Lietuvoje

2019.03.28 15:56

„Pritaikyta dirbti“: vos kelios įstaigos sutinka sužinoti, ar jų darbovietė pritaikyta negalią turintiesiems

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.28 15:56

Neįgalieji pradėjo socialinę iniciatyvą „Pritaikyta dirbti“, kuria siekia atkreipti darbdavių dėmesį į neįgaliesiems darbo vietoje kylančius sunkumus. Vos kelios įstaigos sutiko dalyvauti eksperimente, kur judėjimo negalią turintys žmonės galėtų įsitikinti, ar darbovietė jiems pritaikyta.

Tiek daug pastangų reikia vien norint patekti į pastatą: sportininkė Raimeda Bučinskytė tikrina, kokias darbo sąlygas turėtų būdama „Sodros“ darbuotoja. Išlipus iš neįgaliesiems pritaikyto lifto, kliūtimi tampa net ir mažiausi barjerai.

„Labiausiai užkliuvo centrinis įvažiavimas, nelabai patogūs tie slenksčiukai, reikia atidaryti duris ir per jį (važiuoti – LRT.lt). Taip, jis nedidelis ir įveikiamas, bet tai yra trugdis“, – sako Dirbančiųjų neįgaliųjų asociacijos tarybos narė R. Bučinskytė.

Vis dėlto biuro patalpas R. Bučinskytė įvertino teigiamai ir sako, kad čia dirbti galėtų. Tačiau patikrinti, kaip sektųsi dirbti kitose įstaigose, neįmanoma, nes dalyvauti eksperimente sutiko vos kelios. 

„Yra tokių, kurie iškart atsisakė priimti mus, yra tokių, kurie pokalbio metu tiesiog pasako: „Pas mus nepritaikyta, net nepateksite į pastatą“. Kalbamės, bendraujame, ieškome bendrų sprendimų, kaip pagerinti aplinką“, – dėsto Dirbančių neįgaliųjų asociacijos atstovė Simona Kunigonytė.

Probleminiais išlieka ir tualetai, kurie neįgaliesiems daug kur nepritaikyti. „Sodros“ atstovas sako, kad ypač senų pastatų pritaikymas neįgaliesiems yra labai brangus, juo labiau, kad vis dažniau stengiamasi teikti elektronines paslaugas.

„Lėšų šitam dalykui tikrai reiktų ir nežinau, ar tai šiais metais įmanoma, nes suplanuota, kas suplanuota, o tai – nauji darbai, kuriuos reikia planuoti ateičiai“, – mano „Sodros“ Vilniaus teritorinio skyriaus direktoriaus pavaduotojas Gintautas Kaziukonis.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apie 111 tūkst. darbingo amžiaus neįgaliųjų, kurie galėtų dirbti kvalifikuotą darbą, jei būtų pritaikytos sąlygos.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.