Lietuvoje

2015.02.20 15:56

Prieš rinkimus trijose savivaldybėse gyventojai masiškai persiregistruoja

ELTA2015.02.20 15:56

Savivaldos rinkimų išvakarėse pastebima nauja tendencija – siekiant daryti įtaką rinkimų rezultatams kai kuriuose šalies regionuose prieš pat rinkimus pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą. Šis reiškinys ypač pastebimas Alytaus rajone, Šalčininkuose ir Vilniaus rajone.

Savivaldos rinkimų išvakarėse pastebima nauja tendencija – siekiant daryti įtaką rinkimų rezultatams kai kuriuose šalies regionuose prieš pat rinkimus pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą. Šis reiškinys ypač pastebimas Alytaus rajone, Šalčininkuose ir Vilniaus rajone.

Tai per susitikimą su šalies vadove aptarė pilietinių iniciatyvų, skirtų rinkimų skaidrumui užtikrinti, atstovai.

„Yra susirūpinimą keliančių momentų. Stebime naują reiškinį, kai tam tikrose savivaldybėse vyksta intensyvus persiregistravimas iš vienos savivaldybės į kitas, turintis organizuotos manipuliacijos požymių“, – po susitikimo sakė Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė.

Jis patikslino, kad šis procesas aktyviau vyksta trijuose rajonuose: Alytaus rajone, Šalčininkuose ir Vilniaus rajone. Esą gyventojai pildo specialias formas rinkimų komisijai ir taip jie įrašomi į pageidaujamos apylinkės rinkėjų sąrašus. Be to, anot M. Lingės, pasitaiko atvejų, kai vienu adresu registruojasi dešimtys rinkėjų.

Pagal Konstituciją ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus, savivaldos rinkimuose gali dalyvauti tik nuolatiniai savivaldybių gyventojai.

Matydama organizuotos manipuliacijos apraiškas, šalies vadovė teiks Savivaldybių rinkimų tarybų įstatymo pataisas, kurios užkirstų kelią sukčiauti ir daryti neteisėtą įtaką rinkimų rezultatams.

Kalbėdamas apie artėjančius savivaldos rinkimus, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas, kampanijos „Man ne dzin“ atstovas Mantas Zakarka pažymėjo, kad itin daug pažeidimų fiksuojama jau dabar.

Pasak jo, savivaldos rinkimai pasižymi tuo, kad kiekvienoje savivaldybėje yra skirtingi ir individualūs bei labai lėtai tiriami, todėl tą tyrimą būtina greitinti. Be to, pabrėžiama rinkėjų aktyvumo svarba -esą kuo rinkėjų aktyvumas bus mažesnis, tuo tam tikros jėgos, siekiančios suklaidinti visuomenę, bus stipresnės.

„Tiek viešojoje erdvėje, tiek visur kitur skaidrumo iniciatyvos, piliečių skatinimo iniciatyvos bus vykdomos tiek prieš pirmąjį, tiek prieš antrąjį turą, ir tikrai kartu su Prezidente atkreipėme dėmesį į tai, kad kiekviena nevyriausybinė organizacija ir kiekvienas Lietuvos pilietis turi užtikrinti, kad apylinkėse rinkimai taip pat įvyktų skaidriai ir kad tie žmonės, kurie ten gyvena, eitų balsuoti“, – sakė M. Zakarka.

Nors laiko iki savivaldos rinkimų nėra daug, bet visuomenininkai tikisi, kad pavyks išspręsti su manipuliacijomis susijusius reikalus, pasitelkiant viešumo principus ir bendradarbiaujant su valstybinėmis institucijomis.

Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas sakė, kad dabar ypač dažnai žmonės praneša apie rinkimų pranešimus: per praėjusius Prezidento, Europos Parlamento rinkimus likus savaitei iki rinkimų buvo gauti vos 3 pranešimai, o šiuo metu jau yra gauta daugiau nei 150 pranešimų apie galimus pažeidimus, didžioji dalis jų jau perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai ir savivaldybių rinkimų komisijoms. Tiesa, darbą sunkina tai, kad komisijos privalo atsakyti per 20 darbo dienų, ir daugelis pranešimų bus išnagrinėti tik po rinkimų. Tuo tarpu išnagrinėtų pranešimų sankcijos ne visada būna griežtos: dėl nepažymėtos politinės reklamos reiškiamas įspėjimas, pasitaikė atvejų, kai rinkimų štabui tą patį pažeidimą padarius du kartus reiškiamas įspėjimas.

S. Simanauskas neišskyrė, kokių partijų atstovai labiau linkę daryti pažeidimus.

„Kalbant apie politinę reklamą ir tuos pranešimus, į kuriuos gavome atsakymą, tai daugeliu atvejų partijos elgiasi pakankamai panašiai, ypač socialiniuose tinkluose. Tad praktiškai visos partijos nepasižymi tinkama reklama socialiniuose tinkluose, t.y. nesilaiko tvarkos aprašo, kuriame numatyta, kad politinė reklamoje turi būti pažymėta, kokių šaltinių ji yra finansuojama ir kokiu tiražu skelbiama. Nė viena partija nėra išimtis šiuo klausimu. O iš išnagrinėtų skundų daugiausiai vis dėlto pranešimų gavome apie Lietuvos laisvės sąjungą, skundai apie jos rinkiminę veiklą sudarė netgi 40 proc. išnagrinėtų pranešimų“, – vardino „Baltųjų pirštinių“ vadovas.

Pasak jo, tarp pažeidimų naujienų – gyventojų gyvenamosios vietos perregistravimas. Iki šiol panašaus proceso neteko pastebėti. Kita vertus, balsavimas namuose, kaip ir praėjusių rinkimų metu, išlieka nerimą kelianti tendencija – vis daugiau žmonių registruojasi balsuoti namuose ir kai kuriose savivaldybėse šis procentas viršija 9 proc., kai šalies vidurkis yra apie 3 proc.

„Tris kartus viršytas vidurkis skatina kelti negeras prielaidas. Kita vertus, gavome ne vieną pranešimą, kad patys kandidatai aktyvėja, žmones kviečia balsuoti namuose. Žinome, kad balsuojant namuose stebėtojai būna ne visada (...) Žmonės atsisako balsuoti slaptai, tokiu būdu komisijos nariams ir galimiems stebėtojams parodydami, kaip jie balsuoja. Kai tai daroma tendencingai, kyla įtarimų, kad tam žmogui galbūt kažkas buvo pasakyta ar, sakykime, buvo sutarta, kad jis balsuos vienaip ar kitaip, ir tokiu būdu bus pamatyta, kaip jis balsavo“, – pastebėjo jis.

Daugiausia skundų dėl balsavimo namuose, esą kandidatai ragina balsuoti už juos, gauta Alytaus rajone. Dar penkiose savivaldybėse balsuojančių namuose skaičius yra žymiai didesnis nei kitose savivaldybėse, tarp jų Ignalina, Švenčionių ir Šalčininkų rajonai.

Organizacijos „Transparency International“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje nė viena savivaldybė negalėtų būti pateikta kaip pavyzdys pagal atskaitomybę: tik 9 savivaldybės iš 10 viešina politikų ir administracijos interesus, taip pat labai trūksta informacijos apie tai, kaip gyventojai gali pranešti apie korupciją arba kas daroma su jų gautais pranešimais. Be to, nė viena savivaldybė neskelbia apie susitikimus su lobistais arba galimomis interesų grupėmis.

„Tai yra opiausios problemos, ką reikėtų pradėti daryti, jeigu savivaldybės norėtų tinkamai atsiskaityti. Čia jau yra klausimas, kaip atėję nauji politikai elgsis, nes su rinkimais darbai tiktai prasideda“, -sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovė Rugilė Trumpytė.