Lietuvoje

2015.09.08 13:45

L. Linkevičius: Ukrainoje reikalinga nepriklausoma sienos su Rusija kontrolė

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2015.09.08 13:45

Nors intensyvių karinių veiksmų šiuo metu Rytų Ukrainoje nevyksta, nerimą kelia tai, kad čia yra likusių Rusijos karių ir nėra nepriklausomos išorinės sienos kontrolės, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Nors intensyvių karinių veiksmų šiuo metu Rytų Ukrainoje nevyksta, nerimą kelia tai, kad čia yra likusių Rusijos karių ir nėra nepriklausomos išorinės sienos kontrolės, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Ukrainoje tebėra Rusijos kariai. Jų tikrai skaičiuojama tūkstančiais. Perdislokavimas nelabai aiškus. Kalbama, kad į kitas vietas tiesiog gali būti perdislokuojama taktiniais sumetimais. Žvilgsniai dabar krypsta į Mariupolį, kur galima tikėtis, kad vėliau gali būti kažkokių paaštrėjimų. Pagrindinis dalykas, apie kurį šnekame jau labai daug mėnesių, – nėra nepriklausomos išorinės Rusijos–Ukrainos sienos kontrolės“, – teigia L. Linkevičius.

Jis pabrėžia, jog ši siena svarbi tuo, kad pro ją visada buvo tiekiama karinė parama separatistams: įranga, ginkluotė, net ir sunkioji technika. „Informacijos neturime, nes kontrolės nėra. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai neprileidžiami“, – akcentuoja Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Jis kartu su kitais Europos Sąjungos diplomatijos vadovais neformaliame susitikime Rygoje aptars Ukrainos konfliktą ir tolesnius Bendrijos santykius su Rusija. Susitikime bus kalbama ir apie tai, kaip vyksta pasirengimas Rytų partnerystės viršūnių susitikimui gegužės mėnesį Rygoje. Taip pat bus aptariama Europos saugumo strategija. Ministrai diskutuos ir apie situaciją Libijoje.

Nepatinka Europos „vienybė nedaryti nieko“

Europos vienybė Rusijos atžvilgiu yra svarbi, bet ji turi pasireikšti sutarimu dėl konkrečių veiksmų, pareiškė L. Linkevičius, atvykęs į ES ministrų susitikimą Rygoje.

Lietuvos ministro vertinimu, ES kol kas nesiėmė pakankamų priemonių, kurių reikia, kad būtų išspręsta krizė Ukrainoje, kur Rusijos remiami separatistai kovoja su vyriausybės pajėgomis.

„Vienybė yra labai geras žodis, visi yra už vienybę, bet vienybė nedaryti nieko – ne man. Man tai nepatinka. Turime vieningai kažką daryti“, – žurnalistams Rygoje sakė L. Linkevičius.

Paklaustas, ar ES šalys artimiausiu metu sutars iki metų pabaigos pratęsti ekonomines sankcijas Rusijai, L. Linkevičius atsakė: „Tikiuosi. Tai mažiausia, ką galime padaryti“. L. Linkevičiaus teigimu, Vakarai taip pat turėtų vieningai tęsti Rusijos izoliaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.