Lietuvoje

2019.03.28 17:11

Žydų bendruomenė ragina atsiprašyti: išaiškinimas dėl Generolo Vėtros šokiravo

LRT.lt2019.03.28 17:11

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenę šokiravo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) paaiškinimas dėl Generolo Vėtros ir nacių santykio. Taip bendruomenė rašo savo interneto svetainėje. Centras raginamas atsiprašyti.

LGGRTC trečiadienį po pakartotinio įvertinimo nepakeitė pozicijos dėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros santykio su naciais – esą jis nekolaboravo. Tokios istorinės išvados nepakeitė ir Vilniaus apygardos administracinis teismas – jis atmetė JAV žydo Granto Arthuro Gochino skundą, kuriuo reikalauta, kad centro pažyma apie tarpukario karininko ir nacių santykį būtų pakeista.

Centras pateikė visą išaiškinimą, kodėl taip mano, bet žydų bendruomenė jame randa faktinių ir loginių klaidų:

„Pavyzdžiui, viename rašto sakinyje teigiama, kad „lietuviai veikė prieš vokiečių valią“, kitame teigiama, jog į „Vokietiją buvo žiūrima kaip į sąjungininką“. Taip pat pagrindžiant vieninteliu šaltiniu teigiama, jog lietuvių, žudžiusių žydus, buvo „mažiau negu kitose tautose“.

Rašte nepaaiškinama, kodėl Lietuvoje buvo sunaikinta didžiausia žydų bendruomenės dalis, lyginant su kitomis valstybėmis Europoje, netgi Vokietija, taigi akivaizdžiai niveliuojamas lietuvių prisidėjimo prie žydų žudymo faktas. LGGRTC rašte teigiant, jog „1941 m. okupuotos Lietuvos gyventojai nesuvokė getų kaip Holokausto dalies“ , ne tik rodoma nepagarba geto kalinių skausmui, bet ir menkinamas žydus gelbėjusių, savo ir savo šeimos gyvybėmis rizikavusių, Lietuvos gyventojų žygdarbis.

LGGRTC centro J. Noreikos šališka apologetika remiasi Lietuvos aktyvistų fronto (LAF) bendražygių liudijimais. Pastebėtina, kad LAF 1941 m. paskelbė atsišaukimą, kviečiantį išlaisvinti Lietuvą nuo „žydijos jungo“.“

Žydų bendruomenės vertinimu, LGGRTC, iškraipydamas istorinius faktus, šiurkščiai menkindamas Holokaustą ir kuriantis fiktyvų istorinį naratyvą, yra nekompetetingas įgyvendinti savo pagrindinį, įstatyme numatytą uždavinį – atkurti istorinę tiesą ir teisingumą.

LŽB prašo:

– Lietuvos vykdomosios ir leidžiamosios valdžios atstovų tinkamai ir operatyviai reaguoti bei pasmerkti šį institucinio antisemitizmo atvejį;

– LGGRTC prisiimti atsakomybę ir viešai paneigti minėto rašto turinį ir atsiprašyti Lietuvos žydų bendruomenės už šiurkštų Holokausto menkinimą, o Lietuvos visuomenės – už jos dezinformavimą.

Kaip rašoma pranešime, „neradus taikaus sprendimo, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, gindama pažeistą LR įstatymų saugomą interesą, neatmeta galimybės pasinaudoti LR įstatymuose numatytomis gynybos priemonėmis“. Jame užsimenama apie Baudžiamojo kodekso 1702 straipsnį (Viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.