Lietuvoje

2015.02.26 10:53

Valstybė išdalino finansus studijų vietoms

BNS 2015.02.26 10:53

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) patvirtino preliminarų šių metų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių, iš viso valstybė lėšų skirs per 14,6 tūkst. pirmakursių studijoms.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) patvirtino preliminarų šių metų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių, iš viso valstybė lėšų skirs per 14,6 tūkst. pirmakursių studijoms.

Numatoma, kad nemokamai studijuoti aukštosiose mokyklose ateinančiais mokslo metais galės apie pusė stojančiųjų, pranešė ŠMM, ministrui Dainiui Pavalkiui patvirtinus preliminarius 2015 metų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius. Vis dėlto nemokamai studijuoti galės apie 400 pirmakursių mažiau, nei pernai.

Iš 14,6 tūkst. valstybės finansuojamų studentų 14,1 tūkst. studijuos valstybės finansuojamose studijų vietose:  7,4 tūkst. universitetuose, 6,7 tūkst. kolegijose. Dar apie 500 įstojusiųjų į valstybės nefinansuojamas vietas gaus stipendijas. Planuojama, kad apie 600 studentų bus priimti į tikslines studijų vietas.

Daugiausia valstybės finansuojamų studentų bus priimama į technologijos mokslų studijas, penktadaliu išauga priėmimas į IT specialybes.

„Atsižvelgdami į valstybės ir darbo rinkos poreikius, didžiausią dėmesį šiemet skiriame technologijos mokslų bei IT specialistų rengimui ir kviečiame moksleivius rinktis studijas rimtai pasvėrus savo polinkius ir darbo rinkos tendencijas. Nebijokite imtis „kietųjų“ mokslų, jie turi geras perspektyvas“, – sako švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Iš universitetinėms studijoms numatytų valstybės finansuojamų vietų technologijos mokslų studijų sričiai atiteks 2110, fiziniams mokslams – 1235, biomedicinai – 1012, socialiniams mokslams – 1730, menų studijoms – 381, humanitarinių mokslų studijų sričiai – 940 valstybės finansuojamų studijų vietų.

Iš koleginėms studijoms skiriamų valstybės finansuojamų vietų technologijos mokslų studijų sričiai numatyta 2987, biomedicinai – 1493, socialiniams mokslams – 1771, fiziniams mokslams – 200, humanitariniams mokslams – 58, menų studijų sričiai – 159 valstybės finansuojamos studijų vietos.

Atsižvelgiant į darbo rinkoje išaugusį IT specialistų poreikį, išskiriama nauja informatikos, informacijos sistemų, programos sistemų, sveikatos informatikos, matematikos ir kompiuterių mokslo studijų krypčių grupė, kuriai universitetuose planuojama skirti 700 valstybės finansuojamų studijų vietų –  20 proc. daugiau nei skirta pernai.

Kaip nurodo ministerija, esant socialinių mokslų sričių specialistų (ypač verslo ir vadybos bei teisės krypčių) pertekliui, valstybės finansavimas šioje srityje šiemet mažinamas 10 proc.

Tuo metu aukštųjų mokyklų vadovai prieš kelias savaites išreiškė nepritarimą ŠMM planams nurodydami, kad valstybės finansuojamų vietų mažėja kasmet nuo 2008-ųjų ir tai vyksta sparčiau, nei mažėja abiturientų skaičius.

Rektorių konferencijos atstovai taip pat nurodo, jog didėjančios studijų kainos nėra priežastis mažinti krepšelių skaičių.

2015 metais pretenduojantiems gauti valstybės finansavimą studijoms reikės būti išlaikius bent du brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros (valstybinį – stojant į universitetus, valstybinį arba mokyklinį – stojant į kolegijas) ir užsienio kalbos valstybinį egzaminą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.