Lietuvoje

2019.04.02 16:15

Nausėda atskleidė, ką kviestų į patarėjus tapęs prezidentu: įvardijo Kojalos ir Žuko pavardes

Lukrecijus Tubys, ELTA 2019.04.02 16:15

Kandidatas į aukščiausią šalies postą ekonomistas Gitanas Nausėda Delfi TV debatuose paminėjo, į kuriuos žmones kreiptųsi su pasiūlymu tapti patarėjais, jeigu laimėtų rinkimus.

Užsienio politikos patarėju G. Nausėda matytų politologą Liną Kojalą, o nacionalinio saugumo klausimais prašytų patarinėti generolo Vytauto Žuko.

„Labai norėčiau užsienio politikos srityje matyti šviesų žmogų, tiesa, nežinau, ar galėčiau minėti jo pavardę, bet jis bet kada gali to pasiūlymo atsisakyti. Tai yra Linas Kojala. Labai norėčiau, kad nacionalinio saugumo klausimais patartų dabartinis kariuomenės vadas generolas Žukas, ir tuo klausimu jau esame su juo kalbėję. Tačiau šiandien aš negaliu sakyti, kad yra 100 procentinis pritarimas, sutarimas, nes reikia dar rinkimus laimėti“, – teigia G. Nausėda.

Jis taip pat sakė, kad rinkimų kampanijoje gauna patarimus iš buvusio prezidento Valdo Adamkaus, su kuriuo „bičiuliškus santykius“ palaiko nuo 2004-ųjų, kai buvo visuomeniniu ekonomikos patarėju.

Tiesa, politologas L. Kojala socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad rinkiminėse kampanijose dalyvauti neketina, tačiau vertina G. Nausėdos pasiūlymą kaip jo darbų ir įžvalgų matomumą ir įvertinimą.

„Malonu, kai esi viešai įvertinamas už kompetenciją bei nuveiktus darbus - kad ir ankstyvoje akademinio/analitinio kelio fazėje. Dar smagiau, jog TSPMI ir analitinių centrų veikla pasirodo esanti prasminga plataus politinio spektro politikams. Už tai esu nuoširdžiai dėkingas ir ponui G. Nausėdai, ir kitiems politikams. Rinkiminėse kampanijose nedalyvavau ir nedalyvausiu; mano visos pastangos šiuo metu yra nukreiptos į užsienio bei saugumo politikoje dirbančių analitinių centrų Lietuvoje vystymą. Daug padaryta, bet yra kur tobulėti“, – rašo L. Kojala.

Kitas kandidatas Saulius Skvernelis Delfi TV debatuose nepasakė, kam siūlys patarėjų pozicijas, tačiau pakomentavo nuskambėjusią generolo Vytauto Žuko pavardę. Premjero teigimu, „kariuomenė yra depolitizuota ir veikiančios kariuomenės vadui leistis į politiką tikrai nederėtų“.

Jau anksčiau buvo skelbta, kad premjerui S. Skverneliui rinkimų kampanijoje padės Skirmantas Malinauskas, Rasa Kazėnienė, Seimo narys Vytautas Bakas, Lazdijų merė Ausma Miškinienė ir Ieva Gervinskaitė, anksčiau dirbusi Vidaus reikalų ministerijoje. Konsultantu taip pat dirbs buvęs Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas ir teisininkas Dominykas Vanhara.

G. Nausėdos rinkimų kampanijoje dirba štabo vadovė ekonomistė Algė Budrytė, komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas, kampanijos strategas Povilas Mačiulis. Taip pat buvo įvardinta politinės tarybos, teikiančios patarimus, sudėtis – joje aktorius Juozas Budraitis, kompozitorius Faustas Latėnas, kultūros istorikė Sonata Šulcė, režisierius Arūnas Matelis, fizikas, habilituotas mokslų daktaras Ferdinandas Vaitiekūnas, politinių reformų strategas Aivaras Abromavičius.

Susiginčijo dėl prezidentui būtinų kompetencijų

Pastarąją savaitę kritikos iš premjero Sauliaus Skvernelio dėl, pasak jo, per menkos šalies vadovui būtinos patirties sulaukęs ekonomistas Gitanas Nausėda sako, kad turi unikalių kompetencijų, reikalingų Lietuvos prezidentui.

Premjeras pastarąją savaitę interviu Elta.lt teigė, kad bene didžiausią nuostabą ir net nerimą jam kelia G. Nausėdos sprendimas dalyvauti šalies vadovo rinkimuose. Premjero nuomone, ekonomistas neturi patirties ir kompetencijų, kad galėtų atsakingai eiti prezidento pareigas. 

Atsakydamas premjerui S. Skverneliui G. Nausėda tvirtino turįs unikalią patirtį. 

„Mano patirtis, sukaupta tiek dirbant valstybės institucijose, tiek ir privačiame sektoriuje, leidžia man jaustis unikaliai: aš jaučiuosi pabuvęs ir toje barikadų pusėje, ir toje barikadų pusėje. Todėl leidžiu sau teigti, kad makroekonominių sąryšių išmanymas, domėjimasis užsienio politika buvo kasdieninė vyriausiojo banko ekonomisto darbo dalis, o darbas Lietuvos banke buvo įdomus tuo, kad tuo metu mes kūrėme pinigų politikos pagrindus“, – Delfi TV vykusiuose prezidentiniuose debatuose sakė G. Nausėda. Jis teigė net neabejojantis, kad yra tinkamas šalies vadovo postui. 

S. Skvernelis toliau laikosi savo. Premjero teigimu, jis yra už G. Nausėdą pranašesnis, nes, skirtingai nei ekonomistas, visada dirbo viešajame sektoriuje. 

„Skirtingai nei mano varžovas, kuris pasakė, kad buvo skirtingose barikadų pusėse, aš visada buvau vienoje pusėje – tai yra valstybės, jos žmonių pusėje. Ir patirtis, kurią įgijau dirbdamas valstybės tarnyboje ir akademinėje bendruomenėje, ir būdamas ministru, nekalbant apie buvimą Seimo nariu ir ministru pirmininku, tikrai leidžia teigti, kad esu puikiai pasiruošęs (jeigu tokia galimybė bus) eiti šalies vadovo pareigas“, – debatuose sakė premjeras.