Lietuvoje

2015.03.01 22:09

Rinkimų dieną nustatytas 171 pažeidimas, kai kuriose apygardose gali būti anuliuoti rezultatai

BNS, ELTA, Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2015.03.01 22:09

Sekmadienį Lietuvos policijos įstaigos gavo 132 įvairius pranešimus apie galimus rinkimų pažeidimus, daugiausiai – dėl neleistinos agitacijos, rinkėjų pavežimo ar balsų pirkimo.

Sekmadienį Lietuvos policijos įstaigos gavo 132 įvairius pranešimus apie galimus rinkimų pažeidimus, daugiausiai – dėl neleistinos agitacijos, rinkėjų pavežimo ar balsų pirkimo. Policija pranešė kai kuriose savivaldybėse užfiksavusi sisteminius rinkimų pažeidimus, kurie gali būti pagrindas Vyriausiajai rinkimų komisijai panaikinti rezultatus.

„Kai kuriose savivaldybėse matėme sisteminius pažeidimus, dėl kai kurių tikrai teiksime informaciją VRK, kad būtų priimti atitinkami sprendimai dėl rinkimų pripažinimo neįvykusiais tose vietose“, – BNS sekmadienio vakarą sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla.

Jis sakė, kad pirmiausia kalbama apie Vilniaus apskritį, bet konkrečių savivaldybių nedetalizavo.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas informavo, kad rinkimų dieną gautas 171 pranešimas dėl galimų įstatymo pažeidimų, pradėti dar 2 ikiteisminiai tyrimai.

Pasak jo, liūto dalis visų ikiteisminių tyrimų – net 22 ikiteisminiai tyrimai – yra pradėti dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise.

Tuo metu rinkimus stebinčios visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas per spaudos konferenciją kaip problemiškiausius nurodė Trakų, Vilniaus, Švenčionių ir kitus rajonus.

„Žvelgiant nuo trečiadienio, daugiausiai nerimo kelia Trakų rajonas, Vilniaus rajonas, Švenčionių rajonas, Varėna, Tauragė, Zarasai, kurie išsiskyrė kaip savivaldybės, kuriose gauti pranešimai apie galimą balsų pirkimą arba rinkėjų pavežimą“, - sakė S.Simanauskas.

Trakuose buvo atplėšti išankstinio balsavimo vokai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) rimtai susirūpinusi dėl galimų pažeidimų Trakų rajone. Čia aptikta daugybė įtartinų išankstinio balsavimo vokų.

Padėtimi Trakuose asmeniškai domisi VRK narys Jonas Udris.

„VRK gautas pranešimas apie tai, kad būryje Trakų rajono apylinkių galimai pažeisti išankstinio balsavimo vokai. Man operatyviai nuvykus ir apvažiavus keletą apylinkių (…), įtarimai pasitvirtina. Išankstinio balsavimo metu gautų išorinių vokų plombos yra pažeistos“, – DELFI teigė J. Udris.

Pasak jo, tokių vokų – ne vienas ir ne dešimt.

„Plombos kartą jau buvo atplėštos ir paskui užklijuotos atgal, – konstatavo VRK narys. – Šioje apylinkėje, kur dabar esu, jų yra apie 100. Kitoje apylinkėje, kur buvau apsilankęs, buvo daugiau nei 30, dar kitoje – 13. Skaičiai yra pakankamai nemaži ir galimai reikšmingi.“

Anot J. Udrio, jau priimtas sprendimas įtartinus vokus atsijoti ir jų balsus skaičiuoti atskirai.

„Šie vokai bus skaičiuojami atskirai. Ir matysis, kas viduje. Ar buvo pažeistas vidinis vokas – mes dar nematome“, – sakė VRK narys, neatmesdamas ir galimybės, kad vidiniai vokai buvo ne pažeisti, o sukeisti.

Pažeidimais pirmauja Vilnius ir Utena

Sekmadienio vakarą baigėsi savivaldos rinkimai, kuriuose pirmą kartą tiesiogiai buvo renkami miestų bei rajonų merai. Dėl šių postų varžėsi 434 kandidatai. Kai kuriose savivaldybėse gali prireikti ir antro rinkimų turo, kuris numatytas kovo 15-ąją.

Sostinės Žirmūnų rinkimų apygardoje buvo renkamas ir Seimo narys vietoj eurokomisaru tapusio socialdemokrato Vytenio Povilo Andriukaičio.

Nuo metų pradžios policija iš viso gavo 353 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Daugiausia pranešimų gauta iš Vilniaus – 108, Alytaus – 53, Utenos – 44, Tauragės – 40, skelbia Policijos departamentas.

Dėl galimų pažeidimų per rinkimus policija iš viso atlieka 30 ikiteisminių tyrimų. Vienas pradėtas sekmadienį dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Zarasuose.

Nuo rinkimų pradžios 7 val. iki sekmadienio 18 val. visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ gavo 107 pranešimus apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus. 23 iš jų perduoti tirti savivaldybių rinkimų komisijoms, Vyriausiajai rinkimų komisijai ir policijai. Utenos, Kupiškio ir Trakų rajonuose pranešta apie rinkimų apylinkėse rastas neužantspauduotas balsadėžes. Šios klaidos buvo ištaisytos apie tai informavus rinkimų komisijas.

„Alytaus, Zarasų, Tauragės, Druskininkų rajonuose ir Vilniuje fiksuoti rinkėjų papirkinėjimo atvejai. Buvo bandoma daryti įtaką rinkėjų valiai už balsą siūlant nuo 3 iki 10 eurų, alkoholio butelių arba maisto“, – rašoma organizacijos „Baltosios pirštinės“ pranešime.

Tūkstantis visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ savanorių vykstančius rinkimus stebi visoje Lietuvoje, jiems talkina 20 tarptautinių stebėtojų, atvykusių iš Nyderlandų Karalystės.

Savivaldybių tarybų rinkimuose varžosi per 15 tūkst. kandidatų, dėl merų postų – daugiau kaip 400 kandidatų.

Per rinkimus sekmadienį bus išrinkti 1524 tarybos nariai, įskaitant 60 būsimų merų. Tose savivaldybėse, kur meras nebus išrinktas per pirmąjį turą, t. y. nesurinks daugiau kaip pusės rinkėjų balsų, po dviejų savaičių kovo 15-ąją vyks antrasis merų rinkimų turas.

Dėl Seimo nario mandato Žirmūnuose varžosi 12 kandidatų. Prireikus, antrasis turas čia irgi bus rengiamas kovo 15 dieną.

Vienoje Jurbarko rajono apylinkėje – neblaivūs Rinkimų komisijos nariai

Sekmadienio popietę pastebėta, kad Jurbarko rajono Gricių rinkimų apylinkėje dalis Rinkimų komisijos narių gali būti neblaivūs. Atvykę policijos pareigūnai girtumą nustatė dviem nariams.

Rinkimų stebėtojų iškviesti pareigūnai įtarimus patvirtino. Pirminiais duomenimis, rinkimų apylinkės pirmininkei Sigutei Prišmantienei nustatytas sunkus girtumas – 2,6 prom., o komisijos narei Nijolei Pilypienei – vidutinis girtumas – 1,6 prom., rašo Jurbarko rajono laikraštis „Šviesa“.

„Atvažiavus į rinkimų apylinkę įtarimų sukėlė pirmininkės elgesys – ji labai gestikuliavo, bendravo. Priėjus arčiau buvo galima užuosti alkoholio kvapą, o po stalu pastebėjome nugertą degtinės butelį“, – laikraščio korespondentams sakė rinkimų stebėtojas Arnoldas Pernarauskas.

Tiek apylinkės pirmininkė, tiek jos padėjėja bendrauti su žiniasklaida nenorėjo. S. Prišmantienė apsigaubusi galvą striuke puolė lakstyti po patalpas, o N. Pilypienė bandė kamerą uždengti savo drabužiu, stūmė žurnalistą.

„Ne jūsų reikalas, kas aš tokia, čia mano bėdos“, – piktai aiškino alkoholio padauginusi moteris.

Nors N. Pilypienės girtumą pastebėti buvo sunkiau, S. Prišmantienės elgesys išdavė smarkų apsvaigimą – moteris svirduliavo, vos laikėsi ant kojų, jai pynėsi kalba.

Rinkimų stebėtojai taip pat turėjo moterį perspėti, kad vėl bus kviečiama policija, nes ši išbėgo iš pastato, sėdo į savo automobilį ir galimai ruošėsi kažkur važiuoti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt