Lietuvoje

2015.03.02 00:58

Politikų nuomonės dėl rinkėjų aktyvumo išsiskyrė

BNS 2015.03.02 00:58

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius sako tikėjęsis didesnio rinkėjų aktyvumo savivaldos rinkimuose, kuriuose, skaičiuojama, savo valią galėjo pareikšti apie 46-47 proc. rinkėjų.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius sako tikėjęsis didesnio rinkėjų aktyvumo savivaldos rinkimuose, kuriuose, skaičiuojama, savo valią galėjo pareikšti apie 46-47 proc. rinkėjų.

„Aš tikėjausi, kad bus didesnis dėl to, kad tiesioginiai merų rinkimai. Tikėjausi, kad tai pritrauks rinkėjus aktyviau dalyvauti ir pasisakyti už vieną ar kitą kandidatą“, – žurnalistams sekmadienio vakarą sakė premjeras.

Aktyvumas turėtų būti keliais procentiniais punktais didesnis nei per savivaldos rinkimus prieš ketverius metus, kada tiesioginiai merų rinkimai dar nebuvo įteisinti.

Socialdemokratų lyderis A. Butkevičius teigė, kad jo partija tikisi laimėti 18–20 merų postų iš 60. Politikas sakė manantis, kad partija padarė išvadas ir pakeitė strategiją po praėjusių metų Europos Parlamento rinkimų, kuriuose socialdemokratai nežymiai nusileido konservatoriams.

„Galiu pasakyti, kad per Europos Parlamento rinkimus dalis mūsų politikų užmigo ant laurų, tikėjosi, kad jų vardai yra žinomi, pavardės yra žinomis ir žmonės be agitavimo ateis ir balsuos. Aš manau, kad savotiškai buvo pamoka ir dėl savivaldos rinkimų partija priėmė kitokią strategiją. Jie (politikai, – red. past.) turi patys įrodyti savo rinkėjams, kad jais pasitikėtų, o ne kad būtų paruošta strategija iš viršūnės ir po to važinėtume po Lietuvą, o jie tik šalia vaikštinėtų ir šalia sėdėtų susirinkimuose su gyventojais. Aš manau, reikia pereiti prie asmeninės atsakomybės“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Tačiau Darbo partijai vadovaujanti Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sako esanti patenkinta rinkėjų aktyvumu savivaldos rinkimuose, tuo metu „tvarkiečių“ lyderis Rolandas Paksas teigia esantis nusivylęs.

„Tai yra vietiniai rinkimai ir todėl tai yra tikrai pakankamai aukštas procentas. Žmonės, kada renka prezidentą arba parlamentą, jie laukia esminių sprendimų. Savivaldybėje yra daugiau ūkiniai klausimai sprendžiami: šiluma, šiukšlės, vandens kainos, kelių remontas ir taip toliau. Taigi visi supranta, kad merų ir tarybų galios yra apribotos. Ir matomai aktyvumas todėl šiek tiek ir mažesnis“, – BNS Darbo partijos būstinėje sakė L. Graužinienė.

Jos teigimu, paaiškėjus, kad tiesiogiai išrinktam merui pritrūks galių, Seime gali būti svarstomos papildomus įgaliojimus suteikiančios pataisos.

„Darbo partija nuosekliai dešimt metų pasisakė, kad reikia keisti Konstituciją ir suteikti merams daugiau galių, tačiau vardan kompromiso mes šiek tiek nusileidome: nekeisti Konstitucijos, o tik įstatymu suteikti žmonėms galimybę balsuoti už merus tiesiogiai. Ir socialdemokratai, manau, kad spausdami mus nusileisti padarė klaidą. Šiandien jau pats premjeras kalba, kad gali nepakakti galių naujai išrinktam merui. Palaukime, pirmiausia žmonės išsirinks, žiūrėsim, kaip seksis dirbti, kokios yra spragos įstatyme ir, jeigu prireiks, mes tikrai Seime grįšime, pataisysime įstatymą, galbūt grįšim ir prie Konstitucijos pataisų, nes aš galvoju, kad ne tik žmonės turėtų rinkti merą, bet ir seniūnai turėtų būti renkami tiesiogiai“, – kalbėjo L. Graužinienė.

Kitos valdančiajai koalicijai priklausančios partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis europarlamentaras R. Paksas BNS sakė, jog tikėjosi didesnio rinkėjų aktyvumo savivaldos rinkimuose.

„Atvirai sakant, aš galvojau, kad bus didesnis (rinkėjų aktyvumas, – red. past.). Visi čia džiaugiasi tuo dideliu aktyvumu, bet valstybė vis gi pirmą kartą tiesiogiai renka merus. Gal aš per daug pasakysiu, bet „mažieji prezidentai“ su dideliais įgaliojimais renkami ir aš prognozavau, kad galėtų būti didesnis aktyvumas“, – kalbėjo R. Paksas.

Tikslenių rinkimų rezultatų sulaukti tikimasi ankstų pirmadienio rytą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.