Lietuvoje

2019.04.01 17:31

Opozicija perspėja Verygą: arba pradėkite bendrauti, arba pasirinkite kitą kelią

Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA2019.04.01 17:31

„Valstiečių“ atstovui Dainiu Kepeniui Seime surengus diskusiją, į kurią susirinko prieš skiepus nusiteikę aktyvistai, parlamento opozicijos akys nukrypo ne tik į minėtą valdančiųjų atstovą, bet ir į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. Opozicijos politikai tikina iš ministro laukiantys griežtesnės reakcijos į skiepų priešininkų skleidžiamą informaciją ir ryžtingų sprendimų, Lietuvoje plintant tymams. Kitu atveju, kaip užsimena konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, A. Verygai galbūt reikėtų pasirinkti kitą kelią.

Pirmadienį „valstiečių“ frakcijos narys D. Kepenis, pagarsėjęs pareiškimais, kad skiepuose yra abortuotų kūdikių, beždžionių liekanų, surengė diskusiją „Saugios vakcinos – saugiai Lietuvai“, į kurią sugužėjo nemažas būrys. Konservatorių atstovai savo ruožtu paskelbė siekiantys panaikinti D. Kepenio vadovaujamą Sveikos gyvensenos komisiją parlamente, mat, jų teigimu, komisijos pirmininko veikla kelia grėsmę visuomenės sveikatai ir saugumui.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga savo ruožtu „Facebook“ dar D. Kepenio surengtos diskusijos Seime išvakarėse rašė, kad skiepų priešininkų judėjimas – viena iš demokratijos grimasų pavyzdžių.

„Šių žmonių skleidžiami neatitinkantys tiesos, mokslo nepagrįsti, visuomenę klaidinantys mitai, pateikiami kaip neva tiesa. Jų keliamu nepasitikėjimu mokslu ir medicina daroma žala visuomenei, pradedant vaikais, kurie neatsakingi už savo tėvų klaidingus įsitikinimus“, – „Facebook“ rašė ministras.

Tiesa, opozicijos veiksmus A. Veryga pavadino „bandymu pasinaudoti situacija ir rinkimų fone krautis politinius dividentus“.

„Ką siūlyčiau? Nesuteikti skiepų priešininkams jų trokštamo dėmesio, stiprinančio juos, nebūti jų klaidinančių idėjų ruporu, nes daug kartų pakartotas melas gali būti suprastas kaip tiesa. Svarbu skleisti patikimas, į žmonių sveikatą orientuotas idėjas. Juk gyvename nebe viduramžiais, kad tikėtume nebūtais dalykais, todėl kalbėkime tiesomis ir pagrįstais faktais“, – savo pozicija dalijosi sveikatos apsaugos ministras.
Jis taip pat dėkojo medikų, mokslo bendruomenei už informacijos apie vakcinaciją skleidimą.

Opozicijos lyderė: ministro reakcija – vangi

LRT.lt kalbinta Seimo opozicijos lyderė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad A. Verygos reakciją į D. Kepenio veiksmus ir skiepų priešininkų judėjimą yra per daug švelni.

„Lietuva dėl tymų protrūkio, dėl potencialaus poliomielito, difterijos protrūkio atsidūrė krizinėje situacijoje, o sveikatos apsaugos ministro reakcija man atrodo labai labai švelni ir vangi.

Ko man trūksta iš ministro? Viena vertus – stipresnių, aiškesnių, ryžtingesnių pasisakymų. Kita vertus, jis yra tos pačios valdančiosios daugumos deleguotas ministras, kurios atstovas (D. Kepenis – LRT.lt) rengia šią konferenciją Seime. Mes matome labai keistą situaciją, kuri politiškai nėra iki galo suprantama – valdančiosios daugumos atstovai daro tai, kas tiesiogiai prieštarauja mokslui, Sveikatos apsaugos ministerijos pozicijai. Iš ministerijos aš taip pat laukčiau reakcijos. Turėtų būti skiriamos lėšos, skiriamas dėmesys galbūt socialiniai reklamai“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) neryžtingumas leidžia skiepų priešininkams drąsiai ir aktyviai skleisti nepatikrintą informaciją. Pasak liberalės, atsakomybė dėl situacijos, kai Lietuvoje fiksuojamas tymų protrūkis, o skiepų priešininkai nesulaukia griežto institucijų atsako, krenta būtent ant SAM ir valdančiųjų pečių.

„Matome D. Kepenio asmenines iniciatyvas, bet jis yra valdančiųjų atstovas Seime. Jis vienaip ar kitaip naudojasi Seimo resursais, rengdamas tokią konferenciją. Aš manau, kad, jei nėra tam atviro palaikymo, tai bent iš valdančiųjų yra šito judėjimo toleravimas. Ir čia jau yra problema. Jeigu mes sutinkame, kad šitas „antivakserių“ judėjimas remiasi pseudomokslu, melagingomis naujienomis, tai turi būti ir stipresnis valdančiųjų atsakas, nes kalbame apie visų mūsų bendrus reikalus“, – svarstė opozicijos lyderė.

V. Čmilytė-Nielsen tiesiai neatsakė, ar A. Veryga, jos manymu, gali toliau eiti ministro pareigas. Anot liberalės, visų pirma, jis turi suvaldyti situaciją dėl plintančių ligų.

„Šioje stadijoje raginčiau ministrą imtis ryžtingų ir aiškių, nedviprasmiškų veiksmų, kurie neapsiribotų įrašais „Facebook“, – komentavo pašnekovė.

Konservatorė perspėjo ministrą

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūno pavaduotoja R. Morkūnaitė-Mikulėnienė LRT.lt neslėpė taip pat esanti nustebusi dėl A. Verygos reakcijos į skiepų priešininkus. Anot jos, jei ministras tiki skiepų saugumu, D. Kepenio pareiškimus jis turėtų įvertinti griežčiau.

„Gal galima analogiją suvesti su tuo, kad buvo tokių Lietuvoje veikėjų, kurie sakė, kad „savi šaudė į savus“. Tada irgi buvo tokių pasvarstymų, kad gal nereikėtų aršiai reaguoti, kritikuoti, nes taip juos aktualizuoji ir suteiki jiems papildomą platformą, bet aš manau, kad sveikos pilietinės visuomenės pareiga yra reaguoti.

Manau, kalbant apie skiepus, reikėtų pasitikėti tais žmonėmis, kurie stovi mokslo, pasitikėjimo mokslu pusėje, o ne alternatyviomis nuomonėmis, skelbiamomis Seime, kuriomis supainiojama viskas, iš skaudžių žmonių patyrimų padaromi mitai, skleidžiamos netikros naujienos, kad baisūs patyrimai ir mirtys esą sąlygotos skiepų. Klausimai tokie nekeliami, taip yra teigiama“, – komentavo konservatorė.

„Sveikatos apsaugos ministras, formuojantis sveikatos apsaugos politiką Lietuvoje, sako, kad dabar yra „už“ skiepus. Jam prireikė trijų savaičių, kad tai pasakytų. Mano galva, jis turėtų įvertinti kolegos (D. Kepenio – LRT.lt) pasisakymus. Juolab kad jo kitas kolega, R. Karbauskis, tokius tarsi buitinius juokelius laido, kad pasiskviepijęs žmogus nuo tymų 21 dieną pats nešioja virusą ir gali kitus užkrėsti. Manau, kad tai nėra normalu“, – pridūrė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Jos manymu, dėl SAM vadovas A. Veryga turėtų prisiimti atsakomybę dėl susidariusios keblios situacijos, Lietuvoje fiksuojant tymų protrūkį.
„Manau, kad ministerija galėjo kur kas daugiau padaryti tiek informuodama žmones, tiek spręsdama tyrimų klausimus ir kitus dalykus. Ministras turi (prisiimti – LRT.lt) atsakomybę. Jis nesukėlė tymų protrūkio, bet, manau, kad savo lyderyste ir ryžtingais sprendimais galėjo suvaldyti šitą situaciją“, – tvirtino pašnekovė.

Anot R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, konservatoriai mano, kad A. Veryga yra padaręs ne vieną klaidą – abejotini sprendimai dėl kompensuojamųjų vaistų sistemos, neįgaliųjų organizacijų ignoravimas. Parlamentarė apie interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui neprabilo, tačiau perspėjo, kad opozicija jo veiklą stebi itin atidžiai.

„Turėtų būti padarytos išvados. Reikia arba pradėti įsiklausyti (į pastabas – LRT.lt) ir bendrauti, arba pasirinkti kitą kelią“, – teigė Seimo narė.

„Valstiečių“ lyderis gina D. Kepenį

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad pirmadienį konservatorių deklaruota iniciatyva panaikinti Seimo nario D. Kepenio vadovaujamą Sveikos gyvensenos komisiją yra simptomiškas konservatorių siekis griauti viską, ką daro valdantieji. 

Pasak jo, D. Kepeniui reiškiami priekaištai dėl to, kad šis komisijos darbą išnaudoja klaidinamų sąmokslo teorijų apie skiepus skleidimui, yra nepagrįsti. R. Karbauskis tikina, kad D. Kepenis yra už skiepus, tiesiog, anot jo, kvailiu jį viešojoje erdvėje daro žiniasklaida, iškraipydama tai, ką Seimo narys sako. „Aš manau, kad šis konservatorių ketinimas yra simptomiškas, nes jie sakė, kad yra pasiruošę panaikinti viską, ką „valstiečiai“ darė per tuos dvejus su puse metų. Tai čia ne aš sugalvojau, o Gabrielius Landsbergis tą yra pasakęs viešai, kad panaikins viską“, – Elta.lt kalbėjo R. Karbauskis. Jo manymu, konservatorių argumentai, kodėl Sveikos gyvensenos komisija turėtų būti panaikinta, yra nepagrįsti. 

„Aš suprantu, kad Dainius nėra skiepų priešininkas, jis tik šneka truputį apie kitus dalykus. Niekada Kepenis nėra pasakęs, kad jis yra prieš skiepus. Tai niekada nebuvo pasakyta, bet visi rašo, kad jis yra prieš skiepus. Tai yra nesąmonė, tai yra melas. Jis tiesiog šneka apie kitus dalykus. Jeigu mes išimame žodžius iš konteksto, tai viską galima pateikti taip, kaip nori“, - sakė R. Karbauskis. 

Jis tvirtino, kad D. Kepenį pats buvo įspėjęs atsargiau rinkti žodžius, nes deklaruojamos mintys gali būti iškraipytos.

„Aš jam pats sakiau, supranti, kad jie, iškarpydami tavo kalbas, tave daro kvailiu. Kalbėdamas turi labai aiškiai pasverti, kad išėmus du žodžius iš sakinio nebūtų visiška nesąmonė. Nes pasisakyti prieš skiepus iš principo yra nesąmonė“, –  teigė politikas. 

Jo teigimu, „valstiečių“ pagrindinis interesas yra sveika gyvensena, o opozicinės konservatorių ir socialdemokratų partijos elgiasi neteisingai, inicijuodamos privalomą skiepijimą.

„Mūsų pagrindinis rūpestis yra sveika gyvensena, ir tai yra naudinga Lietuvai, tai tikrai nedaro niekam problemų. Nesuprantu, dėl ko reikėtų prieštarauti. Ne mes, o konservatoriai su socdemais pasiūlė prievarta skiepyti žmonės. O mes pasakėme aiškiai, kad esame už skiepus šiuo atveju ir Kepenis yra už skiepus. Tik jis šneka apie tai, kad nuo gyvensenos priklauso tai, kokį žmogus turi imunitetą (...) Negalima elgtis taip, kaip elgiasi konservatoriai: kai yra taip, kaip jie nori, tada jie nerėkia, bet jeigu yra ne taip, kaip jie nori, jie pradeda rėkti. Kaip galima žmones prievarta varyti pasiskiepyti. Mes turime dirbti su visuomene ir jai išaiškinti“, – sakė R. Karbauskis. 

Apibendrindamas „valstiečių“ lyderis pabrėžė, kad yra patenkintas komisijos darbu. 

„Aš labai džiaugiausi, kai komisija buvo sukurta. Galbūt dėl to atsiras kryptinga sveikos gyvensenos politika. Vėlgi reikia neversti žmonių, o būtina jiems padėti suprasti“, – sakė R. Karbauskis. 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt