Lietuvoje

2015.02.28 15:20

Rusija išsiuntė Lietuvai notą dėl ginklų Ukrainai

BNS, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.28 15:20

Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM) Lietuvai išsiuntė notą dėl ginklų tiekimo Ukrainai, pranešė šios šalies ambasada Vilniuje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM) Lietuvai išsiuntė notą dėl ginklų tiekimo Ukrainai, pranešė šios šalies ambasada Vilniuje.

Rusijos URM teigimu, Lietuvos atstovė Jungtinėse Tautose (JT) „faktiškai pripažino faktą, kad Vilnius tiekia Ukrainai ginklus ir amuniciją“. Tai esą nutiko per diskusiją, svarstant JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 2202.

„Rusijos URM atkreipė dėmesį, kad toks tiekimas yra tiesioginis teisinių Lietuvos įsipareigojimų dėl ginklų eksporto pažeidimas“.

Anot ambasados pranešimo, Europos Sąjunga yra priėmusi bendrą poziciją, kad negalima parduoti ginklų tuo atveju, jeigu jie gali būti panaudoti represijoms šalies viduje. Tuo metu Ukraina esą šiurkščiai pažeidžia humanitarinę teisę apšaudydama miestus ir kitas gyvenamąsias vietoves pietryčių Ukrainoje, naudodama kasetines minas ir pan. Be to, tvirtinama, kad Lietuva kaip Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) narė yra įsipareigojusi perduodama ginklus kitai šaliai atsižvelgti, kaip toje valstybėje laikomasi pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių.

„Rusijos URM atkreipia dėmesį, kad dabar, kai Ukrainoje dėl ginkluoto vidaus konflikto masiškai pažeidžiamos žmogaus teisės ir laisvės, perdavimas lengvųjų ir šaunamųjų ginklų bus akivaizdus ESBO principų pažeidimas“, – rašoma pranešime.

Lietuva kol kas vienintelė iš NATO šalių viešai yra pranešusi apie ginkluotės elementų teikimą Ukrainai, kuri šalies rytuose kovoja su Rusijos remiamais separatistais. Krašto apsaugos ministerija sausio pradžioje oficialiai informavo, kad Ukrainai perdavė „karinės ginkluotės elementus“, jų nedetalizuodama.

„Patys prisiima tiesos monopolį, tam tikrų vertybių saugojimo monopolį, tačiau lygiai tuo pat metu visa tai pažeidinėja. Mes neneigiame to fakto, kad padedame ukrainiečiams ir netgi raginame kitus tai daryti ir ilgą laiką, visi puikiai suvokia mūsų pajėgumus, potencialą, kad negalime kažkokios esminės įtakos turėti konfliktui, tai – daugiau solidarumo gestas. Ir kai priekaištauja šalis, kuri tai daro nuolat, tokiais kiekiais, tokio galingumo ginklais, dar tai neigia, priekaištauja kitiems, tai aš nežinau, kaip galima visa tai komentuoti. Matyt, noras yra, kad visi žaistų pagal tas taisykles, kurias ji pati nusistato, tačiau ne pagal tas normas, kurios vadinamos tarptautinėmis normomis. Ir stebina, bet kartu nestebina, nes tai tampa jau nuoseklia praktika“, – LRT sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.