Lietuvoje

2015.02.18 09:53

Lietuvos atstovė JT: ukrainiečiai turi teisę ginti savo žemę

BNS2015.02.18 09:53

Lietuvos atstovė Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje griežtai sukritikavo Rusiją dėl paramos separatistams Ukrainos rytuose, ir pabrėžė ukrainiečių teisę ginti savo žemę, tęsiantis Debalcevės miesto apsiausčiai.

Lietuvos atstovė Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje griežtai sukritikavo Rusiją dėl paramos separatistams Ukrainos rytuose, ir pabrėžė ukrainiečių teisę ginti savo žemę, tęsiantis Debalcevės miesto apsiausčiai.

Ambasadorė Raimonda Murmokaitė Niujorke surengtame posėdyje, kuris baigėsi prieš vidurnaktį Vilniaus laiku, kelis kartus apsikeitė replikomis su Rusijos diplomatu, tikinusiu, kad Maskva remia taikų konflikto sprendimą.

Lietuvos ambasadorė pabrėžė, kad po pirmojo Minsko paliaubų susitarimo, pasiekto pernai rugsėjį, Rusijos apginkluoti separatistai užėmė 550 kvadratinių kilometrų Ukrainos teritorijos, ir pažeidinėja praeitą savaitę paskelbtas dar vienas paliaubas.

„Mums kalbant, Ukrainos Debalcevės miestas yra apsiaustas. Ukraina laikosi, bandydama apginti savo žemės gabalėlį, kuris yra toli nuo Minsko susitarimais numatytos paliaubų linijos“, – sakė R. Murmokaitė.

„Bet kuri šalis sėdinti prie šio stalo gintų savo teritoriją iki paskutinio, ir Kijevas nėra išimtis“, – teigė ji, kreipdamasi į 14 likusių Tarybos narių.

Lietuvos diplomatė perspėjo, kad „stipriai apginkluoti nusikaltėliai (...) grasina tęsti savo mirtiną žygį, iki Charkovo ir toliau“.

R. Murmokaitė, kaip ir likę 14 Saugumo Tarybos narių, balsavo už Rusijos pateiktą rezoliuciją, kuria reiškiama parama praeitos savaitės Minsko susitarimams, tačiau kalbėdama posėdyje pabrėžė, kad jį jau pažeidė Maskvos remiami separatistai.

Ambasadorė sakė, kad separatistai turi Rusijos tankus ir artilerijos pabūklus, o be tiesioginės Rusijos paramos Ukrainos rytuose jau būtų seniai būtų įsivyravusi taika.

Lietuvos atstovė paragino Rusiją išvesti savo karius ir atitraukti ginkluotę iš Ukrainos teritorijos, leisti atkurti sienos kontrolę, paleisti neteisėtai laikomus asmenis, įskaitant Ukrainos pilotę Nadią Savčenko.

Komentuodama Rusijos raginimus Ukrainai įvykdyti konstitucinę reformą, kuri suteiktų daugiau autonomijos Rytų regionams, Lietuvos ambasadorė sakė, kad Konstituciją keisti sunku, kai „prie galvos priremtas ginklas“.

„Mes ir toliau raginsime ukrainiečius vykdyti reformas, kovoti su korupcija, jie turi daug padaryti, kad atkurtų pasitikėjimą, kuris griautas kelis dešimtmečius iki šios vyriausybės. Bet labai sunku rūpintis Konstitucija, kai tau į galvą įremtas ginklas“, – sakė Lietuvos ambasadorė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.