Lietuvoje

2015.03.06 10:55

Į Santariškes iš Prancūzijos transplantacijai atgabenta kūdikio širdis

LRT RADIJAS, 15min.lt2015.03.06 10:55

Vilniuje, Santariškėse esančiame transporto žiede leidosi Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnis „Eurocopter EC135“, į Vilniaus universiteto ligoninę Santariškių klinikas atskraidinęs iš užsienio atgabentą donoro organą skubios transplantacijos laukiančiam recipientui, informavo Nacionalinis transplantacijos biuras.

Vilniuje, Santariškėse esančiame transporto žiede leidosi Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnis „Eurocopter EC135“, į Vilniaus universiteto ligoninę Santariškių klinikas atskraidinęs iš užsienio atgabentą donoro organą skubios transplantacijos laukiančiam recipientui, informavo Nacionalinis transplantacijos biuras.

Penktadienio rytą pranešta, jog širdis vienerių metų metų mergaitei persodinta sėkmingai ir plaka. Nacionalinio transplantacijos biuro atstovė Rasa Pekarskienė patvirtino, jog medikams pavyko spėti organą persodinti per 5 valandas – tai būtina sąlyga, kad širdis prigytų. Mergaitė šiuo metu yra reanimacijoje, medikai žada pasidalinti žiniomis apie jos sveikatą kai tik kas nors paaiškės.

Širdis buvo atskraidinta į prie Santariškių klinikų esantį transporto žiedą. Dar gerokai prieš nutūpiant sraigtasparniui eismas prie transporto žiedo buvo sustabdytas. Prie transporto žiedo atskraidinamo donorinio organo laukė greitosios pagalbos automobilis.

Įvykį matę skaitytojai pranešė, kad iš sraigtasparnio į greitosios pagalbos automobilį buvo skubiai perneštas lagaminas su donoro organais. Nacionalinis transplantacijos biuras patvirtino, kad ketvirtadienio vakarą vyksta širdies transplantacijos operacija.

15min.lt žiniomis, ketvirtadienį iš Prancūzijos į Vilnių atgabenta donoro (kūdikio) širdis. Širdį iš Paryžiaus į Vilnių atskraidino lėktuvas.

Taupant laiką (širdį reikia persodinti kaip įmanoma skubiau), į pagalbą buvo pasitelktos aviacijos pajėgos. Greitosios pagalbos automobilis iš oro uosto į Santariškes įprastai važiuoja apie 25 minutes. Tačiau dėl nepalankių oro sąlygų Vilniuje formuojasi spūstys, todėl nuspręsta nerizikuoti – širdies išemijos laikas negali viršyti 5 valandų.

Donoro širdies jau nuo praėjusių metų gegužės laukia mažoji Estrėja. Transplantacijos operacijos mažiems vaikams ir net kūdikiams Lietuvoje nėra naujiena – organai yra persodinti ir nė metų neturinčiam kūdikiui.

Skaitytojai pasakojo, kad policija užblokavo eismą visose gatvėse aplink Santariškes, nes medikai turi kuo skubiau nugabenti širdį į Transplantologijos centrą. Sraigtasparnio nusileidimas buvo itin įspūdingas – jis sukėlė tikrą sniego pūgą.

Patvirtinta: persodinama širdis

Skubios transplantacijos laukusiam recipientui persodinama donoro širdis, patvirtino Nacionalinis transplantacijos biuras.

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį, 1 val. 07 min., Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM donorystės koordinatorius iš Prancūzijos sulaukė skambučio apie donorinę širdį.

Skrido siaučiant pūgai

Siaučiant pūgai, Santariškių klinikų kardiochirurgų komanda privačios aviakompanijos lėktuvu ankstų ketvirtadienio rytą buvo nuskraidinta į Prancūzijos donorinę ligoninę eksplantuoti (paimti) donoro širdies.

Vos paėmusi donoro širdį, medikų brigada tuo pačiu lėktuvu grįžo į Vilnių: kelionė užtruko 9,5 valandos – skrydis pirmyn ir atgal, eksplantacijos procesas, kelionės iš oro uosto Prancūzijoje ir Lietuvoje.

Vilniaus oro uoste nusileidžiančio lėktuvo jau laukė tokiais ekstremaliais atvejais į pagalbą gydytojams transplantologams atskubantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnis „Eurocopter EC135“, kuris donoro širdį atgabeno į Santariškių transporto žiedą. Mat kol prie ligoninės nėra įrengta aikštelės orlaiviams nutūpti, donorinius organus atgabenantys lėktuvai leidžiasi minėtame transporto žiede. Iš čia donorinis organas greitosios pagalbos automobiliu per kelias minutes buvo nugabentas į Santariškių klinikas.

Oro sąlygos sukėlė problemų

Beje, dėl itin prastų oro sąlygų (gausaus snygio) kone iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, ar VSAT sraigtasparnis iš Paluknyje (Trakų r.) esančios bazės galės pakilti. Numatydami tokią galimybę, Biuro darbuotojai užtikrino, kad tokiu atveju donorinį organą iš Vilniaus oro uosto atgabens kelių policijos ekipažų lydimas greitosios pagalbos automobilis. Turint omenyje tai, kad širdis į Vilnių buvo atskraidinta baigiantis darbo dienai, kai gatvėse pilna automobilių, donorinio organo gabenimas sostinės gatvėmis būtų užtrukęs šiek tiek ilgiau.

Policijos ekipažai talkino kelionės į oro uostą metu, užtikrino sklandų sraigtasparnio nusileidimą Santariškėse.

Kodėl širdis atgabenta iš Paryžiaus?

Biuras primena, kad kai ieškoma donorinio organo skubios transplantacijos laukiantiems pacientams ir jis neatsiranda Lietuvoje, kreipiamasi į užsienio šalis – į Eurotransplant organizaciją, visas ES šalis. Ypač sudėtinga situacija su donorais-vaikais. Lietuvoje donorų vaikų būna itin retai – vos 1–2 per metus. Kai donorinio organo laukia vaikai, paieška visada vyksta ir už Lietuvos ribų. Šiuo metu skubios transplantacijos laukia 3 vaikai.

Šis atvejis unikalus, nes skubios širdies transplantacijos procesas buvo koordinuojamas dviejose šalyse. Biuro koordinatoriui iš anksto reikėjo numatyti visas galimas problemas, rasti jų sprendimo būdus, atlikti daugybę specifinių procedūrų, kad donorinės širdies atgabenimas į Lietuvą įvyktų kuo sklandžiau ir operatyviau. Transplantacijos procesas ypač sudėtingas dėl būtinos greitos logistikos: širdis nuo paėmimo iš donoro iki transplantacijos pabaigos turi pradėti plakti vėliausiai per penkias valandas.

Šiuo metu vyksta transplantacijos operacija.

Nacionalinis transplantacijos biuras prašo supratingumo – gerbti artimųjų privatumą ir gydytojų darbą.

KOP Aviacijos bazės sraigtasparnių eskadrilės pilotai transplantacijos biurui talkinti gabenant donorinius organus pradėjo 2001 metais – tuomet su jais buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Su VSAT tokia sutartis pasirašyta 2011 metais. Nuo to laiko sraigtasparniai su donoriniais organais skrido daugiau nei 50 kartų.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23