Lietuvoje

2019.04.03 12:57

Tiek gydytojų Lietuvai nebereikia: rezidentūros studijų finansuoti ketina mažiau

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.04.03 12:57

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas nerimauja, nes mažinamas valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros vietų skaičius ir tai esą paskatins jaunų gydytojų emigraciją. Ministerija atšauna, kad gydytojų Lietuvoje ir taip daug, tad „nėra prielaidos toliau didinti gydytojų ruošimą“.

36 rezidentais mažiau

„Lietuva tarp ES ir EBPO šalių turi vieną didžiausių gydytojų skaičių 1000-iui gyventojų (Lietuvoje 1000-iui gyventojų tenka 4,5 gydytojo, ES vidurkis – 3,6 gydytojo), gydytojų skaičius auga nuolatos nuo 2000 metų. Taigi, nėra prielaidos toliau didinti gydytojų ruošimą“, – susidariusią padėti aiškina Sveikatos apsaugos ministerijos Strateginio valdymo ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjas Igoris Baikovskis.

Tad valstybės finansuojamas gydytojų ruošimas ir yra mažinamas. 2018 metais finansuotos 381 mediko rezidentūros studijos, 2019-aisiais, planuojama, – 345 rezidentų, t. y. valstybės pinigais šiemet rezidentūrą studijuos 36 medikais mažiau.

2018 metais valstybės finansuojamas studijas baigė 367 rezidentai, 2019-aisiais tai padaryti turėtų 294 rezidentai. Iš viso – įskaitant ir tuos, kurie už studijas moka patys, ir tuos, kurių studijas finansuoja valstybė, rezidentūros studijas turėtų baigti apie 500 rezidentų.

Nerimauja, kad pasirinks emigraciją

LSMU neramina, kad valstybės finansuojamų vietų mažėja – remiamų valstybės rezidentų bus tik 60 proc. Kaip aiškina universiteto atstovai, medicinos gydytojams rezidentūra yra privaloma, siekiant tęsti profesinę karjerą ir teikti sveikatos priežiūros paslaugas – nes po vientisųjų studijų įgytas magistro laipsnis ir medicinos gydytojo profesinė kvalifikacija iš principo nesuteikia galimybės verstis medicinos praktika.

Kaip pabrėžia LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis, tik kas antras vientisąsias medicinos studijas bebaigiantis studentas gali tikėtis įgyti profesinę kvalifikaciją valstybės finansuojamose rezidentūros studijose. Šiuo atveju, pasak jo, pažeidžiamas studentų teisėtas lūkestis po medicinos studijų įgyti gydytojo specialisto profesinę kvalifikaciją.

„Radikalus valstybės finansuojamų rezidentūros vietų skaičiaus sumažinimas neabejotinai žymiai pagilins vieną didžiausių sveikatos priežiūros sektoriaus problemų Lietuvoje – medicinos studijas ką tik pabaigusių gabiausių jaunųjų Lietuvos gydytojų emigraciją į kitas šalis“, – teigia jis.

Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje nėra atlikta ir viešai paskelbta nė viena kokybiška sveikatos priežiūros specialistų poreikio analizė, o rezidentūros valstybės finansuojamų vietų poreikio skaičiavimo metodika – neaiški ir nepagrįsta.

LSMU pateikia pavyzdį, kad daugiau nei prieš 20 metų tuometė šalies vyriausybė taip pat sumažino rengiamų medicinos specialistų skaičių – dėl to ir šiandien, ypač regionuose, stinga 40–45 metų amžiaus gydytojų. Todėl universitetas laikosi pozicijos, jog gydytojų rengimo apimtis reikia mažinti palaipsniui, įvertinus valstybės poreikius ir pagrįstas prognozes.

Vakarų šalyse, pasak LSMU, atlikti tyrimai rodo, jog dėl migracijos, senėjančios visuomenės ir kitų veiksnių gydytojų specialistų poreikis didėja, todėl vyriausybės sprendimas mažinti valstybės finansuojamų rezidentūros vietų skaičių Lietuvoje yra labai abejotinas ir neatitinka pasaulinių tendencijų.

Primena apie ES paramą

K. Petrikonis teigia, kad vyriausybės nutarimo projektą būtina koreguoti, valstybės finansuojamų medicinos krypties rezidentūros vietų skaičių padidinant iki praėjusių metų skaičiaus ir suteikti sąlygas visiems norintiems absolventams studijuoti valstybės nefinansuojamose rezidentūros studijų programose.

Rezidentūros studijų vietų skaičių LSMU prorektorius studijoms siūlo planuoti 5–10 metų perspektyvai, apie sprendimus informuojant būsimus studentus, jų tėvus ir universitetus.

Kaip aiškina ministerija, priėmimo į valstybės finansuojamą rezidentūrą vietų skaičių svarsto ir joms pritaria Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas. Jį sudaro įvairių ministerijų, universitetų atstovai, ligoninių, gydytojų, gydytojų vadovų asociacijų, profesinių sąjungų, studentų, odontologų rūmų, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos atstovai, Lietuvos savivaldybių asociacijos deleguotas atstovas.

Po komiteto pritarimo, Sveikatos apsaugos ministerija teikia siūlomus priėmimo į valstybės finansuojamą rezidentūrą skaičius Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Ji ir tvirtina priėmimo į rezidentūrą skaičius.
Ministerija taip pat pabrėžia, kad būsimi rezidentai kviečiami pasinaudoti ES finansuojamu tikslinių rezidentūros programų įrankiu, projektu „Specialistų pritraukimas sveikatos netolygumams mažinti“, tereikia kreiptis į SAM ir sudaryti sutartį su gydytoją įdarbinančia įstaiga po rezidentūros baigimo.