Lietuvoje

2015.03.05 17:30

Lenkijos kariuomenės vadas Vilniuje: esame pasirengę „žaliesiems žmogeliukams“

BNS, ELTA2015.03.05 17:30

Lietuvoje viešintis Lenkijos kariuomenės vadas ketvirtadienį sakė, kad abi šalys yra pasirengusios atremti vadinamojo „hibridinio karo“ grėsmes, netiesiogiai paminėdamas Rusijos įvykdytą Ukrainos Krymo regiono aneksiją.

Lietuvoje viešintis Lenkijos kariuomenės vadas ketvirtadienį sakė, kad abi šalys yra pasirengusios atremti vadinamojo „hibridinio karo“ grėsmes, netiesiogiai paminėdamas Rusijos įvykdytą Ukrainos Krymo regiono aneksiją.

„Kariai turi būti pasirengę blogam orui. O tas blogas oras visų pirma yra žalieji žmogeliukai. Po šios dienos susitikimo ir informacijos iš štabo, aš neturiu jokių abejonių, kad tiek Lietuvos, tiek Lenkijos karinės pajėgos yra tam pasirengusios“, – žurnalistams Vilniuje sakė generolas Mieczyslawas Goculas.

Generolo teigimu, „hibridinės grėsmės“ yra aktualios ne tik karinėms pajėgoms, bet ir visai nacionalinei sistemai, todėl ypač svarbu užtikrinti gerą ryšį tarp kariuomenės ir vidaus sistemos tarnybų.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas sakė neturintis indikacijų, kad Lietuvoje artimu metu galėtų prasidėti neramumai, bet pabrėžė, kad tokioms grėsmėms rengiamasi. Generolas visų pirma paminėjo pernai įsteigtas nacionalines greitojo reagavimo pajėgas, kuriose yra 2,5 tūkst. karių.

Komentuodamas Valstybės gynimo tarybos sprendimą Lietuvoje sugrąžinti šauktinių kariuomenę, M. Goculas teigė, kad vertinimą gali pateikti tik iš karininko pozicijos ir jis yra teigiamas.

„Politiniais klausimais nenoriu komentuoti (...) čia yra sudėtinga situacija ir ją reikia spręsti patiems. Iš karinės perspektyvos, aš esu patenkintas, kad toks sprendimas yra priimtas. Aš nemanau, kad tai yra lengvas sprendimas, tiek politinei valdžiai, tiek ir kariuomenei, bet turėdamas progą detaliai susipažinti su šiais sprendimais, aš manau, kad tai yra teigiamas dalykas“, – sakė M. Goculas.

Lenkijos kariuomenės vadas informavo, kad jo šalyje šiemet taip pat numatoma apmokyti kelis tūkstančius rezervininkų, o 2016 m. šis skaičius bus padidintas iki „kelių dešimčių tūkstančių“. Generolas neatmetė galimybės, kad hibridinio pobūdžio konfliktas galėtų įvykti ir NATO ar ES šalyje, tačiau teigė, kad tiek Lietuva, tiek Lenkija yra pasiruošusios su tokia grėsme tvarkytis.

Kariuomenių vadai aptarė bendras pratybas ir planus įsteigti bendrą karinę brigadą su Ukraina, kuri savo veiklą turėtų pradėti metų antroje pusėje.

Pasak J.V. Žuko, per susitikimą taip pat kalbėta apie galimybes Lietuvai iš Lenkijos įsigyti bepiločių orlaivių ir kitų ginkluotės sistemų, bet kol sprendimai nepriimti, detaliau to nekomentavo.

Lietuva iš Lenkijos neseniai įsigijo priešlėktuvinę gynybos sistemą GROM.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.