Lietuvoje

2019.04.03 15:17

Valdantieji ir opozicija sutaria dėl aplinkos ministro skyrimo: svarbu, kad viskas baigėsi

Donatas Zinkevičius, ELTA2019.04.03 15:17

Valdančiųjų „valstiečių” ir „socialdarbiečių“ bei opozicinės liberalų partijos atstovai sutaria, kad Kęstutis Mažeika yra tinkamas kandidatas eiti aplinkos ministro pareigas, ir džiaugiasi, kad keturis mėnesius užtrukusioje „ministerijos be ministro“ istorijoje yra padėtas taškas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narė Agnė Širinskienė Eltai teigė, kad, nors skyrimo procesas ir užtruko ilgai, dabar svarbiausia žiūrėti į ateitį ir tęsti pradėtus darbus.

„Mes džiaugiamės, kad pagaliau prezidentė patvirtino ministrą, ir ministerija galės pradėti darniai dirbti toliau, nes visąlaik yra geriau, kai ministerijoje yra atskiras ministras, kuris ir atsako už tą sritį ir planuojasi darbus. Žinoma, tvirtinimo procesas užtruko, pirmoji kandidatė prezidentės buvo atmesta, nors prieš tai, premjero teigimu, ji buvo ir derinta, ir, preliminariais vertinimais, tiko, bet tai yra darbiniai santykiai, kurie kartais pasitaiko. Svarbu yra žiūrėti ne į praeitį, o į ateitį, kad yra ministras, ir jis gali pradėti dirbti ir tęsti reformas“, – sakė Seimo narė.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas pripažįsta, kad svarbiausia yra tai, jog istorija pagaliau pasibaigė. Visgi liberalas priminė, kad premjero Sauliaus Skvernelio pozicija plėtojantis įvykiams jam atrodė keista.

„Svarbiausia, kad užsibaigė istorija. Skvernelis toje istorijoje pasirodė labai keistai, nes jis sakė, kad prezidentė, matyt, netvirtins jokio ministro, kurį jis pateiks. Pasirodo, ne. Prezidentė patvirtino Mažeikos kandidatūrą. Skvernelio kaltinimas subliūkšta. Gal ir karas baigsis tarp prezidentės ir Skvernelio“, – komentavo E. Gentvilas.

Prezidentei patvirtinus ministro kandidatūrą, Seimo narys įžvelgė naują intrigą valdančiojoje koalicijoje.

„Atsiranda nauja intriga. Ministru tampa „valstietis“, o „socialdarbiečiai“ iš esmės lieka be ministrų šioje vyriausybėje. Čia yra didelis smūgis per nagus Kirkilo partijai. Jie liko koalicijoje, kad pabūtų valdžioje, ir štai tos valdžios netenka, nes ją periminėja patys „valstiečiai“, – sakė E. Gentvilas.

Paklausus, ar aplinkos ministro kėdėje Lietuvos socialdemokratų darbo partija norėjo matyti savo kandidatą, Gediminas Kirkilas daug nekomentavo.

„Mums pasiūlė pateikti kandidatūras, mes jas pateikėme“, – sakė „socialdarbietis“.

Visgi, G. Kirkilo nuomone, jau ir anksčiau siūlytos kandidatūros buvo geros.

„Aš manau, kad visos kandidatūros buvo labai rimtos, tiek Andriaus Palionio, tiek Irmos Gudžiūnaitės, ir dabartinis kandidatas yra geras. (...) Jeigu parlamento komiteto pirmininkas netiktų į ministrus, tai būtų labai keista“, – Eltai sakė G. Kirkilas.

Kęstučio Mažeikos tinkamumą aplinkos ministro postui pabrėžė ir A. Širinskienė bei E. Gentvilas.

„Jis (Kęstutis Mažeika. – ELTA) turi mokslo daktaro laipsnį ir dvejus metus labai sėkmingai vadovavo Seimo (Aplinkos apsaugos. – ELTA) komitetui. Tikrai niekas Seime priekaištų neturėjo. Jo vadovaujamas komitetas puikiai dirbo“, – sakė „valstietė“ A. Širinskienė.

„Tai yra žmogus, kuris dirba šioje sferoje ir turi supratimą. Linkiu jam sėkmės. Tikrai galiu iš šalies stebėdamas sakyti, kad žmogus išmano medžioklės, miškų ir atliekų tvarkymo reglamentavimą“, – teigė liberalas E. Gentvilas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pritarė premjero teikiamai Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Kęstučio Mažeikos kandidatūrai į aplinkos ministrus.

„Valstiečiams“ priklausantis Seimo narys vadovaus ministerijai, kuri pastaruosius 4 mėnesius neturėjo vadovo. K. Mažeiką paskyrus ministru, Sauliaus Skvernelio vyriausybę sudarys vien vyrai.

S. Skvernelis į laisvą aplinkos ministro vadovo vietą siūlė „socialdarbietės“ Irmos Gudžiūnaitės kandidatūrą, tačiau prezidentė ją atmetė, argumentuodama tuo, kad kandidatei trūksta patirties ir kompetencijų.

S. Skvernelis aštriai sureagavo į tokį prezidentės sprendimą, nes, pasak jo, prezidentė atmetė jau suderintą kandidatūrą. Tačiau, prezidentūros teigimu, prezidentė nedavė jokių pažadų, kad I. Gudžiūnaitės kandidatūrai bus pritarta. Prezidentūra pabrėžė, kad D. Grybauskaitės sprendimą lėmė tai, jog susitikime I. Gudžiūnaitė neparodė vadovavimui aplinkos apsaugos sektoriui reikalingų žinių.