Lietuvoje

2019.03.31 20:22

Karbauskis: Skvernelio rinkimų kampanija bus finansuojama tik iš valstybės dotacijos lėšų

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.03.31 20:22

Klaipėdos uoste veikiančių įmonių vadovų pinigai kainavo postą uosto generaliniam direktoriui. Ministras pabrėžia – atleidimas visiškai nesusijęs nei su Arvydo Vaitkaus išrinkimu į savivaldybės tarybą, nei su praeities darbais, o tik su ateitimi, esą dabar jis patirs interesų konfliktą, prižiūrėdamas įmones, kurių vadovai kartu su juo dalyvavo rinkimuose. Ministrą Roką Masiulį palaikantieji po A. Vaitkaus atleidimo pradėjo svarstyti, ar tie patys uosto verslininkų, siejamų su Baltarusijos valstybine įmone, tūkstančiai nepateks į „valstiečių“ kandidato į prezidentus Sauliaus Skvernelio sąskaitą.

Ramūnas Karbauskis tikina, kad partija tai numatė, todėl S. Skvernelio rinkimai finansuojami tik iš valstybės dotacijos partijai lėšų, skandalą sukėlę ir uosto vadovo karjerą palaidoję verslininkų pinigai esą niekaip nepateks į S. Skvernelio rinkimų sąskaitą.

A. Vaitkus pralaimėjo kovą dėl Klaipėdos mero posto ir turės tenkintis eilinio tarybos nario vieta. Sugrįžęs po rinkimų išgirdo, kad netenka darbo. Susisiekimo ministras tikina, kad A. Vaitkus dėl interesų konflikto negali priimti sprendimų dėl maždaug penktadalio uoste veikiančių bendrovių, todėl vadovauti vienai iš svarbiausių šalies strateginių įmonių nebegali.

Atleistas A. Vaitkus grasina teismu. 

„Visų pirma yra klausimas dėl mano reputacijos. Aš nesijaučiu padaręs nieko blogo Lietuvos valstybei, tai manau, kad esu nušalintas neteisėtai“, – sako A. Vaitkus.

Sausį LRT tyrimas paskelbė, kad „valstiečiai“ sulaukė įspūdingos verslo paramos per savivaldybių rinkimų kampaniją. Tarp rėmėjų – baltarusiškų trąšų karaliumi pramintas klaipėdietis Igoris Udovickis ir jo sutuoktinė. Maksimalią sumą po 8800 eurų paaukojo I. Udovickio ir „Belaruskalij“ valdomo Birių krovinių terminalo vadovas Vidmantas Dambrauskas bei „Kamineros grupės“ savininkas Arūnas Tuma. Jie su A. Vaitkumi pagal „valstiečių“ sąrašą išrinkti į Klaipėdos miesto tarybą. Tačiau R. Karbauskis aiškina, kad verslininkai parėmė ne A. Vaitkų asmeniškai, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, lėšos pervestos į centralizuotą tik savivaldos rinkimams skirtą partijos sąskaitą. R. Karbauskis grasino kviesti pasiaiškinti susisiekimo ministrą, tačiau išgirdęs apie A. Vaitkaus ryžtą bylinėtis, pažadėjo laukti teismo sprendimo. 

„Aš sakyčiau paprastai: jeigu ministras mano, kad tai yra kažkas panašaus į korupciją, ar gali būti kažkokie ryšiai, tai aš ministrui galiu pasakyti, kad korupcija – kai jokių viešų interesų deklaravimų nėra, kada yra dėžutės, kurios nešiojamos be jokių susitarimų ir taip toliau. Čia gi viskas daroma viešai, remiantis įstatymu“, – sako R. Karbauskis.

Premjeras S. Skvernelis taip pat stoja A. Vaitkaus pusėn, nes įstatymas nedraudžia valstybinės įmonės vadovui dalyvauti vietos savivaldoje ir žada patyrusio vadybininko nepalikti bedarbiu. 

„Tai yra ministro diskrecija, o ponas Vaitkus – jam tikrai jokių priekaištų viešai nėra sakyta dėl skaidrumo, dėl sąžiningumo. Atvirkščiai, tai yra sėkmingai dirbančios įmonės buvęs vadovas ir manau, kad atsiras pozicijos, kurios galės būti pritaikytos jam, galbūt Susisiekimo ministerijos valdymo srityje“, – sakė premjeras.

Anot Mykolo Romerio universiteto profesoriaus Virgio Valentinavičiaus, iki prezidento rinkimų „valstiečiams“ aiškintis santykius su populiariu ministru būtų neprotinga.

„Yra politikų pora, R. Karbauskis ir S. Skvernelis, kurie eina petys petin. Jų vertybės yra tapačios ir jie į šitą situaciją žiūri iš prezidentinių rinkimų perspektyvos. Kita vertus, visa šita situacija parodo Karbauskio tandemo požiūrį į korupciją ir interesų konfliktą“, – LRT sako V. Valentinavičius.

Opozicija ėmė spėlioti, kad dovanoti pinigai, kuriuos verslininkai uždirbo iš baltarusiškų trąšų krovos, gali iš „bendro partijos katilo“ patekti į „valstiečių“ kandidato į prezidentus S. Skvernelio sąskaitą. Prieš porą mėnesių Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas buvo pataręs R. Karbauskiui su baltarusiškų trąšų verslu siejamų asmenų aukas grąžinti.

R. Karbauskis tvirtina, kad opozicijai nebus suteikta dingstis užsipulti ir „valstiečių“ kandidato į prezidentus, nes jis finansuojamas tik iš tų pinigų, kuriuos partija yra gavusi iš biudžeto.

„Aš tik pasakysiu viena: S. Skvernelis, kaip kandidatas, nė vieno euro iš jokio rėmėjo nėra gavęs. Toks buvo sprendimas iš karto. Mes įvertinome situaciją, kad galėtų kilti interesų konfliktas. Galima kaltinti lygiai kaip A. Vaitkų dabar kaltina be jokios priežasties. Tai šitoje vietoj mes nusprendėm, kad tik partija finansuoja ir jokių sąsajų su jokiomis įmonėmis negimsta“, – sako R. Karbauskis.

„Valstiečiai“ tikina apsisaugoję nuo tokios situacijos, kuri ištiko uosto vadovą, tačiau kyla klausimas, kodėl vieniems rinkimams tokie „švarių pinigų“ standartai taikomi, o kitiems – ne?

„Kyla klausimai, ar pati partija nesivadovauja tam tikrais dvigubais standartais, kada nori apsaugoti savo kandidatą į prezidentus ir finansuoja jo rinkimų kampaniją tik iš valstybės dotacijos, bet jau visai kitais kriterijais vadovaujasi remdama savo kandidatus į merus ar į miestų savivaldybių tarybas“, – pastebi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius dr. Tomas Janeliūnas.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas „Savaitę“ informavo, kad savivaldybių rinkimų kampanijai surinktos lėšos buvo laikomos, kaip numato įstatymas, atskiroje banko sąskaitoje. Preliminariais duomenimis, surinkta apie 700 tūkst., tačiau į partijos sąskaitą esą negrįš nė cento, nes panašu, kad LVŽS savivaldybių rinkimų kampanija bus baigta su skolomis. VRK duomenimis, kol kas S. Skvernelio prezidentinės rinkimų kampanijos sąskaitoje tik 34 eurai, kuriuos paaukojo fiziniai asmenys, likusius 100 tūkst. eurų jam skyrė Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga ir valstybės skirtos dotacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI