černiavskiui ir Vidmantui Gaidukui.

Anot Ž. Šilgalio, partijos valdyba pirmadienį kviesis visus šešis įtariamuosius bei nagrinės tiek teisėsaugos, tiek jų pačių pateiktą informaciją ir tik tuomet apsispręs, ar šalinti minėtus asmenis iš partijos.

„Neskubėkime. Yra daug kartų buvę įtarimų pareikštų, bet pagal tai, kiek buvo įtarimų pareikšta ir kiek baudžiamųjų bylų išnagrinėta, yra labai didžiulės disproporcijos. Bet jei faktai pasitvirtins ir jie valdybai atrodys įtikinami, klausimų šioje situacijoje nebus jokių – bus griežti ir aiškūs sprendimai“, – sakė Ž. Šilgalis

Politikas taip pat sakė, kad remtų pakartotinius rinkimus Trakuose.

„Jei bus pakartotiniai rinkimai – tai ir labai gerai, ir turėtų jie būti. Nes Trakuose tokių nuogirdų, jei pamenate, yra po kiekvienų rinkimų, tas pats ir tas pats. Tai vieną kartą žmonės, kurie ten dalyvauja – nesvarbu kokioms partijoms priklauso, nes įvairių partijų nariai į istorijas buvo įsipainioję – turėtų suprasti, kad tokiais metodais šiais laikais rinkimuose niekas nedalyvauja ir už tai reikės atsakyti“, – pripažino partijos rinkimų štabo vadovas.

Jis vis dėlto sakė nemanantis, kad partijai mesti rimti įtarimai pakenks antrajame rinkimų ture dalyvaujančiam Vilniaus merui A. Zuokui.

„Pirmiausiai, Trakai nėra Vilnius. Kitas dalykas – politikai ir kriminalinė veikla nieko neturi“, – sakė Ž. Šilgalis.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Linas Kuprusevičius penktadienį per VRK posėdį sakė, kad minėtų šešių politikų namuose, automobiliuose, kitur atliktos kratos, rasta išankstinio balsavimo lapelių su informacija apie rinkėjus, įvairių užrašų, užfiksuoti jų pokalbiai ir susirašinėjimai žinutėmis, leidžiantys įtarti, kad tariamasi dėl balsų pirkimų. Taip pat pas tris kandidatus aptikta, įtariama, nelegaliai laikomų ginklų ir sprogmenų.

Trakų rajono savivaldybėje sekmadienį vykusiuose rinkimuose LLS (liberalai) laimėjo tris mandatus. Tarp išrinktų politikų – du minėti įtariamieji I. Kurpiuvienė ir A. Prokofjevas, bei trečiasis – Vydūnas Sadauskas, jam įtarimai nėra pareikšti.

Tyrimas vyksta ir dėl pažeistų išankstinio balsavimo vokų plombų

Taip pat pareigūnai tiria atvejį dėl Trakų rajone pažeistų išankstinio balsavimo vokų plombų – dauguma vokuose buvusių biuletenių yra Liberalų sąjūdžio kandidatų naudai.

Jonas Udris. K. Čachovskio (DELFI) nuotr.

„Vienoje iš Trakų apylinkių, kur man teko dalyvauti, probleminius vokus atidarėme – iš 110 tokių vokų 13 iš karto buvo negaliojantys, kadangi buvo be rinkėjo kortelių arba biuletenis buvo neįdėtas į vidinį voką. (…) Negaliu pasakyti, kad vidiniai vokai buvo plėšyti ar dar kas nors su jais daryta. Bet rezultatai rodo įdomius dalykus“, – rinkimų dieną DELFI pasakojo VRK narys Jonas Udris.

Pasak jo, tikrintoje apylinkėje socdemai ir liberalai gavo panašų kiekį balsų, o įtarimą sukėlusiuose vokuose – visiškai kitokios tendencijos.

„Išankstinio balsavimo vokuose Liberalų sąjūdis dominuoja absoliučiai. Atmetus rastus negaliojančius keliolika biuletenių, už Liberalų sąjūdį buvo 62“, – tęsė J. Udris. Dar daugiau – per 70 biuletenių – mero rinkimuose parėmė liberalų kandidatę Editą Rudelienę.

VRK narys taip pat parodė šūsnį identiškų biuletenių – ta pati partija, tie patys 4 numeriai pirmumo balsų laukeliuose, penktas langelis visur tuščias. Labai vargiai tikėtinas sutapimas išankstiniame balsavime. Ir ne vienintelis.

„9 biuleteniai – su visiškai identiškais skaičiais. 8 biuleteniai – kur sutampa beveik viskas. Pasirodo, realu“, – ironizavo J. Udris.

Prašė anuliuoti rezultatus

Savo ruožtu Liberalų sąjūdis ketvirtadienį išplatino prašymą anuliuoti rinkimų rezultatus Trakų rajone ir šiame rajone skelbti naujus rinkimus, užtikrinant skaidrų jų organizavimą.

„Kadangi VRK iki šiol vis dar negali aiškiai patvirtinti, kad rinkimų rezultatai Trakuose yra patikimi ir skaidrūs, o viešoje erdvėje paskleistos abejonės dėl galimų rinkimų pažeidimų vis dar yra neišsklaidytos, raginame Komisiją prisiimti atsakomybę ir surengti naujus rinkimus Trakų rajone. VRK privalo užtikrinti, kad balsavimas ir rezultatai būtų patikimi“, – teigė Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis.

Trakų rajono merė Edita Rudelienė stebėjosi, kad VRK, kurios Liberalų sąjūdis ne kartą prašė aiškių atsakymų dėl galimų rinkimų pažeidimų Trakų rajone, iki šiol aiškiai neįvardino, ar rajone per rinkimus buvo perkami balsai ir jeigu taip, už kurią politinę partiją ar kandidatus.

E. Masiulis. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

„VRK atstovai į mūsų užklausas nepateikia jokių atsakymų. Vietoj to, kad išsklaidytų abejones ir pateiktų faktus dėl Trakų rajone vykusių rinkimų, VRK atstovai viešai skleidžia įtarimus dėl galimų pažeidimų, taip sukeldami visuomenės nepasitikėjimą balsavimo rezultatais. Trakų rajono mere dirbu septynis mėnesius, jaučiu atsakomybę ir įsipareigojimą Trakų krašto gyventojams. Todėl kartu su partija esu pasirengusi dalyvauti pakartotiniuose rinkimuose“, – pažymėjo E. Rudelienė.

Liberalė E. Rudelienė, pagal išankstinius rezultatus, pateko į antrąjį merų rinkimų turą.

Penktadienį į neeilinį posėdį susirinkusi Vyriausiosios rinkimų komisija (VRK) leido baudžiamojon atsakomybėn patraukti Lietuvos laisvės sąjungos atstovus Trakų savivaldybėje, kurie įtariami galimu balsų papirkimu. Ar anuliuoti savivaldos rinkimus Trakų rajone, VRK apsispręs sekmadienio posėdyje.

Sprendimą patraukti liberalus baudžiamojon atsakomybėn palaikė absoliuti dauguma – 13 VRK narių, išklausiusi prokuroro pranešimą.

VRK įpareigota sekmadienio posėdžiui parengti sprendimą, ar pripažinti rinkimus Trakų savivaldybėje negaliojančiais. Jei rinkimai bus pripažinti negaliojančiais, juos reiks rengti vasaros pradžioje, sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt