Lietuvoje

2012.06.11 13:56

Naujasis policijos įstatymas valstybei kainuos 37 mln. litų

ELTA2012.06.11 13:56

Pirmadienį Vyriausybėje pristatytos Policijos veiklos įstatymo pataisos, kurios valstybei turėtų kainuoti 37 mln. litų. Įgyvendinus šias pataisas, turėtų kilti policijos pareigūnų atlyginimai, jie turėtų įgyti daugiau socialinių garantijų.

Pirmadienį Vyriausybėje pristatytos Policijos veiklos įstatymo pataisos, kurios valstybei turėtų kainuoti 37 mln. litų. Įgyvendinus šias pataisas, turėtų kilti policijos pareigūnų atlyginimai, jie turėtų įgyti daugiau socialinių garantijų.

„Šio įstatymo esmė yra įtvirtintos aiškesnės socialinės garantijos, lankstesnė darbo užmokesčio sistema, leidžianti skatinti gerai dirbančius policininkus dažniau, ne tik per atestaciją, ir tuo pačiu pažeminti pareigose tuos, kurie dirba nepakankamai gerai.

Taip pat numato lengvesnį policijos reorganizavimą tam, kad iš tikrųjų būtų optimizuota policijos struktūra, numato geresnes sąlygas įgyti išsilavinimą policijos pareigūnams, taip pat ir kurti aukštojo mokslo sistemą, ko trūksta Lietuvoje šiuo metu. Tai sudaro tam tikrus pagrindus tobulinti policijos darbą“, – po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė vidaus reikalų ministras Artūras Melianas.

Ministro teigimu, kartu su Policijos įstatymu kaip lydintysis įstatymas turėtų būti teikiamas ir Vidaus tarnybos statuto įstatymas, kuris socialines garantijas užtikrintų ir kitose teisėsaugos tarnybose dirbantiems pareigūnams. Jis pabrėžė, kad toks garantijų ir stabilumo užtikrinimas visoms tarnyboms yra būtinas, antraip kyla pavojus, kad prasidės didelė specialistų migracija tarp tarnybų, kuri joms būtų žalinga.

Policijos departamentui pagal šį įstatymą 2013 m. reikėtų skirti 37 mln. litų daugiau, sakė A. Melianas. Didžioji pinigų dalis, pasak ministro, būtų skiriama darbo užmokesčio ir socialinių garantijų atstatymui.

„37 mln. litų reikalingi tam, kad įgyvendintume šį įstatymą. Aš tik noriu pabrėžti, kad Policijos departamentas šioje vietoje pats savo iniciatyva numato sutaupyti 21 mln. litų, rasti lėšų savo viduje. Bet vis tiek reikia papildomų valstybės asignavimų“, – dėstė vidaus reikalų ministras.

Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis žurnalistams po pasitarimo pabrėžė, kad dabartinis Policijos įstatymas galiojo jau dvylika metų ir per tą laiką situacija šalyje pasikeitė, todėl ir įstatymo permainos buvo būtinos.

„Pareigūnų, kurie šiandien tarnauja, jų tikrai netenkina tos sąlygos, kuriomis jie privalo dirbti. Tiek dėl pačios aplinkos, socialinių garantijų, darbo užmokesčio ir taip toliau. Įstatymas ir yra skirtas tam, kad sutvarkytume teisinę aplinką, kurioje mes veikiame, tiek funkciškai, tiek struktūriškai, ir įdiegtume darbo užmokesčio sistemą, kuri priklausytų nuo pareigūno konkretaus, realaus darbo, kuri būtų lanksti, priklausytų nuo darbo rezultatų ir taip toliau“, – sakė S. Skvernelis.

Generalinio komisaro teigimu, priėmus įstatymą, policijos pareigūnai pajus, kad dirba prestižinį darbą, kad jais rūpinamasi ir kad jie patys turi būti atsakingi už policijos institucijos veiklą ir savo darbo rezultatus.

Pareigūnų atrankos sistema, teigė S. Skvernelis, taip pat bus griežtinama.

„Yra numatyta atskira atrankos sistema, patikimumo sistema, galimybė nutraukti darbo santykius neišlaikius lojalumo patikrinimo testo. Kalbant apie tą dalį, kuri susijusi su pareigūnų patikimumu, atsparumu korupcijai, darbo drausmės laikymusi, ta dalis irgi tinkamai reglamentuota. (...) Reikalavimai ir sąlygos būsimiems pareigūnams ir dirbantiems pareigūnams labai griežtėja“, – kalbėjo generalinis komisaras.

S. Skvernelis pažymėjo, kad policija – didžiausia statutinė institucija šalyje, turinti daugiau funkcijų negu bet kokia kita įstaiga, tačiau, esant dabartinei padėčiai, policija tampa „kadrų kalve“ kitoms institucijoms, kuriose darbo sąlygos yra geresnės. Jo teigimu, baimintis atvirkštinio proceso, kad visi užsinorės pereiti į policiją, nėra pagrindo: pareigūnų skaičius kaip tik bus mažinamas.

„Privalome įgyvendinti šią reformą. Įstatymas mums reikalingas kaip oras. Toliau tokiomis sąlygomis egzistuoti policija negali“, – pabrėžė S. Skvernelis.

Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras sakė, kad Statutinių pareigūnų įstatymas, kuris apimtų tiek policiją, tiek kitas teisėsaugos institucijas, šiuo metu Seime rengiamas nėra, tačiau nemažai nuostatų, kurias prieš tai ketinta įtraukti būtent į tokį įstatymą, atsidūrė naujajame Policijos įstatyme. Taip pat Seime, atsižvelgiant į Policijos įstatymą, bus svarstomos Vidaus statuto įstatymo pataisos.

„Nepavyko dėl bendro įstatymo susitarti, galbūt čia žvalgybos sritis šiek tiek nebuvo patenkinta, bet Policijos įstatymo nuostatos, kurios dabar čia yra ir kurios yra labai reikalingos, būtų kaip kelias, kuriuo turėtų eiti ir kitos institucijos. Todėl užbaigę darbo grupėje su šituo įstatymo projektu, mano iniciatyva yra Seimo valdyboje sudaryta kita darbo grupė, kuri sės šią ar kitą savaitę prie Vidaus tarnybos statuto pataisų. Panašios nuostatos turi atsidurti ir ten“, – teigė S. Šedbaras.

Specialios darbo grupės parengtame naujajame Policijos veiklos įstatyme numatoma įtvirtinti vienodą vidaus tarnybos sistemos pareigūnams taikomą darbo užmokesčio sistemą, pagal kurią apmokėjimo lygis priklausytų nuo veiklos rezultatų. Siūlomus naujus pareiginių algų koeficientus sudaro priedai už esamas kvalifikacines kategorijas, tarnybos stažą ir pareiginį laipsnį.

Šiuo įstatymo projektu taip pat siūloma nustatyti, kad pareigūnams laikinojo nedarbingumo metu būtų mokamas 100 proc. jo vidutinio darbo užmokesčio, už pirmą įsigytą būstą kompensuojamos paskolos palūkanos arba mokami butpinigiai, pareigūnai valstybės lėšomis pensijas galėtų kaupti privačiuose pensijų fonduose, nustatyti aiškesnį papildomų mokamų atostogų suteikimo teisinį reguliavimą ir pan.

Siekiama nustatyti ir vieną statutinių tarnybų vadovų ir jų pavaduotojų skyrimo į pareigas tvarką, įtvirtinti teisės normas dėl vidaus tarnybos sistemos pareigūnų rengimo švietimo įstaigose finansavimo valstybės biudžeto lėšomis ir kt.

Nauja Policijos veiklos įstatymo redakcija jau yra užregistruota Seime, kur taip pat turi būti apsispręsta dėl Vidaus tarnybos statuto pataisų. Jei Seimas pritartų šiems teisės aktams, nauja sistema statutinėje tarnyboje galėtų įsigalioti jau nuo kitų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt