Lietuvoje

2019.03.30 17:35

Trakų Vokės dvaro parke virsta šimtametės liepos: kertami šimtai medžių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.30 17:35

Tvarkoma viena gražiausių Lietuvoje – Trakų Vokės dvaro sodyba. Vilniaus savivaldybei nugriovus parko teritorijoje buvusį sovietinį pastatą dabar pradėta atnaujinti alėjas, kertami seni medžiai. Visuomenininkai sako, kad šimtai liepų galėjo likti, projekto vadovai – Vilniaus savivaldybė – tikina, kad beveik visi nukirsti medžiai sirgo.

Šimtametės liepos viena po kitos virsta ant žemės. Trakų Vokės dvare tvarkant senąsias alėjas kertami šimtai medžių. Vėliau tos pačios alėjos bus formuojamos sodinant jaunus medelius, o prie rūmų atkuriamas sodas, takų dangos.

„Tiesiog viskas daroma paskubomis, ir, kaip matom, ir medžių kirtimas vyksta paskubomis – išduodamas leidimas tą pačią dieną, prasideda, bendruomenė čia skambina, niekas nereaguoja“, – stebėjosi želdynų apsaugos ir priežiūros komisijos pirmininkas Dainius Labeckis.

Vilniaus savivaldybės atstovė teigia, kad prieš kirtimą buvo atliktas išsamus tyrimas. Nustatyta, kad 99 proc. medžių serga, į juos įsimetęs puvinys.

„Tikslaus skaičiaus nepasakysiu, bet pjaunama yra apie 300 medžių. Aš šneku ir apie 10 cm skersmens medį, vadinu medžiu, ir sodinama bus apie 500 medžių“, – pasakojo Vilniaus savivaldybės Želdynų poskyrio vedėja Giedrė Čeponytė.

Už želdynus atsakinga valdininkė sako, kad gal per mažai aiškino bendruomenei, jog kito pasirinkimo, kaip kirsti, nebuvo. Esą šioje vietoje reikia pašalinti seną šilumos trasą, nukasti dalį grunto. Tačiau miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec teigia, kad toks drastiškas kirtimas pažeidė bent kelis tarptautinius susitarimus bei Lietuvos želdynų įstatymą.

Parkuose, ypač didmiesčiuose, būtina saugoti biologinę įvairovę, priimant sprendimus įtraukti bendruomenę ir, svarbiausia, neleisti projektų rengti žmonėms, kurie neturi kraštovaizdžio architekto išsilavinimo.

„Projektų rengėjai, jų kvalifikacija kelia klausimų, tik pagalvokime, kad vienas žymiausių parkų kūrėjų, XIX a. sukuria parką ir staiga XXI a. žmogus, kuris neturi kvalifikacijos tinkamos, tai yra žmogus, kuris neturi kraštovaizdžio architekto parengimo, užsiima šitų vietų perprojektavimu. Tai visuomenei šitoje vietoje kyla nemažai klausimų“, – kalbėjo J. Lavrinec.

Valdininkė, diskutuodama su medžių saugotojais, sako, kad Lietuvoje sumedėjusių augalų žinovų nėra. Ir teigia, kad bendruomenės pageidavimu dvi alėjas iš penkių paliks neliestas.

Trakų Vokės dvaro rūmus XIX a. pastatė  Vilniaus bajorų maršalka grafas Jonas Tiškevičius. Vėliau pakvietė vieną žymiausių parkų projektuotojų Eduardą Andrė, kuris grafui Lietuvoje sukūrė tris, iki šių dienų išlikusius unikalius parkus: Trakų Vokės, Užutrakio ir Lentvario.

„Esame tiesiogiai susiję su parko grožiu, gerove ir tvarkingumu. Jeigu atvyksta pas mus svečiai ir turi netvarkingą aplinką, jie nenori čia užsibūti, ir mums sunku juos pritraukti. Taip rūmai priklauso nuo parko, parkas nuo rūmų grožio, ir mes stengiamės, kad tie objektai vienu metu vystytųsi link tvarkingo vaizdo“, – teigė Trakų Vokės dvaro sodybos vadovė Ieva Šiušaitė.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

Žinios. Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas 15-os metų narystės NATO proga
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt