Lietuvoje

2019.04.03 09:20

Kirkilas: Lietuvos bankas turi bendradarbiauti atliekant krizės tyrimą

ELTA 2019.04.03 09:20

Lietuvos bankas (LB) turi bendradarbiauti su Seimo Biudžeto ir finansų komitetu (BFK), atliekančiu parlamentinį tyrimą, sako Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas.

„Stebina, kad tokie patyrę politikai kaip Lietuvos banko vadovas (Vitas Vasiliauskas. - ELTA) nebendradarbiauja, paskui sako, kad bendradarbiausime - šiek tiek vaikiškas požiūris“, - „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ trečiadienį sakė G. Kirkilas. 

Jo teigimu, sprendžiant iš informacijos, tam tikrų bankų manipuliacijų VILIBOR indeksu, dėl ko galėjo nukentėti tūkstančiai gyventojų keičiant paskolas iš litų į eurus, galėjo būti. Todėl, anot G. Kirkilo, LB turi atsakyti į visus jam pateiktus klausimus ir nekonfliktuoti su laikinąja tyrimo komisija. 

Vis dėlto, anot G. Kirkilo, LB pirmininkas esąs teisus sakydamas, kad Skandinavijos bankai nesitrauks iš Lietuvos, nors ir gaubiami skandalų.

„Jie turi pakankamą kapitalą. Jiems ir Baltijos bendrai, ir Lietuvos rinka yra naudinga, jie čia beveik neturi konkurencijos, todėl iš čia tikrai nesitrauks, kaip kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Estijoje, kyla šiokia tokia panikėlė. O tie veiksmai, kuriuos jie galbūt padarė, dėl kurių juos įtaria, jie pačiai bankų veiklai ypatingos reikšmės neturės“, - sakė G. Kirkilas.

ELTA primena, kad BFK atlieka tyrimą, kuriuo siekiama ištirti, kokią įtaką Lietuvos viešųjų finansų būklei 2009-2010 metais ir vėliau turėjo 2005-2008 metais vykdyta prociklinė biudžeto politika. Parlamentinio tyrimo metu aiškintasi, ar krizės metu Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009-2012 metais. BFK taip pat tirta, kokią įtaką 2009-2010 metų krizei Lietuvoje turėjo Lietuvoje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai.

Seimo BFK pirmininkas Stasys Jakeliūnas ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis antradienį surengė konferenciją, kurioje aptarė LB vaidmenį parlamentiniame tyrime prieš dešimtmetį buvusios krizės priežastims nustatyti.

S. Jakeliūnas sakė anksčiau kreipęsis į įvairius žmones įvairiose institucijose Lietuvoje ir kitose valstybėse, kad jie pateiktų savo nuomonę dėl reiškinių, kurie vyko prieš dešimtmetį. Vienas jų, anot parlamentaro, pateikė informaciją, kuri, S. Jakeliūno nuomone, yra svarbi. Viena iš tokių informacijų - laiškas, kurį, kaip teigė S. Jakeliūnas, LB valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas 2018 balandžio 5 d. nusiuntė kitiems valdybos nariams, taip pat kitiems padalinių vadovams. BFK pirmininkas laišką pacitavo: „Na štai sulaukėme, tai dabar mesime visus darbus velniop ir tuščiomis apsukomis gaminsime atsakymus. Na, aš jau visiškai nieko nesuprantu, beprasmiškesnio darbo nesu matęs, nežinau, pasitarkime, bet tais klausimais, kurie liečia viešuosius finansus, gal tegul ir atsakinėja už juos atsakingi. Aš skaičiuoju iki 10, atsigeriu vandens, nes priešingu atveju tuoj prabilsiu netautiniu folkloru. Galėjo dar paklausti, o kas nužudė JFK bei kur paslėpta Vytauto Didžiojo karūna“.

„Tokiu būdu, mano vertinimu, kuriama nuostata, nuteikiamas visas LB kolektyvas į tai, kas vyksta parlamente, ir visas tas tyrimas LB valdybos pirmininko akyse buvo beprasmiškas, nevertas dėmesio ir pastangų. Tai yra svarbi nuostata, kuri tęsiasi ir toliau“, - kalbėjo S. Jakeliūnas.

S. Jakeliūnas konferencijoje taip pat parodė videoįrašus, kuriuos LB valdybos narys Marius Jurgilas ir V. Vasiliauskas 2018 m. rugsėjį visuotiniame LB darbuotojų susirinkime apie parlamentinį tyrimą kalbėjo kaip apie kapstymąsi praeityje, „santykius su lavonais“ ir ragino darbuotojus, ypač prieš kameras, pasilaikyti savo nuomonę sau.

S. Jakeliūnas sakė, kad visa ši informacija išvertus tikriausiai bus pateikta ir Europos Centriniam Bankui, o jo etikos ar kitos institucijos galės padiskutuoti, kaip vertinti V. Vasiliausko vaidmenį krizės tyrimo metu.

Po konferencijos S. Jakeliūnas iš karto išvyko susitikti su premjeru.

Po šio susitikimo premjeras Saulius Skvernelis sakė, jog LB pozicija ir veiksmai parlamentinio tyrimo atžvilgiu turi būti išnagrinėti. Pasak jo, dėl LB veiksmų parlamentiniame krizės tyrime gali būti kreiptasi į Generalinę prokuratūrą, prašant išaiškinti, ar tinkamai atstovaujami valstybės ir žmonių interesai.

S. Jakeliūnas taip pat pabrėžė, kad LB ne tik rodė atsainų požiūrį į patį tyrimą, bet, prižiūrėdamas finansų sektorių, per krizę esą neužtikrino, kad skolinęsi žmonės nepermokėtų didžiulių sumų dėl manipuliacijų VILIBOR norma.

Tuo metu V. Vasiliauskas antradienį surengęs spaudos konferenciją sakė, kad LB visą laiką bendradarbiavo su komitetu ir teikė informaciją.

„Lietuvos bankas visą laiką bendradarbiavo su laikinąja tyrimo komisija ir mes teikiame visą informaciją, kurios buvome paprašyti“, - sakė V. Vasiliauskas.

Tuo metu V. Vasiliausko retorika, kurią kritikavo Seimo BFK pirmininkas, anot LB valdybos pirmininko, tebuvo jo nuomonė. 

„Tai buvo visuotinis surinkimas su banko darbuotojais. (...) Aš tiesiog išsakiau savo nuomonę. Ta nuomonė buvo pagrįsta pozicija, kad mes vis dėlto dirbame į ateitį, o nesiknaisiojame po praeitį“, - kalbėjo V. Vasiliauskas.