Lietuvoje

2015.02.23 12:14

Dėl pažeidimų savivaldos rinkimuose jau pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai

ELTA2015.02.23 12:14

Artėjančiuose savivaldos rinkimuose jau pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai dėl galimų rinkimų pažeidimų. Dar trijose savivaldybėse pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą – Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, savo gyvenamąją vietą jau pakeitė per 13 tūkst. rinkėjų.

Artėjančiuose savivaldos rinkimuose jau pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai dėl galimų rinkimų pažeidimų. Dar trijose savivaldybėse pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą – Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, savo gyvenamąją vietą jau pakeitė per 13 tūkst. rinkėjų.

Pasak policijos generalinio komisaro pavaduotojo Renato Požėlos, policija pažeidimus, susijusius su rinkimais, fiksuoja nuo metų pradžios, sausio 1-osios.

„Iki šios dienos 8 val. ryto policija yra gavusi 30 tokių pranešimų ir daugiausia jų gauta iš Šiaulių, Kauno, Tauragės ir Alytaus apskričių – po 5. Ir iš šitų pranešimų mes esame pradėję keturis ikiteisminius tyrimus – konkrečiai dėl šmeižimo, viešosios tvarkos pažeidimo ir dėl turto sunaikinimo ar sugadinimo. Dėl visų kitų gautų pranešimų aplinkybės tikslinamos“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė jis.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas informavo, kad jau trečiadienį prasidės išankstinis balsavimas savivaldybių rinkimų komisijų patalpose, kurios paprastai yra savivaldybėse. Trečiadienį ir ketvirtadienį taip pat vyks balsavimas specialiuosiuose paštuose – kalėjimuose, ligoninėse, senelių namuose, globos, rūpybos įstaigose, kariuomenėje, taip pat jau išgabenti rinkimų biuleteniai į karines misijas už Lietuvos Respublikos ribų. Penktadienį–šeštadienį vyks balsavimas namuose – šiuo metu tai padaryti norą išreiškė apie 90 tūkst. rinkėjų. Sekmadienį šalyje atsidarys 2003 rinkimų apylinkės, savo valią pareikš daugiau kaip 2,5 mln. rinkėjų.

VRK pirmininkas pastebėjo, kad dalis rinkėjų pakeitė savo dislokaciją rinkėjų sąrašuose.

„Per 13 463 asmenų nusprendė balsuoti kitose savivaldybėse. Jie tvirtina, kad tenai ir gyvena, nors kai kuriose savivaldybėse tas skaičius yra, sakyčiau, neproporcingai didelis – tai Alytaus, Vilniaus, Šalčininkų rajonai“, – kalbėjo Z. Vaigauskas.

Kad siekiant daryti įtaką rinkimų rezultatams kai kuriuose šalies regionuose prieš pat rinkimus pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą, atkreipė dėmesį ir penktadienį su Prezidente susitikę pilietinių iniciatyvų, skirtų rinkimų skaidrumui užtikrinti, atstovai.

VRK duomenimis, politinės partijos ir kandidatai rinkimams yra sukaupę per 3 mln. eurų – tokia gauta lėšų suma deklaruota VRK. Jau paskelbta politinės reklamos už 2,4 mln. eurų, iš šios sumos kol kas apmokėta tik pusė (pirmauja lauko reklama, televizija ir internetiniai portalai).

Pirmą kartą šalies istorijoje tiesioginiai merų rinkimai vyks kovo 1 dieną, sekmadienį, kartu su savivaldybių tarybų rinkimais.

Rinkimuose dalyvauja per 15 tūkst. asmenų, daugiau kaip 400 kandidatų į merus. Partijos yra iškėlusios 420 kandidatų sąrašų, rinkimų komitetai – 54, partijų koalicijos – 9 sąrašus. Rinkėjai turės išrinkti 1 524 savivaldybių tarybų narius ir 60 merų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.