Lietuvoje

2015.02.21 00:55

Prezidentė: VRK privalo griežtai vertinti rinkimų pažeidimus

LRT.lt2015.02.21 00:55

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su rinkimų skaidrumu besirūpinančių pilietinių organizacijų atstovais aptarė rinkimų pažeidimus ir priemones, kurių reikia imtis, kad rinkimai vyktų sąžiningai.

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su rinkimų skaidrumu besirūpinančių pilietinių organizacijų atstovais aptarė rinkimų pažeidimus ir priemones, kurių reikia imtis, kad rinkimai vyktų sąžiningai.

Susitikime dalyvavo pilietinės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovas, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos iniciatyvos „Man ne dzin“ įkūrėjas, „Transparency International“, projekto „Žinau, ką renku“ ir portalo Freedata.lt atstovai, rašoma Prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Kovo 1 d. vyksiančiuose savivaldos rinkimuose šalies gyventojai pirmą kartą tiesiogiai rinks savivaldybių merus. Iki rinkimų likus dviem savaitėms Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jau fiksuoja pažeidimus, o sukčiavimas rinkimuose įgauna naujas formas.

Pagal Konstituciją ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus, savivaldos rinkimuose gali dalyvauti tik nuolatiniai savivaldybių gyventojai. Tačiau siekiant daryti įtaką rinkimų rezultatams kai kuriuose šalies regionuose prieš pat rinkimus pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą. Šis reiškinys ypatingai pastebimas Alytaus rajone, Šalčininkuose ir Vilniaus rajone.

„Rinkimų išvakarėse matomi organizuotos manipuliacijos požymiai. Tai naujas antikonstitucinis fenomenas, iškreipiantis demokratinius rinkimus. VRK privalo griežtai vertinti visus pažeidimus, kad jie netaptų pretekstu užginčyti galutinius rinkimų rezultatus“, – sakė šalies vadovė.

Matydama organizuotos manipuliacijos apraiškas, šalies vadovė teiks Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios užkirstų kelią sukčiauti ir daryti neteisėtą įtaką rinkimų rezultatams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.