Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.29 19:26

Darbdaviai skuba skiepyti savo darbuotojus nuo tymų, tačiau vakcinos trūksta

Sergamumas tymais auga kasdien, vien penktadienį užregistruoti 26 nauji atvejai. Pasak užkrečiamųjų ligų specialistų, šios ligos grėsmė šalyje išliks, kol nebus pasiektas aukštas gyventojų atsparumo lygis. Sveikatos apsaugos ministerijos vadovai tikina, kad rudenį, kai bus atvežta daugiau vakcinos dozių, svarstoma galimybė nemokamai skiepyti ne tik vaikus ar turėjusius kontaktą su sergančiaisiais. Vis daugiau darbdavių imasi skiepyti darbuotojus, tačiau trūksta pačios vakcinos.

Specialistų prognozės negailestingos – tymai Lietuvoje tik plis. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus, nuo metų pradžios šia liga užsikrėtusiųjų skaičius jau perkopė 300, daugiausia jų – Kaune.

„Deja, toliau tikrai plis tymai, taip greit nesustos, nes mes praradome kolektyvinį imunitetą. Tai yra, kad daug žmonių nebeturi imuniteto, kadangi buvo sumažėję skiepijimosi apimtys“, – teigia ULAC vadovas.

Nuo tymų darbuotojus suskubo skiepyti vis daugiau darbdavių – tiek verslininkų, tiek valstybinių institucijų. Didžiausia problema – komercinės vakcinos trūkumas. Pavyzdžiui, policija nuo savaitės pradžios siūlo neturintiems imuniteto savo darbuotojams pasiskiepyti – jie kompensuoja iki 30 eurų.

„Man labiau panašu į populizmą, jeigu tu žinai, kad šiai dienai nėra tų skiepų, tai kompensuok, ką tu nori, jeigu jų nėra ir pareigūnas tiesiog negalės pasinaudoti ta galimybe“, – mano Policijos profsąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

„Taip, žinau, kad šią savaitę buvo taip, jog nebuvo skiepų ir nebuvo galimybės pasiskiepyti savo noru, bet manau, kad tikrai tie klausimai bus išspręsti ir artimiausiu metu ta galimybė bus. Pranešimas darbuotojams buvo apie tai, kad pirmiau reikėtų pasidaryti tyrimą, ar tikrai to skiepo reikia“, – dėsto Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Rimantas Bobinas.

Vienas telekomunikacijų operatorių taip pat nemokamai skiepija savo darbuotojus. Dėl vakcinos trūkumo, visi norintys bus paskiepyti tik po kelių savaičių.

„Tos vakcinos šiandien nėra, ją, mano žiniomis, turėjo atvežti šiandien ar vakar, tai vienas dalykas, ją reikia atvežti, kitas, na, tiekėjas, kuris mus skiepija turi rasti laiko. Nes irgi turi ribotą žmonių resursą, mes poros savaičių bėgyje turėtume būti paskiepyti“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja „Tele2“ atstovas Andrius Baranauskas.

Pasak ligonių kasų, dabar valstybiniuose sandėliuose yra 30 tūkst. vakcinos dozių. Rugpjūčio arba rugsėjo mėnesį sandėlius turėtų papildyti nuo 60 iki 120 tūkstančių vakcinos dozių.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, vadovaujantis specialiai darbo grupei tymams stabdyti, tikina, kad svarstoma galimybė nemokamai skiepyti ne tik vaikus ar turėjusius kontaktą su sergančiaisiais. 

„Jeigu pirmas galimas vakcinos atvežimas bus rugpjūtį-rugsėjį, tai mes tada galėsime galvoti, kad tos vakcinos dalį, kurią turime nuo rugsėjo mėnesio iki metų pabaigos tą kiekį mes galime panaudoti šiandien atitinkamoms grupėms pasiūlyti skiepijimąsi“, – teigia sveikatos apsaugos viceministras.

Pasak klinikų, per šią savaitę beveik išseko paskutinės atsargos. Šiuo metu komercine vakcina skiepijami tik anksčiau užsiregistravusieji. Kai kuriose klinikose vakcinos dar likę, bet skaičiuojant su privaloma gydytojo konsultacija ir vakcinacija, skiepo kaina gali siekti apie 130 eurų.

Žiūrėti nuo 00.44 minutės.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi