Lietuvoje

2015.02.24 21:53

Alytaus merui socdemų etikos sargai skyrė papeikimą

ELTA2015.02.24 21:53

Alytaus merui socialdemokratui Jurgiui Krasnickui skirtas papeikimas, nusprendė antradienį posėdžiavusi valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Etikos ir procedūrų komisija apsvarsčiusi politiko pasisakymus.

Alytaus merui socialdemokratui Jurgiui Krasnickui skirtas papeikimas, nusprendė antradienį posėdžiavusi valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Etikos ir procedūrų komisija apsvarsčiusi politiko pasisakymus.

„Etikos ir procedūrų komisija priėmė sprendimą pareikšti J. Krasnickui papeikimą už elgesį, žeminantį partijos vardą t.y. už tuos žodžius, kuriuos jis pasakė tuose įrašuose, net ir tuo atveju, jei tai būtų sumontuota iš atskirų žodžių, ir komisija nusprendė prie to klausimo dar bus sugrįžta, kai bus pateikta kompetentingų teisėsaugos institucijų atsakymai dėl įrašo sumontavimo arba nesumontavimo“, – po posėdžio žurnalistams pranešė laikinoji šios komisijos vadovė Ona Balevičiūtė.

Kad J. Krasnickui būtų skirtas papeikimas balsavo visi 8 komisijos posėdyje dalyvavę jos nariai. Iš viso LSDP Etikos ir procedūrų komisiją sudaro 15 narių. Komisijoje buvo balsuota tik dėl vienos nuobaudos – papeikimo.

„Kitos galimybės bus svarstomos gavus teisėsaugos institucijų sprendimą“, – sakė O. Balevičiūtė.

O. Balevičiūtė patikslino, kad papeikimas partijoje reiškia daug – esą, jei būtų rinkimai arba ataskaitinis rinkiminis susirinkimas, tai J. Krasnickas negalėtų pretenduoti į renkamus partijos organus, dalyvauti rinkimuose. Tiesa, sekmadienį vyksiančiuose savivaldos rinkimuose jis dalyvaus, o galutinę valią dėl pasitikėjimo meru išreikš rinkėjai. Esą J. Krasnicko atšaukti iš rinkimų dėl techninių priežasčių negalima, bet jo įvertinimo reikėjo.

Pasak O. Balevičiūtės, esminis veiksnys, kodėl nebuvo nuspręsta nesiūlyti prezidiumui J. Krasnicko braukti iš partijos, buvo negautas galutinis atsakymas dėl įrašo autentiškumo.

„Tiesiog turime laukti teisėsaugos institucijų galutinio sprendimo. Tada būtų gal tikslingiau grįžti prie to klausimo. (...) Rinkėjai priims sprendimą, aš tikrai nepateisinu, netoleruoju tokios leksikos, tokio elgesio, kalbėjimo ne tik tokias pareigas užimančiam žmogui, bet ir apskritai bet kokiam žmogui tiek privačioje, tiek viešoje erdvėje“, – tikino ji, klausiama, ar toks Alytaus mero elgesys nediskredituoja partijos.

Alytaus meras tokį komisijos sprendimą įvertino kaip „teisingą“, adekvatų.

„Vis dėl to aš padariau problemų ir sau, aišku, ir savo artimiesiems, ir partijai. Pagyrimo tikrai negalėjo būti. Papeikimas, manau, yra normalu ir taip ir turi būti. Manau, jie buvo teisūs mano atžvilgiu“, – sakė Alytaus vadovas.

Tačiau J. Krasnickas toliau laikosi nuomonės, kad skandalingi įrašai buvę sumontuoti, o tai esą įrodys teisėsauga. Esą vienas įrašus montavęs asmuo prisipažino, o montuotojų yra daugiau ir jie turės prisipažinti.

„Noriu ar nenoriu, aš partijai pridariau problemų, sau pridariau problemų, šeimai pridariau problemų. Tad būtų kvaila, jei mane už tai pagirtų kažkas. Manau, tiek metų pragyvenęs pasielgiau kažkaip neatsargiai, ateityje tikiuosi būti atsargesnis, nes žmones priimu, kaip ne kartą esu sakęs, kol jie man nieko bloga nepadarę, kaip „gėriečius“, o dabar pajuokausiu kaip visą laiką sau leidžiu – „kuo daugiau gyvenu, tuo labiau suprantu, kad bendraujant su žmonėmis, labiau pradedu mylėti šunis ar katytes“, – tikino meras.

J. Krasnickas atviravo manąs, kad yra žmonių, kurie galvoja, kad už pinigus galima nupirkti viską ir visus. Šioje vietoje jis be įrašą paviešinusios buvusios Alytaus teatro direktorės Lauros Radzevičiūtės, įvardijo buvusį savo pirmtaką už korupciją teisiamą Alytaus merą Česlovą Daugėlą.

„Vienas iš tokių žmonių – buvęs, tai galiu įvardinti drąsiai, Alytaus meras, buvęs mano kolega, bičiulis Č. Daugėla. Jis taip mano. Čia mano citatos buvo jo pasisakymo citatos“, – komentuodamas įrašo vietą apie „nup...tą“ milijoną komentavo politikas.

Dėl įrašo vietos, kur „toli pasiunčiama Lietuva“, J. Krasnickas tikino Lietuvos nesiųstų net ir būdamas „be sąmonės“.

„Aš visą laiką sakau ir pykstu ant žmonių, kurie tą Lietuvą siunčia. (...)Tikrai taip nesakiau, nes Lietuva man tikrai brangi. Nemeluosiu – žmona, šeima man tikrai brangiau, dėl jų padaryčiau viską. Dėl Lietuvos, manau, taip pat, bet, jeigu aš visą laiką pratęs mąstyti racionaliai ir dėstyti prioritetus, nors esu cholerikas, tai mano gyvenime svarbiausia šeima, po to – Lietuva, po to – visa kita“, – aiškino jis.

J. Krasnickas neabejojo, kad šis skandalas paveikė jo reitingus prieš artėjančius savivaldos rinkimus, tik nežinia į kurią pusę, ir vylėsi patekti bent į Tarybą, atsistatydinti ar pasitraukti iš rinkimų taip pat neketinąs, ko buvo būtent buvo ir siekiama tariamu montažu.

„Manau, kad mažiau muštas žmogus tikriausiai nebūtų pasitraukęs ir nestovėtų prieš jus, o tikriausiai gulėtų reanimacijoje su infarktu ar insultu. Bet aš manau, kad esu pakankamai užgrūdintas žmogus, tai tikrai atlaikiau ir toliau atlaikysiu ir nemanau, kad tai kažkaip toliau turėtų darytį įtaką ar politinei karjerai ar t.t. Žmonės per daug protingi, kad neatskirtų grūdų nuo pelų“, – reziumavo jis.

Kaip ELTA jau skelbė, įrašą prisipažino išplatinusi mero nemalonėn patekusi ir darbo netekusi buvusi Alytaus teatro direktorė L. Radzevičiūtė. Moteris penktadienį perdavė ir dar vieną J. Krasnickui garbės nedarantį įrašą, kuriame politikas jai grasina.

Galimai neteisėtą savo atleidimą teisme ginčyti ketinanti buvusi teatro direktorė portale DELFI išplatino viešą laišką ir pateikė dar vieną jos ir J. Krasnicko pokalbio epizodą. Šįsyk – apie tai, kaip ji „lėks kaip šiferio lakštas virš Paryžiaus“, kaip merui „gaila jos vaiko“ ir kaip J. Krasnickas sako esąs komunistas ir Lietuvą siunčia, liaudiškai tariant, „ant trijų raidžių“.

Į tai reaguodama Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo J. Krasnicko piktnaudžiavimo.

L. Radzevičiūtė teigia, esą vos pradėjusi dirbti sulaukusi įvairių vadovaujamai įstaigai nenaudingų politikų reikalavimų, o į visišką nemalonę sako patekusi po to, kai teatro direktoriaus pavaduotojo pareigų konkurso nelaimėjo Alytaus miesto tarybos narys, mero partijos bičiulis, Seimo nario Juliaus Sabatausko padėjėjas Edmundas Čečėta.

Garso įrašas, kuriame J. Krasnickas necenzūrine leksika galimai kalba apie pinigų plovimo schemas ir galimybę pasisavinti „milijonus“, viešojoje erdvėje pasklido vasario pradžioje. Pats Alytaus meras teigė, kad įrašas yra sumontuotas.

J. Krasnickas Alytaus mero pareigas eina nuo 2012 metų bei kandidatuoja ir sekmadienį vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.