Lietuvoje

2015.02.17 22:34

Šiaulių gimnazistės žudikėms – teisėjų malonė

Dainius Sinkevičius, DELFI.lt2015.02.17 22:34

Savo bendramokslę itin žiauriai nužudžiusios ir jos kūną į smulkius gabalus supjausčiusios, daugiau kaip kilogramą kūno į šaldiklį įsidėjusios Šiaulių gimnazistės išgirdo galutinį ir neskundžiamą teismo verdiktą.  

Savo bendramokslę itin žiauriai nužudžiusios ir jos kūną į smulkius gabalus supjausčiusios, daugiau kaip kilogramą kūno į šaldiklį įsidėjusios Šiaulių gimnazistės išgirdo galutinį ir neskundžiamą teismo verdiktą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį paskelbė, kad garsiausios Lietuvos kanibalės Viktorija Vaitiekaitytė ir Viktorija Lietuvininkaitė nebus įkalintos iki gyvos galvos – esą joms skirta 20 metų laisvės atėmimo bausmė yra pakankamai griežta.

Taip kasacinės instancijos teismas atmetė itin žiauriai nužudytos gimnazistės tėvų skundą dėl nuteistosioms skirtos, jų nuomone, švelnios bausmės.

Skelbdamas nuosprendį teisėjas Vytautas Piesliakas, kad nėra pagrindo nuteistosioms skirti griežčiausios bausmės – teisėjai sutiko su dukros netekusių tėvų skunde nurodytais argumentais, kad gimnazisčių nužudymas rodo jų pavojingumo laipsnį bei nuteistąsias apibūdina kaip itin ciniškas, todėl jos užsitarnauja itin griežtos bausmės.

„Tačiau pažymėtina, kad tokia bausmė joms ir buvo skirta“, – skelbdamas nutartį sakė teisėjas.

Pasak jo, nuteistųjų veiksmai, kai jos bendramokslės kūno supjaustymas ir slėpimas, yra sietinas su palaikų išniekinimu, už tai baudžiamasis įstatymas numato laisvės atėmimo bausmę iki dvejų metų.

Teisėjas taip pat pabrėžė, kad kasacinės instancijos teismas gali tik keisti teismų sprendimus, jeigu netinkamai buvo pritaikytas baudžiamasis įstatymas skiriant bausmę, tačiau to šioje byloje nebuvo nustatyta.

„Paskirtos bausmės yra adekvačios padarytų nusikaltimų pobūdžiui bei pavojingumui“, – pažymėjo V. Piesliakas.

„Žinote, aš nesuprantu, kodėl jos yra ne tokios pavojingos visuomenei kaip Alma Bružaitė, kuri nužudė savo du vaikus, ir tai padarė savo šeimos rate“, – anksčiau DELFI sakė nužudytosios abiturientės motina Dalia Račkauskienė.

Šiaulių apygardos teismas, o vėliau ir apeliacinės instancijos teismo teisėjai yra nusprendę, kad šaltakraujės žudikės turi kalėti po 20 metų.

Kreipdamiesi į galutinius ir neskundžiamus sprendimus priimantį LAT nužudytosios tėvai nurodė, kad V. Vaitiekaitytei ir V. Lietuvininkaitei paskirtos bausmės pažeidžia teisingumo principą, be to, tokiomis švelniomis suteikiama prioritetinė reikšmė žudikių interesams, sumenkinami vienturtės dukros netekę nukentėjusieji.

Jie teigė, kad siekdami žudikėms griežčiausios bausmės kovoja vardan savo dukros.

D. Račkauskienė sakė, kad dar iki nužudymo kanibalės ne kartą kalbėjo, jog reikia ką nors nužudyti, jų išvaizda, asmeniniai užrašai ir kompiuterio turinys rodo ypatingą domėjimąsi žmogaus mirtimi, kankinimu.

„Mūsų dukros nužudymas buvo tik nuoseklus jų gyvenimo būdo ir ankstesnio elgesio padarinys“, – nukentėjusioji pažymėjo, kad žudydamos kanibalės elgėsi šaltai, apgalvotai, pagal iš anksto parengtą planą, visą laiką bandė sumenkinti savo kaltę, manipuliuoti psichine liga.

Moteris stebėjosi, kad teismų motyvais, kodėl nebuvo skirta griežčiausia bausmė – esą itin jaunas jų amžius negali lemti bausmės skyrimo. „Bet kas garantuos, kad jos išėjusios į laisvę gyvens normalų gyvenimą?“ – klausė D. Račkauskienė.

Kad V. Vaitiekaitytė ir V. Lietuvininaitė būtų įkalintos iki gyvos galvos, nepritarė byloje valstybinį kaltinimą palaikanti prokuratūra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.