Lietuvoje

2015.03.01 22:04

Istoriniai savivaldos rinkimai: skaičiuojami rezultatai

BNS, ELTA, DELFI.lt2015.03.01 22:04

Lietuvoje sekmadienį vyksta savivaldybių tarybų bei merų rinkimai, taip pat sostinės Žirmūnų apygardoje renkamas atstovas į vieną laisvą vietą parlamente. Šiuose rinkimuose pirmą kartą merai renkami tiesiogiai.

Lietuvoje sekmadienį vyko savivaldybių tarybų bei merų rinkimai, taip pat sostinės Žirmūnų apygardoje buvo renkamas atstovas į vieną laisvą vietą parlamente. Šiuose rinkimuose pirmą kartą merai renkami tiesiogiai.

22:02 val. Neoficialiomis portalo DELFI žiniomis Vilniaus Žirmūnų, Grigiškių, Šeškinės ir Justiniškių rajonuose kol kas plaukia dabartiniam merui nepalankūs rezultatai. Pirmą ir antrą vietą pasikeisdami čia užima Remigijus Šimašius ir Valdemaras Tomaševskis – Artūro Zuoko tarp dviejų lyderių, bent jau keliose duomenis pateikusiose apylinkėse, nėra. Vis dėlto tai tik menka dalis visų vilniečių balsų.

20:09 val. Aktyvumas nustebino

Rinkėjų aktyvumas savivaldos rinkimuose galėjo siekti apie 46-47 proc., sekmadienį užsidarius rinkimų apylinkėms pranešė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Seimo nario rinkimuose Žirmūnų apylinkėje, vykusiuose kartu su Savivaldos rinkimais, dalyvavo 47,81 proc. rinkėjų

„Dieną rinkėjų rinkimų apylinkėse tikrai buvo gausu, prireiks nemažai laiko, kol komisijos suskaičiuos visus biuletenius. Bendras rinkėjų aktyvumas (iki 19 val.) yra 39,82 proc., dar turime apie 6 proc. rinkėjų, kurie balsavo iš anksto, specialiuose paštuose arba namuose, tuomet turėtume apie 45 proc. aktyvumą, ir per tą valandą nuo 19 val. aktyvumas dar šiek tiek padidės, vienu ar dviem procentiniais punktais“, - per spaudos konferenciją sekmadienį sakė Z.Vaigauskas.

Z. Vaigauskas svarstė, jog antrojo turo varžovai didžiuosiuose miestuose, ar merai, jei bus išrinkti pirmajame ture, galėtų paaiškėti apie 3–4 val. ryto.

Sekmadienį aktyviausiai balsuota Druskininkuose – 51,72 proc. iki 19 val., Pagėgiuose – 49,76 proc., Birštono rajone – 49,71 proc., o mažiausiai aktyvūs buvo Vilkaviškio rajono rinkėjai (30,67 proc.). Taip pat menkai balsuota Šiaulių rajone, Kaišiadorių rajone, Mažeikių rajone bei Klaipėdos mieste ir rajone – čia balsavo tik maždaug kas trečias rinkėjas.

Sekmadienį rinkimuose dėl pusantro tūkstančio savivaldybių tarybų narių mandatų varžosi per 15 tūkst. kandidatų. 60 merų postų siekė daugiau kaip 400 politikų. Rinkėjų sąrašuose įrašyta pustrečio milijono rinkėjų.

Meras bus išrinktas, jei esant ne mažesniam kaip 40 proc. rinkėjų aktyvumui jis gaus daugiau kaip pusę balsų. Kitu atveju po dviejų savaičių bus rengiamas antrasis turas, kuriame varžysis du geriausiai pasirodę kandidatai.

Sekmadienį taip pat vyko rinkimai į laisvą Seimo nario vietą Žirmūnų apygardoje, nes čia išrinktas socialdemokratas Vytenis Andriukaitis buvo paskirtas eurokomisaru. Prireikus, antrasis turas čia irgi bus rengiamas kovo 15 dieną.

20:06 val. Iki 19 val. balsavo beveik 40 proc. rinkėjų

VRK skelbia 19 val. rinkėjų aktyvumo duomenis. Rinkimų dieną iki 19 val. šalyje balsavo 39,82 proc. rinkėjų.

Vilniaus mieste rinkėjų aktyvumas 19 val. siekė 45,45 proc., Kauno mieste – 41,57, Klaipėdoje – 33,34 proc.

Druskininkuose aktyvumas siekia net 51,72 proc. Tai kol kas vienintelė apygarda, kur rinkimų dieną balsavo daugiau nei pusė visų rinkėjų. Nedaug atsilieka Pagėgiai, Švenčionys, Šalčininkai ir kelios kitos savivaldybės.

19:25 val. Aktyvumo rezultatai jau eliminavo vieną rinkimų scenarijų didmiesčiuose

Naujausi rinkėjų aktyvumo duomenys braukia vieną galimą merų rinkimų baigties variantą didžiuosiuose miestuose bei daugelyje kitų savivaldybių.

Įstatymas numato, kad pirmajame ture meras gali būti išrinktas surinkęs daugiau nei pusę atėjusių rinkėjų balsų, jei rinkėjų aktyvumas savivaldybėje viršija 40 proc. Buvo įmanomas ir kitas scenarijus – esant mažesniam aktyvumui, pergalę pirmajame ture gali užtikrinti 20 proc. visų savivaldybėje registruotų rinkėjų balsų. Tačiau šis variantas didžiuosiuose miestuose ir daugelyje kitų savivaldybių jau atkrito, mat rinkėjų aktyvumas šalyje, 18 val. duomenimis, perkopė 40 proc.

Tai DELFI patvirtino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.

15:53 val. Savivaldos rinkimuose, kuriuose pirmą kartą merai renkami tiesiogiai, sekmadienį jau balsavo ketvirtadalis rinkėjų. Šiemet balsuojama šiek tiek aktyviau nei per praėjusius savivaldybių tarybų rinkimus.

Iki 14 val. savo valią pareiškė 24,64 proc. rinkėjų, per praėjusius rinkimus 2011 metais tokiu metu buvo balsavę 23,62 proc. rinkėjų. 2011 metais galutinis aktyvumas siekė 39,73 procento.

„Jei mes palygintume su 2011 metų rinkimais, rinkėjų aktyvumas yra didesnis beveik vienu procentiniu punktu“, – spaudos konferencijoje sekmadienį sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Sekmadienį kol kas didžiausias aktyvumas Pagėgiuose – 33,93 proc., Druskininkų savivaldybėje – 33,06 proc., mažiausias Klaipėdos rajone – 19,03 proc. balsavusių iki 14 valandos, duomenis skelbia Vyriausioji rinkimų komisija.

Iš anksto specialiuose paštuose ir namuose trečiadienį–šeštadienį balsavo 5,97 proc. rinkėjų.

VRK vadovo vertinimu, rinkimai vyksta sklandžiai, o ryte strigusi komisijos internetinė svetainė veikia be trukdžių. „Mūsų nuomone, rinkimai vyksta pakankamai sklandžiai, veikia visos mūsų kompiuterinės sistemos, ir šiek tiek streikavusi iš ryto internetinė svetainė dirba sėkmingai“, – sakė Z. Vaigauskas.

Pasak VRK vadovo, dėl rinkimų tvarkos pažeidimų ypatingai daug skundų negauta. „Skundai tokio tipo – dėl reklamos, taip pat yra skundai, kurie ypač mums nemalonūs, kartais skundžiamasi dėl komisijų narių, kad jie nemandagiai su rinkėjais elgiasi“, – kalbėjo Z. Vaigauskas. Pasak VRK vadovo, kai kurie skundai nepagrįsti – pvz., skundžiasi balsuoti negalėjęs užsienyje gyvenamąją vietą deklaravę rinkėjai, o pagal įstatymus, užsienio lietuviai Lietuvos vietos savivaldos rinkimuose nebalsuoja.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė sakė, jog VRK yra gavusi 47 pranešimus dėl agitacijos pažeidimų, taip pat penkis pranešimus dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo, dėl pastarųjų informacija perduota policijai.

Tuo metu bendras policijos gautų pranešimų skaičius dėl galimų pažeidimų, pasak L. Matjošaitytės, jau viršijo praėjusių savivaldos rinkimų skaičių. „Šiuo metu policijos pareigūnai turi 294 pranešimus, susijusius su galimais rinkimų įstatymų pažeidimais, jei palyginti su ankstesniais 2011 metų savivaldybių tarybų rinkimais, per visus rinkimus policija turėjo 264 pranešimus, tai reiškia, pranešimų kiekis gerokai išaugęs“, – sakė L. Matjošaitytė.

„Įtarimų yra, kad nelegaliai vežami rinkėjai, siunčiamos trumposios žinutės telefonu raginant balsuoti už vieną ar kitą kandidatą, įdomu, kad ne tik už vieną, bet balsuoti siūloma ir už kelis. Taip pat gavome pranešimą, kad vienas iš kandidatų rajone važinėja po apylinkes ir ragina balsuoti, tą informaciją turėtume patikrinti ir išsiaiškinti plačiau“, – apie pažeidimus per spaudos konferenciją pasakojo L. Matjošaitytė.

15:04 val. Vyriausioji rinkimų komisija praneša, kad savivaldos ir tiesioginiuose merų rinkimuose iki 14 val. balsavo 24,64 proc. rinkėjų.

13:02 val. Sekmadienį vykstančiuose Savivaldos rinkimuose iki 10 val. savo balsą jau atidavė 5,31 proc. rinkėjų, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pateikti duomenys, gauti iš 1978 apylinkių.

Anot VRK, aktyviausiai balsuoja Šalčininkų, Ignalinos rajonų ir Pagėgių savivaldybių rinkėjai – atitinkamai 10,47, 9,34 ir 9,31 proc. Pasyviausi – Šiaulių miesto (3,94 proc.) ir Klaipėdos miesto (3,47 proc.) rinkėjai.

„Aktyvumas šiek tiek didėlesnis, negu buvo per praėjusius savivaldos rinkimus“, – Eltai telefonu sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Prieš ketverius metus vykusiuose Savivaldos rinkimuose iki 10 val. savo balsą buvo atidavę 4,37 proc. rinkėjų.

Pasak VRK vadovo, pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus kol kas gauta labai mažai, pranešta, kad vienoje apylinkėje nenuimti plakatai.

„Apie papirkimus dar nieko negirdėjau, gal kažkas miega. Stebėtojų yra gausu, absoliučiai visos rinkimų apylinkės veikia“, – sakė jis.

Tiesa, Z. Vaigauskas pripažino, kad didžiausia bėda VRK buvo su oficialiąja jos svetaine „www.vrk.lt“, kuri, vienu metu prisijungus 500 vartotojų, buvo „užlūžusi“. Šiuo metu svetainė veikia įprastai, tačiau baiminamasi, kad tai nepasikartotų. VRK pirmininkas patikino, kad turimas ir atsarginis variantas, rinkimų rezultatus galima sekti per išmaniąsias programėles.

A. Ufarto (BFL) nuotr.

09:17 val. Lietuvoje sekmadienį vyksta savivaldybių tarybų bei merų rinkimai, taip pat sostinės Žirmūnų apygardoje renkamas atstovas į vieną laisvą vietą parlamente. Šiuose rinkimuose pirmą kartą merai renkami tiesiogiai.

„Rinkimų apylinkės atsidaro 7 valandą ryto, baigia darbą 8 valandą vakaro. Rinkėjas balsuoja savo rinkimų apylinkėje, reikia turėti dokumentą, kuris patvirtintų tapatybę, kad jam būtų išduotas biuletenis“, – primena Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Jis taip pat pabrėžia, kad rinkėjai turi galimybę balsuoti ir ne savo apylinkėje, bet tik savo savivaldybėje.

„Balsuoti galima savo savivaldybėje, ir kitoje apylinkėje, jei rinkėjas išvykęs, bet balsuot kitoje savivaldybėje rinkėjas negali. Biuleteniai savivaldybėje yra tik savos rinkimų apygardos“, – procedūrą priminė VRK pirmininkas.

Savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvauja per 15 tūkst. kandidatų, dėl merų postų varžosi daugiau kaip 400 kandidatų. Rinkėjų sąrašuose įrašyta per 2,54 mln. rinkėjų.

Į savivaldą bus išrinkti 1524 tarybos nariai, įskaitant 60 būsimų merų. Tose savivaldybėse, kur meras nebus išrinktas per pirmąjį turą, t. y. nesurinks daugiau kaip pusės rinkėjų balsų, po dviejų savaičių kovo 15-ąją vyks antrasis merų rinkimų turas.

Meras jau pirmajame ture bus išrinktas, jei esant ne mažesniam kaip 40 proc. rinkėjų aktyvumui jis gaus daugiau kaip pusę balsų. Meras galėtų būti išrinktas jau pirmajame ture ir esant mažesniam aktyvumui, tačiau už jį savo balsą turėtų atiduoti ne mažiau kaip penktadalis visų tos savivaldybės rinkėjų. Kitu atveju du daugiausiai balsų surinkę kandidatai susitiks antrajame ture po dviejų savaičių.

Dėl Seimo nario mandato Žirmūnuose sekmadienį varžosi 12 kandidatų. Prireikus, antrasis turas čia irgi bus rengiamas kovo 15 dieną.

Didesnio rinkėjų skaičiaus tikimasi apie vidurdienį

Rinkimų apylinkės atsidarė 7 val. ryto, aktyvumas pirmąją valandą nebuvo didelis. Didesnio rinkėjų skaičiaus tikimasi apie vidurdienį bei prieš pat užsidarant rinkimų apylinkėms, sako Vilniaus Bukčių rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Jolanta Sereičkienė.

„Aštuntą valandą buvo 22 balsavusieji, aktyvumas yra mažesnis, nei įprastai. Didžiausias aktyvumas būna nuo 10 val. iki 14 val., taip pat prieš pat uždarymą, paskutinę valandą – gal žmonės iš kažkur grįžta. Pastebėjome, kad daugiausia rinkėjų atvyksta pasibaigus mišioms“, – BNS sekmadienį sakė J. Sereičkienė.

Anot jos, lyginant su praėjusiais savivaldos rinkimais, balsų skaičiavimas užtruks ilgiau dėl pirmumo balsų skaičiavimo ir papildomai atsiradusių biuleteinių tiesioginiuose merų rinkimuose.

„Incidentų jokių nebuvo. Tačiau kai kurie rinkėjai yra nepatenkinti, kad jie negavo rinkėjo kortelės, o gavo tik nevardinį kvietimą. Nors balsuojant užtenka pateikti ir asmens dokumentą, kai kuriems vis dar reikia tos kortelės“, – tvirtino komisijos pirmininkė.

Į Bukčių apylinkę užsukęs Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Z. Vaigauskas BNS sakė pats balsavęs iš anksto. Pasak jo, kol kas sekmadienio rytą VRK negavo pranešimų apie rinkimų pažeidimus.

„Žinoma, kuo daugiau biuletenių, tuo ilgiau užrtunka skaičiavimas. Be abejo, tiesioginiai merų rinkimai duoda papildomai darbo – didelėse apylinkėse neproporcingai ilgiau skaičiuojami biuleteniai“, – pripažino Z. Vaigauskas.

Vieni nuo ankstaus ryto balsavę rinkėjai tikino dėl pasirinkimo apsisprendę jau iš anksto, todėl prie balsavimo kabinų neužtruko, kitiems prireikė daugiau laiko apmąstymams.

„Informacijos tikrai užteko – šiemet pilnos pašto dėžutės, todėl už ką balsuosiu, apsisprendžiau jau seniai“, – sakė Lazdynų mikrorajone gyvenanti Jadvyga.

„Tiesą sakant, apsisprendžiau sunkiai, nes visi šiemet žada tą patį. Manau, renkant merus prireiks antrojo turo – nes yra labai daug kandidatų, visi žmonės renkasi pagal savo supratimą“, – sakė vilnietis Virginijus.

Šiemet balsuodami iš anksto rinkėjai buvo aktyvesni nei per praėjusius savivaldybių tarybų rinkimus 2011 metais. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, per tris išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 4,98 proc. (127 tūkst.) rinkėjų. Aktyviausiai iš anksto balsuota Ignalinos (13,21 proc.), Lazdijų (13,13 proc.) ir Zarasų (11,74 proc.) rajonuose. Mažiausiai aktyvūs kol kas Klaipėdos miesto (2,02 proc.) rinkėjai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.