Lietuvoje

2012.12.22 12:28

Užsnigtuose kiemuose kauniečiai kapstosi kaip kas išmano

Šią savaitę vaduoti gatves ir savo kiemus iš sniego gniaužtų kauniečius jau paragino ne tik seniūnai, bet ir kunigai. Vis dėlto daugiabučių kiemuose kastuvus į rankas griebia tik pavieniai gyventojai. 

Šią savaitę vaduoti gatves ir savo kiemus iš sniego gniaužtų kauniečius jau paragino ne tik seniūnai, bet ir kunigai. Vis dėlto daugiabučių kiemuose kastuvus į rankas griebia tik pavieniai gyventojai.

Sniego pusnyse paskendę automobiliai ir koks vienišas pasišventėlis, kastuvu gramdantis įvažą į kelią. Po savaitės snygio toks vaizdas daugiabučių rajonuose – itin dažnas. Kitaip nei kituose miestuose, Kaune valyti daugiabučių kiemus – ne savivaldybės, o pačių gyventojų rūpestis.

Valo vienas, šimtas žiūri

Iš pusnynų miesto daugiabučių kiemai vaduojasi stichiškai ir pavieniui.  Šilainių seniūnijoje aktyviai dalyvauti sniego valymo talkose žmonės raginami skelbimais, o dainaviškius tvarkytis per pamokslą paragino ir klebonas.

Dainavos seniūnijos darbuotojai parodė pavyzdį: nukasė netrumpą įvažiuojamąjį kelią nuo V.Krėvės prospekto iki seniūnijos pastato, išvalė aikštelę automobiliams.

Seniūnas Alvydas Malinauskas pastebėjo, kad nors tuo metu eilėje socialinių pašalpų laukė ne vienas automobiliu atvykęs gyventojas, norinčiųjų padėti kasti sniegą neatsirado.

„Kiemuose – tas pats. Kapstosi kaip kuris išmano. Jei išvažiuoja – gerai, o patys sniego kastuvais mosikuoti nelabai kas nori. Retas kuris vairuotojas apskritai kastuvą automobilyje turi. Gyventojai net ir apsipykti suspėja: vienas išsivalo automobilio stovėjimo vietą, o į ją, žiūrėk, jau kitas automobilį pasistatė“, – pasakojo seniūnas.

Eis į talką kiemsargiams

Nors dauguma bendrijų samdosi kiemsargius, ne visi jų įstengtų iškuopti didelius pusnynus nemažuose kiemuose. Ne visi jų šio darbo ir imasi, nes neretai kiemsargiams mokama tik už šaligatvių, o ne viso kiemo valymą ir barstymą.

„Vyrai jau kalba, kad reikia daryti talką: juk įvažų į kiemus iš didžiųjų gatvių niekas nevalo. Vien įvaža iki mūsų namo naudojasi keletas nemažų daugiabučių“, – pasakojo Partizanų gatvės 208-ojo daugiabučio bendrijos pirmininkė Lina Kvietkauskienė.

Šešiolikaaukščio bendrijos „Trys bokštai“ vadovė Lionė Vigraitytė nusiteikusi skeptiškai.

„Pas mus iki šiol įprasta tikėtis, kad kažkas kitas viską padarys“, – pastebėjo pirmininkė.

Išvalyti sniego pusnis vyresnio amžiaus kiemsargei – per sunku.

Sudaryk sutartį – išvalys

Užpustyti žmonės bando į kiemus šauktis ir bendrovės „Kauno švara“ pagalbos. Įmonės atstovė Rima Apolianskaitė pasakojo, kad tokių skambučių susilaukiama kasdien.

Tačiau miesto tvarkytojai dirba pagal sutartį su Kauno savivaldybe ir valo tik pagrindines miesto gatves.

Prisišaukti „Kauno švaros“ techniką į savo daugiabučio kiemą įmanoma tik sudarius sutartį dėl teritorijos priežiūros. Tam reikia visų namo gyventojų sutikimo, nes už paslaugas teks mokėti.

Gali tik paskolinti kastuvą

Kaune, kitaip nei kituose dideliuose miestuose, už kiemų valymą atsako tik daugiabučių gyventojai. Kituose miestuose ši paslauga mokama atskirai. Jos teikėjams sumoka gyventojai arba savivaldybė, nes dažniausiai daugiabučiai stovi savivaldybės žemėje, aiškino įmonės „Būsto valda“ atstovas Jevgenijus Sakovskis.

„ Todėl Kaune nesiimame iniciatyvos valyti mūsų administruojamų daugiabučių kiemus. Tačiau pavieniais atvejais, kai žmonės paprašo pagalbos, bandome padėti – tarkime, gausiai pasnigus, parūpiname sniego kastuvų.

O štai Klaipėdoje už kiemų valymą atsakinga savivaldybė. Ji rengia konkursus, atrenka šiuos darbus atliekančias įmones, kurios pasirūpina švara kiemuose. Kai žemės sklypas priskirtas konkrečiam daugiabučiam, už kiemo valymą sumoka patys gyventojai. Daugiabučiam tai – geriausia išeitis“, – sakė jis.