Lietuvoje

2015.03.02 09:26

Politologas: V. Tomaševskio parama A. Zuokui būtų gyvybiškai svarbi

BNS2015.03.02 09:26

Antrajame Vilniaus mero rinkimų ture Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderio Valdemaro Tomaševskio politinė parama Artūrui Zuokui būtų „gyvybiškai svarbi“, šiam varžantis su liberalu Remigijumi Šimašiumi, sako politologas Mažvydas Jastramskis.

Antrajame Vilniaus mero rinkimų ture Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderio Valdemaro Tomaševskio politinė parama Artūrui Zuokui būtų „gyvybiškai svarbi“, šiam varžantis su liberalu Remigijumi Šimašiumi, sako politologas Mažvydas Jastramskis.

„Neabejoju, kad A. Zuokas matydamas, kad labai stipriai atsilieka nuo Remigijaus Šimašiaus, ateinančias porą savaičių paskirs tam, kad gautų kuo daugiau politinės paramos. V. Tomaševskio parama jam būtų gyvybiškai svarbi. Jo rinkėjai natūraliai nebalsuotų nei už R. Šimašių, nei už A.   Zuoką, bet kadangi tai yra partija, kurioje lyderio parama galėtų padaryti stiprią įtaką, aš manau, kad A. Zuokas galėtų netgi desperatiškai siekti, jog V. Tomaševskis jį paremtų“, – BNS pirmadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas M. Jastramskis.

Seimo narys R. Šimašius per sekmadienį vykusius tiesioginius merų rinkimus gavo 33,96 proc. rinkėjų balsų, už A. Zuoką balsavo 18,05 proc. vilniečių. V. Tomaševskis rinkimuose liko trečias su 17 proc. balsų.

M. Jastramskis teigė, kad R. Šimašiui palankesnis kandidatas varžytis antrajame rinkimų ture būtų buvęs LLRA pirmininkas.

„R. Šimašiui būtų patogesnis V. Tomaševskis, bet jis būtų patogesnis bet kuriam kitam kandidatui. Yra pastebėta, tose Vilniaus apylinkėse, kai renkami Seimo nariai vienmandatėse apygardose, dėl socialinės ir demografinės padėties tautinių mažumų atstovai pralaimi rinkimus. Rinkėjai balsuoja už kažką, svarbu, kad tai nebūtų LLRA kandidatas“, – sakė jis.

Politologo teigimu, R. Šimašiaus pergalę pirmajame rinkimų ture lėmė ilga ir nuosekli rinkimų kampanija bei vilniečių suvokimas, kad Liberalų sąjūdžio kandidatas yra stipriausia alternatyva šiuo metu Vilniui vadovaujančiam A. Zuokui.

„Liberalų sąjūdis labai anksti apsisprendė, kad kelia R.Šimašių, ir, manau, visai nemažai vilniečių, kurie domisi politika, anksčiausiai suprato, kad atsirado A.Zuokui alternatyvus politikas ir tai bus R.  Šimašius. Antras dalykas, Liberalų sąjūdis apskritai kaip partija per Lietuvą jau kelerius metus vykdo aktyvias, nuosaikias kampanijas, taikančias į naujus rinkėjus. Trečia, rinkimų sociologai įvardija tokį balsavimo efektą, kuris sako, kad jeigu dalis rinkėjų yra neapsisprendę, tai paskutiniu metu jie labiau renkasi kandidatą, tą, kuris suvokiama, kad yra pats stipriausias. R. Šimašiaus akcijos kilo pastaruosius kelis mėnesius ir apklausos viešojoje erdvėje rodė aukštus jo reitingus. Todėl dauguma rinkėjų rinkosi jį rinkosi kaip stipriausią kandidatą ir alternatyvą A. Zuokui“, – sakė A. Jastramskis.

Pasak politikos eksperto, aukštą R. Šimašiaus reitingą lėmė tai, kad nemažai konservatorių rinkėjų balsavo už Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą, tačiau mero rinkimuose pasirinko R. Šimašių.

Politologas svarstė, kad valdančiąją daugumą Vilniaus miesto taryboje gali suformuoti Liberalų sąjūdis, TS-LKD ir „Lietuvos sąrašas“.

M. Jastramskis taip pat atkreipė dėmesį į „darbiečių“ bei „tvarkiečių“ fiasko: Darbo partija sostinėje nelaimėjo nė vieno mandato, o „Tvarka ir teisingumas“ turės tik tris atstovus.

„Darbo partija patyrė fiasko, ypač žinant tai, kad Vilniuje jie skyrė nemažą dėmesį, pastangas, tą pačią politinę reklamą, kad kandidatas ir partija pasirodytų gerai. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad ir nacionalinio lygu partija pasirodė prastai. Nepasisekė ir „Tvarkai ir teisingumui“. Akivaizdu, kad jiems į naudą buvimas valdžioje neišeina“, – sakė M. Jastramskis.

Liberalų sąjūdis Vilniaus miesto savivaldybėje turės 15 atstovų, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“ – 10, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – aštuonis, A. Zuoko Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) – šešis, socialdemokratai ir „Lietuvos sąrašas“ – po keturis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI