Lietuvoje

2015.02.20 16:35

Lietuva svarsto nebeslėpti nacionalinio „juodojo sąrašo“

BNS2015.02.20 16:35

Lietuvos institucijos siūlo nebeslėpti nacionalinio „juodojo sąrašo“, į kurį įtrauktiems asmenims draudžiama atvykti į šalį dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui.

Lietuvos institucijos siūlo nebeslėpti nacionalinio „juodojo sąrašo“, į kurį įtrauktiems asmenims draudžiama atvykti į šalį dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) parengė projektą, pagal kurį Migracijos departamentas kitą dieną po sprendimo priėmimo interneto svetainėje paskelbtų tokio užsieniečio duomenis ir draudimo atvykti priežastis.

Ministerija teigia, kad į Lietuvą neįleidžiamų asmenų duomenys būtų viešai skelbiami siekiant užtikrinti valstybės ir visuomenės saugumą.

Tokiam pasiūlymui pritaria ir Lietuvos užsienio reikalų ministras. Pasak Lino Linkevičiaus, viešas „juodojo sąrašo“ skelbimas atitiktų Europos Sąjungos praktiką.

„Tai būtų labai logiška. Matyčiau analogiją su europine praktika ir teise, kur sankcijos įsigalioja tik tada, kai būna viešai paskelbtos“, – BNS sakė L. Linkevičius.

Valstybės saugumo departamentas savo ruožtu perspėjo, kad viešas skelbimas sudarytų prielaidas pažeisti užsieniečio garbę ir orumą, o valstybei gali atsirasti papildomų išlaidų dėl atstovavimo teismuose.

„Tokie duomenys taptų viešai prieinami ne tik pačiam užsieniečiui, bet ir kitiems asmenims. Tokiu būdu kiti asmenys gali susidaryti klaidingą nuomonę apie užsienietį ir šiuos paskelbtus duomenis naudoti kitais tikslais, o tai savo ruožtu sudaryti prielaidas pažeisti asmens, kurio duomenys buvo paskelbti, teises (garbė, orumas, teisė disponuoti savo duomenimis, žinoit, kokiais tikslais jie tvarkomi ir kt.)“, – rašoma VSD išvadoje.

VSD taip pat paragino apsvarstyti, ar naujai tvarkai įtvirtinti nereikia keisti įstatymo.

Vidaus reikalų ministerija VSD pastabas atmetė, nurodydama kad „visuomenės teisės į informaciją ir saugumą yra didesnis gėris už individo, pripažinto galimai keliančiu grėsmę valstybės saugumui, teisę į privatumą“.

VRM Viešųjų ryšių skyrius informavo, kad paviešinami būtų tik naujai į „juodąjį sąrašą“ įtraukiamų užsieniečių duomenys.

„Migracijos departamento interneto svetainės skyriuje „Draudimas atvykti į Lietuvos Respubliką“ būtų skelbiami tik tų užsieniečių, kuriems uždrausta atvykti į Lietuvos Respubliką, duomenys, dėl kurių po nutarimo projekto įsigaliojimo dienos buvo priimtas Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos sprendimas“, – rašoma komentare BNS.

Pernai liepą Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskelbė inicijavusi draudimą atvykti keliems Rusijos piliečiams, kurie susiję su „agresyvia propagandos ir smegenų plovimo kampanija“, tačiau pavardžių nenurodė, nes tai draudžia įstatymai.

Apie tai pranešta po to, kai Latvija paskelbė, jog į savo „juodąjį sąrašą“ įtraukė pop muzikos atlikėjus Olegą Gazmanovą, Josifą Kobzoną ir Alą Perfilovą, žinomą Valerijos sceniniu vardu.

Neseniai J. Kobzonui uždrausta atvykti į visą Europos Sąjungą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt