Lietuvoje

2015.02.25 10:12

L. Graužinienė: savivaldos rinkimuose balsų papirkimo rizika didžiausia

ELTA2015.02.25 10:12

Problema, kai prieš pat rinkimus vyksta masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą, į viešumą iškilo jau ne pirmi metai, pastebi Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, ir užsimena apie poįstatyminių aktų pakeitimus, tobulinant šią tvarką. 

Problema, kai prieš pat rinkimus vyksta masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą, į viešumą iškilo jau ne pirmi metai, pastebi Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, ir užsimena apie poįstatyminių aktų pakeitimus, tobulinant šią tvarką. 

„Šita problema iškyla jau ne pirmi metai. Ji jau buvo ir anksčiau, to judesio būta (...), Vilniuje, Artūras Zuokas registruodavo į vieną butą gyventojus. Tai ta tendencija plinta. Jeigu nesustabdoma pirminėje stadijoje, tai reiškia, kad problema įgaus pagreitį“, – interviu „Žinių radijui“ trečiadienį sakė ji.

Savivaldos rinkimų išvakarėse pastebima nauja tendencija – siekiant daryti įtaką rinkimų rezultatams, kai kuriuose šalies regionuose prieš pat rinkimus pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą. Šis reiškinys ypač pastebimas Alytaus rajone, Šalčininkuose ir Vilniaus rajone. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, savo gyvenamąją vietą jau pakeitė per 13 tūkst. rinkėjų.

Pasak L. Graužinienės, tai ne įstatymų, o poįstatyminių aktų klausimas. Seimo Pirmininkė paragino vidaus reikalų ir teisingumo ministrus pašalinti trukumus.

„Šioje vietoje lauktume pasiūlymų iš vidaus reikalų ministro, iš teisingumo ministro, ir, jeigu reikės taisyti įstatymus, tikrai Seimas bus pasiruošęs pataisyti“, – tikino ji. 

Prognozuodama, ar bus didelis balsų papirkimas šiuose savivaldos rinkimuose, Darbo partijos vadovė kalbėjo, kad savivaldybių rinkimuose rizika didžiausia, o pagunda pirkti balsus pakankamai didelė.

„Savivaldos rinkimai yra tie, kurie kelia didžiausią riziką ir manau, kad visko bus, bet, kaip suprantu, šiais metais teisėsaugos organai, institucijos yra labai gerai pasirengę šiems rinkimams ir, matyt, turi savo planus, kaip kovoti su šitais reiškiniais“, – kalbėjo Seimo Pirmininkė ir pabrėžė rinkimų skaidrumą, esą tai buvo akcentuota ir jos vadovaujamos partijos – Darbo partijos – nariams. Ankstesniuose rinkimuose kaip tik Darbo partijos nariai buvo įsipainioję į balsų pirkimo skandalus. 

ELTA jau skelbė, kad trečiadienį prasidėjo išankstinis balsavimas. Visi asmenys, kurie Savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose sekmadienį negalės atvykti į rinkimų apylinkę, gali balsuoti iš anksto, trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 8 iki 20 val., bet kurioje savivaldybėje.

Trečiadienį ir ketvirtadienį taip pat vyks balsavimas specialiuosiuose paštuose – kalėjimuose, ligoninėse, senelių namuose, globos, rūpybos įstaigose, kariuomenėje. Jau yra prasidėjęs balsavimas karinėse misijose.

Sekmadienį posėdžiavusi VRK patvirtino galutinius rinkėjų, kurie dalyvaus Savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, sąrašus. Juose – 2 542 605 rinkėjai.

Praėjusiuose savivaldos rinkimuose 2011 metais galutiniuose rinkėjų sąrašuose buvo įrašyti apie 2,638 mln. rinkėjų.

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks kovo 1 dieną. 60-tyje savivaldybių bus renkami 1524 tarybos nariai, 60 merų. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje merai bus renkami tiesiogiai. Kai kuriose savivaldybėse, renkant merus, gali prireikti papildomo balsavimo, kuris numatytas kovo 15 dieną.

Kartu su savivaldos rinkimais sostinės Žirmūnų apygardoje bus renkamas ir Seimo narys į čia išrinkto, tačiau 2014 m. Europos Komisijos komisaru tapusio Vytenio Povilo Andriukaičio vietą. Dėl parlamento mandato čia varžysis 12 kandidatų.

VRK duomenimis, dalyvauti šiuose rinkimuose įrašyti 42 066 rinkėjai, savo gyvenamąją vietą deklaravę šios rinkimų apygardos teritorijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt