Lietuvoje

2019.04.03 08:59

„MG Baltic“ byla: iš liudininkės lūpų nuskambėjo ir Sabonio pavardė

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.04.03 08:59

Vilniaus apygardos teismas tęsia politinės korupcijos „MG Baltic“ bylos nagrinėjimą. Trečiadienį į teismą liudyti pakviesta buvusi „Vilniaus prekybos“ valdybos pirmininkė Jolanta Bivainytė tikino iš kolegės išgirdusi, kad buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis domisi prekybos centro „Maxima“ statybų konkursu.

J. Bivainytė, buvusi „Vilniaus perkybos“ valdybos pirmininkės ir laikinoji direktorė, liudydama teismui, sakė, kad bylos kaltinamųjų nepažįstanti, tačiau kai kuriuos žinanti „iš spaudos“. Liudytoja neslėpė, kad domėjosi 2015 m. pabaigoje rengto „Maxima“ prekybos centro ir administracinio pastato statybų Vilniuje konkursu. J. Bivainytė tikino, kad iš tuometinės „Vilniaus prekybos“ valdybos narės Dianos Dominienės, kad R. Kurlianskis domėjosi minėtu konkursu.

„D. Dominienė užsiminė, kad R. Kurlianskis sakė, kad norėtų, jog konkursą laimėtų „Mitnija“, – teigė J. Bivainytė.

Ji teigė specialiai nesidomėjusi minėtu konkursu ir nežinojusi, kokiais kriterijais remiantis, buvo nustatomas statybų konkurso laimėtojas.

„Mes kolegiškai sužinojome tą informaciją ir pasidalinome“, – apie pokalbį su D. Dominiene sakė liudytoja.

J. Bivainytė teigė, kad D. Dominienė neprašė jos atlikti kokius nors veiksmus dėl „Maxima“ pastato statybų konkurso.

D. Teišerskytė teigė ne visada paklususi frakcijai

Teisme trečiadienį taip pat liudijo 2012-2016 m. kadencijos Seimo liberalė Dalia Teišerskytė. Ji kalbėjo apie 2015-ųjų balsavimą parlamente dėl kaltinamojo, buvusio Seimo nario Šarūno Gustainio pataisą, turėjusią sušvelninti Lietuvos banko pateiktame įstatymo projekte numatytą vartojimo kredito gavėjo kreditingumo vertinimą ir patikrinimo reglamentavimą. DELFI skelbė, kad D. Teišerskytė anksčiau buvo pateikusi visiškai priešingas įstatymų pataisas nei Š. Gustainis.

D. Teišerskytė teisme teigė pažįstanti buvusius kolegas, buvusius liberalus, kaltinamuosius Eligijų Masiulį, Gintarą Steponavičių, Š. Gustainį. Ji tvirtino R. Kurlianskį žinanti „iš žiniasklaidos“.

Buvusi parlamentarė teisme tikino nepamenanti Š. Gustainio 2015 m. teiktos įstatymo pataisos esmės. Ji tik užsiminė, kad greičiausiai buvęs kolega pataisa siekė kažkokių suvaržymų. Tiesa, tąkart politikė balsavo „už“ Š. Gustainio pataisas.

Ji teigė, kad Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdžiuose kaip dėl kitų pataisų, taip ir dėl Š. Gustainio iniciatyvos buvo diskutuojama. Vis dėlto, pasak D. Teišerskytės, ji ne visada paklusdavo frakcijos nuomonei.

„Aš kartais nusižengdavau frakcijos pozicijai ir balsuodavau kitaip“, – teigė D. Teišerskytė.

Paklausta apie tuometinį Liberalų frakcijos Seime seniūną E. Masiulį, D. Teišerskytė jį apibūdino kaip korektišką žmogų.

„Seniūnas buvo labai korektiškas, šiltas žmogus. Dėl vienintelio konflikto, kurį turėjome, buvau aš kalta“, – apie E. Masiulį kalbėjo D. Teišerskytė.

„Kalbant apie tai, kas čia vyksta, tai, tiesą pasakius, netikiu ir dabar nelabai noriu tuo tikėti“, – kiek vėliau apie buvusiems kolegoms pateiktus kaltinimus byloje prabilo D. Teišerskytė.

Vėliau D. Teišerskytė, prisiminusi diskusijų apie Vartojimo kredito įstatymų pataisų aplinkybes, teigė gavusi skundų dėl esą per lengvai dalijamų greitųjų kreditų, todėl registravo savo pataisas. Anot politikės, vienas iš su ja susisiekusiųjų buvo Lietuvos krepšinio legenda Arvydas Sabonis, kuris, anot D. Teišerskytės, ragino atsiimti pataisas, nes kreditų bendrovės remia sportą. Eksparlamentarė teigė atrašiusi D. Saboniui, kad tokiai jo pozicijai ji nepritaria.

„Net A. Sabonis, antras Kristus Lietuvoje, man siuntė laišką. Vadinasi, kažkam labai skaudėjo dėl pataisų. Tas A. Sabonio laiškas – cinizmo viršūnė. Man svarbesnė vieno vaiko gyvybė negu sportui skirti milijonai“, – aiškino D. Teišerskytė.

V. Čmilytė-Nielsen tikino palaikiusi kolegas

Trečiadienį teisme liudijusi parlamentarė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seime dirbanti nuo 2015 m., teigė nepamenanti, kaip Liberalų sąjūdžio frakcijoje vyko Š. Gustainio teiktų Vartojimo kredito įstatymo pataisų aptarimas.

„Balsavau „už“ pataisą, „už“ įstatymą, „už“ D. Teišerskytės pataisą“, – teisme prisiminė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, tuometinis Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas E. Masiulis dėl balsavimo dėl Š. Gustainio pataisų jokių nurodymų nedavė.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.