Lietuvoje

2019.04.02 14:45

Žemės ūkio ministerijos padalinys jau veikia ir Kaune: kaip veiks darbo mechanizmas?

Trys poliai sudaro šalies žemės ūkio sistemą, teigia Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vadovas dr. Arūnas Svitojus. Tai – šie rūmai (žemdirbių savivalda), Seimas (sprendimų priėmėjas) ir Žemės ūkio ministerija – jų įgyvendintoja. Visų tų polių veiklos darna turi įtakos sistemos, paties žemės ūkio plėtrai.

Antradienį, kaip jau pranešė naujienų agentūra ELTA, Kaune, vieno iš I. Kanto gatvės senųjų pastatų trečiajame aukšte, perkirpus įkurtuvių juostelę, atidarytas Žemės ūkio ministerijos padalinys, vadinamoji veidrodinė ministerija. Kol kas joje dirbs tik 10 tarnautojų, iki metų pabaigos – jau 60. Kol galop visa ministerija su daugiau nei pustrečio šimto tarnautojų persikraustys į Kauną.

91-uosius savo veiklos metus šįmet pradėjusios ministerijos istorijoje tai - jau trečiosios kraustynės. Įsteigta Vilniuje, po kelių savaičių ji keliavo į Kauną, sovietmečiu kurį laiką funkcionavo Dotnuvoje, paskui vėl sugrįžo į Vilnių. O iš sostinės, kaip numatyta pagal ilgus metus puoselėtą planą, ministerija persikelia į Kauną. 

Naujienų agentūros ELTA paklaustas, ar „trečias kartas“ nemeluoja ir Kaune jau įsikuriama visam laikui, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sakė: „Manau, šiam kartui kraustynių užteks. Kaune ministerija įsikuria ne laikinai, nes ir pats jos perkėlimo projektas taip sumanytas, kad tai būtų absoliuti inovacija - technologijos, finansų ir kitomis prasmėmis. Ministerija bus mobilesnė, joje, tikėtina, dirbs mažiau žmonių, bet padarys daugiau“.

Sveikindamas vėl sugrįžtančią ministeriją, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas ministrui įteikė Kauno vėliavą ir linkėjo kuo geriau įsikurti, kad visi darbai sklandžiai būtų dirbami. Pasak jo, ministerijos perkėlimas į Kauną taip pat rodo, kad Kaunas pastaruoju metu auga. O jei rasis ministerijos darbuotojų, kurie nenorės važinėti į perkeltą ministeriją, Savivaldybė, savo ruožtu, ieškos būdų, kaip padėti jiems įsikurti ir gyventi Kaune.

Pirmieji 10 ministerijos padalinio tarnautojų kartu su naujo padalinio vadove Ernesta Buckiene - būtent tie, kuriems iki šiol tekdavo iš namų Kaune važinėti ministerijon į darbą Vilniuje. Ministro G. Surplio teigimu, pagal pastarąjį metą vykusių apklausų rezultatus, akivaizdu, kad sutinkančių dirbti Kaune vilniečių skaičius nėra mažas. Jiems bus sudaromos galimybės dirbti ir nuotoliniu būdu, ir kelionių į tarnybą bei atgal išlaidos bus kompensuojamos.

Pažymėtina, kad Kaune veikia du universitetai, kuriuose rengiami ir žemės ūkio specialistai. Pasidomėjus, kaip nusiteikę studentai, paaiškėjo, kad net 54 iš jų domisi galimybe atlikti praktiką Žemės ūkio ministerijoje Kaune, tad valstybės tarnautojų stygiaus tikrai nebus.

Kauno mieste pradeda veikti žemės ūkio ministro priimamasis, Pirmasis Europos Sąjungos paramos, Agrarinės apsaugos, Teisėkūros ir atstovavimo, Programinio projektinio valdymo ir analizės bei kiti skyriai. Ministro G. Surplio nuomone, tai paspartins interesantams (pavieniams ūkininkams, įmonėms ar organizacijoms) reikalų tvarkymą ministerijoje, o pati ministerija, atsisakydama patalpų Vilniuje, netgi sutaupys lėšų. Juolab kai ketinama ir šiek tiek sumažinti jos tarnautojų skaičių. 

Dėkodamas ministerijos darbuotojams „už profesionalumą, supratimą, už proveržį“, ministras G. Surplys sakė: „Manau, tai bus revoliucija, kuri nesuės savo vaikų, o išmokys ir Kauno, ir Vilniaus kolegas naujos darbo kultūros, lankstaus, kūrybiško darbo. Tokio, koks pridera 21-ojo amžiaus valstybinei įstaigai“.

Naujų įkurtuvių proga Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas linkėjo sėkmės ir kantrybės, prisiminęs, kad kalbos apie ministerijos perkėlimą į Kauną skambėjo ne vienerius metus, bet nuo kalbų prie realių veiksmų pereita tik dabar. Ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus sveikinime nesigirdėjo ketinimo pasekti Žemės ūkio ministerijos pavyzdžiu (po truputį nuo tokių valstybinių įstaigų koncentracijos išvaduoti Vilniaus centrą). 

I. Kanto gatvėje, netoli Laisvės alėjos, ministerija gyvuos tik iki galutinio jos perkėlimo - 2020-ųjų pirmo ketvirčio. Iki tol tikimasi jai išnuomoti naujas, modernias, A klasės patalpas ir jose įsikurti visam laikui.