Lietuvoje

2019.03.30 22:00

Senjorus vienijanti organizacija reikalauja grąžinti teisę pasirinkti, kaip gauti pensiją

Apie 60 tūkst. narių vienijanti Pagyvenusių žmonių asociacija reikalauja grąžinti prieš dešimtmetį visiems pensininkams galiojusią teisę pasirinkti būdą, kaip gauti pensiją – per banką, pašto skyriuose ar į namus. Dabar į namus ir pašte pensiją gauna tik tam tikra dalis specialius kriterijus atitinkančių senjorų.

Dabar nemokamai pensiją į namus grynaisiais, jei pageidauja, gali gauti arba pašto skyriuje atsiimti tik tie žmonės, kurie į pensiją išėjo prieš 10 metų, neįgalieji, vyresni nei 80-mečiai, arba gyvenantys vietovėse, kur išsigryninti pinigus galimybės nėra. Tokių pensininkų yra per 200 tūkst.

„Pensiją nešioja šešiolikti metai ta pati moteris, atneša kaip laikrodis, labai drausminga, pareiginga“, – sakė Panevėžio rajono gyventojas Antanas Lukoševičius.

„Man geriau tai, kad atneša – su kortele aš nelabai suprantu. Grynais man geriau, mes nesuprantam tos kortelės – jaunoms tiktai“, – kalbėjo Panevėžio rajono gyventoja Marijona Lazauskienė.

„Tokia paslauga, kai mes pensiją atnešame į namus arba pensiją išmokame per paštą, kainuoja. Tai yra visuomenės pinigai, gyventojų pinigai, ir turime žiūrėti efektyvių sąnaudų“, – sakė „Sodros“ komunikacijos vadovas Saulius Jarmalis.

Vilniuje gyvenantis pensininkas Marijonas Bieliauskas, priklausantis Pagyvenusių žmonių asociacijai, piktinasi, kad teisės aktais nustatytų sąlygų neatitinkančius pensininkus, o tokių – gerokai daugiau, „Sodra“ verčia senatvės pensiją gauti per banką. Jis sako, kad jam būtų patogiau atsiimti pinigus grynaisiais pašte, be to ir bankams mokesčių mokėti jis teigia nenorintis.

Panorama

„400 tūkst. žmonių yra priversti, nori ar nenori, naudotis banko paslaugomis. Tos paslaugos kainuoja. Iš kitos pusės, kaimo vietovėse gyvenantiems pensininkams tai nėra pati patogiausia forma. Ir iškyla klausimas, o kodėl, jeigu aš noriu, kad man atneštų arba nueiti į paštą pasiimti, ir aš sutinku sumokėti tas išlaidas realias, kodėl man nesudaromos tos sąlygos?“ – klausė M. Bieliauskas.

„Šiai dienai mes su paslaugos teikėju Lietuvos paštu deriname sąlygas, tokią galimybę ir, kai tik bus suderintos visos sąlygos ir priimtas atitinkamas sprendimas, gali būti, kad jie turės galimybę pensiją atsiimti pašte, jei patys susimokės už tą paslaugą“, – patikino „Sodros“ komunikacijos vadovas S. Jarmalis.

Kada tai bus, neatsako nei „Sodra“ nei socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

„Mes ministerijoje nematome problemų. Kalbėjome ir su „Sodra“. „Sodra“ irgi nemato problemų, čia iš esmės yra pensininkų bendruomenės ir tiekėjų dvipusio sutarimo klausimas“, – kalbėjo L. Kukuraitis,

„Sodros“ atstovas sakė, kad pensijos atnešimas į namus kainuoja iki 1 proc. nuo visos pensijos sumos, o atsiėmimas pašto skyriuje – apie 0,5 proc. nuo išmokamos sumos.