Lietuvoje

2019.04.01 16:33

Šalies ministerijose – tonos popierių: kiek reikės laukti, kada pavyks to atsisakyti visiškai?

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.01 16:33

Ministerijos šiemet pereina prie elektroninės duomenų valdymo sistemos, vadinasi, mažėja popierinių dokumentų. Vien Vidaus reikalų ministerija (VRM) per metus gaudavo maždaug 36 tūkst. dokumentų. Kai kurie ministrai tikisi, kad šiemet pavyks išvis atsisakyti popierinių dokumentų. Sunkiausiai, pasak jų, tai sekasi daryti vyresnio amžiaus darbuotojams.

Vidaus reikalų ministras teigia, kad, kai pradėjo dirbti, ant stalo kampo pūpsodavo du segtuvai su popieriais, nemenkoje krūvoje – 100–200 dokumentų. Per daugiau nei dvejus metus popieriai tirpsta. Ministras juokauja – mažiname popierių, saugome medžius. Per metus būdavo išspausdinama tona popieriaus, tai – 8–16, atsižvelgiant į jų amžių.

„Aš matau kaip yra sudėtinga patiems žmonėms suprasti, kad popierinis dukumentas gali būt elektroninis dokumentas. Mes suprantame ir aš, ir gal vyresni žmonės, jog kada atspausdini popierių, surenki parašus, surenki vizas, nuneši popierių, – va čia yra dokumentas“, – aiškina vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

Popieriniai dokumentai dar vis nugula ant stalų ir prieš vyriausybės posėdį. Nors jų vis mažėja, darbotvarkės, įvairi informacija vis dar spausdinama ant lapų.

„Naudojame vidinę sistemą, kur daug įvyksta pasirašymų ir elektroninėje skaitmeninėje erdvėje, bet esu numatęs ir taip pat viceministras, kuruojantis skaitmenizacijos planą, numatęs, kad šiemet atsisakysime visiškai – tiek pasirengimas vyriausybės posėdžiams, tiek pasitarimas, kad tai vyktų be popieriaus“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga taip pat pažymi, kad būtų galima atsisakyti popierinių dokumentų.

„Iš tikrųjų to per daug, ir mes dabar kaip tik persiorganizuojame ir ieškome žmonių, kurie visiškai pervestų į elektroninį formatą, kad ir kiek jų ten būtų. Aš manau, kad galim jų visai atsisakyti, bet kol kas naudojame nemažai“, – sako A. Veryga.

Linas Kukuraitis teigia, kad popierinių dokumentų naudojimas drastiškai mažėja.

„Nuo sausio mėnesio įsivedėme elektroninę duomenų valdymo sistemą. Su pirmine tai buvo begalės popierinių dokumentų su begale vizų, tai reiškia, kad tas popierius keliavo po ministeriją pirmyn atgal, kol pasiekdavo mane, ir tikrai buvo labai daug popieriaus. Dabar yra drastiškai sumažėję“, – sako L. Kukuraitis.

Švietimo ministras Algirdas Monkevičius net siekia ministerijos pavyzdžiu užkrėsti mokytojus, kad ir mokyklose popierizmas mažėtų.

„Baigiu peržiūrėti, kiek mokytojams reikėtų popierių, tai turiu pasakyti, kad labai nedaug reikės. Gal kokių 4-5 dokumentų, planų, kas tikrai reikalinga. Norime sumažinti ir mokytojams tą naštą“, – sako ministras.

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad jam pasirašinėti kokį nors popierinį dokumentą dabar jau tenka labai retai. Vyriausybėje viskas pasirašoma elektroniniu būdu.

Daugiau – reportaže (nuo 12:27).

Panorama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.