Lietuvoje

2015.02.24 20:35

Norvegija Gabrieliaus motinai negrąžins, sprendimą žadama skųsti

DELFI.lt2015.02.24 20:35

Norvegijos Miorės ir Rumsdalės apskrities komisija antradienį priėmė vienbalsį sprendimą dėl globos teisių atėmimo iš Gabrieliaus motinos Gražinos Leščinskienės.

Norvegijos Miorės ir Rumsdalės apskrities komisija antradienį priėmė vienbalsį sprendimą dėl globos teisių atėmimo iš Gabrieliaus motinos Gražinos Leščinskienės.

Lietuvos ambasados pirmoji sekretorė Jurgita Bilvaisiene DELFI patvirtino, kad nutarimas dėl Gabrieliaus situacijos yra priimtas.

„Buvo nutarta tai, ką mes prognozavome ir ko reikėjo tikėtis. Nutarimo esmė yra tokia – vaiko mamai negrąžina, yra pateikti dokumentai dėl močiutės globos. Dėl to, ar galima globos teises suteikti močiutei, bus sprendžiama teisme“, – patikino ji.

„Per mėnesį laiko komisijos sprendimą galime apskųsti, taip ir elgsimės. Esame jau iš anksto pasiruošę visus reikalingus tam dokumentus, sprendimą skųsime iš karto“, – sakė ji.

Kaip rašo lrytas.lt, Lietuvos visuomenėje kilęs reikalavimas perduoti Lietuvos pilietį savo šalies jurisdikcijai įspūdžio norvegams nepadarė.

J. Bilvasienė patikino, kad kai vyko svarstymai dėl Gabrieliaus globos teisių, vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai Norvegijoje pasakė teigiamų ir teisingų dalykų apie jo mamą, tad ji nemano, kad iš Gražinos Leščinskienės sūnaus globos teisės buvo atimtos vienbalsiu komisijos sprendimu.

DELFI primena, kad prieš dvi savaites Norvegijos Moldės mieste tęsėsi procesas, kuris lėmė, su kuo toliau gyvens septynmetis Gabrielius B., kurį iš motinos Gražinos Leščinskienės paėmė Norvegijos tarnybos.

Prieš posėdį paklausta, ar dabar elgtųsi kitaip nei iki garsiojo proceso pradžios, berniuko mama nedaugžodžiavo. „Sunku pasakyti“, – sakė G. Leščinskienė.

Jos advokatė S. Latotinaitė nuo komentarų žiniasklaidai susilaikė. Prieš lemtingą posėdį advokatė neslėpė, jog yra viena smarkiai padėtį komplikuojanti aplinkybė – tai, kad Gabrielius B. buvo pagrobtas iš Norvegijos, taip mėginant berniuką pargabenti į Lietuvą.

Savo ruožtu berniuko mama nurodė, esą sūnų Norvegijos tarnyba „Barnevernet“ iš jos paėmė dėl keistų pretekstų. „Kad jisai keistai elgėsi. O ypač – kad grįžus iš Lietuvos jisai buvo agresyvus. Nors namie elgdavosi kaip ir visada“, – teigė G. Leščinskienė.

Neįprastą vaiko elgseną ji linkusi aiškinti ne padėtimi šeimoje, o patyčiomis mokykloje.

„Jisai man sakė paskui, kad jis verkė mokykloje. Nes erzino jį, mušėsi jie. Ir pasakė „Tavo mama – debilė“. Va taip“, – savo versiją pateikė G. Leščinskienė.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė per įsiplieskusį skandalą parašė atvirą laišką Lietuvos žmonėms, sukilusiems dėl lietuvio vaiko Norvegijoje.

„Gelbėkit vaikus“ vadovė sako puikiai suprantanti Norvegijos vaiko teisių tarnybų paimto septynmečio berniuko mamą Gražiną Leščinskienę, tačiau jai nesuprantama, kaip visa Lietuva gali kritikuoti Norvegijos vaiko teisių apsaugos sistemą, kai ten, skirtingai nei Lietuvoje, gyvena vieni laimingiausių vaikų pasaulyje.

„Lengva nekonstruktyviai kritikuoti Norvegijos socialinę sistemą, kurioje neegzistuoja kūdikių namai, draudžiamos fizinės bausmės vaikams, sistemą, kurios globojami ir saugomi gyvena vieni laimingiausių pasaulio vaikų, tačiau negirdėti kaimynystėje mušamo vaiko, nematyti jo ašarų, kai jis nuolat yra paliekamas vienas kažin kur išėjusių tėvų“, – teigia R. Dičpetrienė.

Sausio pabaigoje Norvegijoje dingęs ir Švedijoje surastas septynerių metų G.B., kurį laiką buvo prižiūrimas Švedijos vaikų teisių apsaugos tarnybos. Pagal dvišalę Lietuvos sutartį su Švedija vaikas turėtų būti perduotas Lietuvai.

Norvegijos policijos duomenimis, vaikas dingo per susitikimą su biologine motina Moldės mieste. Ji buvo apklausta dėl vaiko pagrobimo, jai pareikšti įtarimai melavus pareigūnams.

DELFI primena, kad ambasada Švedijoje paprašė šios šalies pareigūnų paaiškinti, kodėl Lietuvai skubiai nebuvo suteikta informacija dėl nepilnamečio jos piliečio G.B. perdavimo Švedijos vaikų globos tarnyboms.

Užsienio reikalų ministerija pranešė, jog ambasada dėl to kreipėsi į Švedijos užsienio reikalų ministeriją, policiją, socialines tarnybas. Ministerija savaitgalį teigė stebinti padėtį dėl Lietuvos piliečių šeimų, kurių vaikai atimti Norvegijoje ir kitose šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.