Lietuvoje

2019.03.29 05:30

Karinių pratybų užkulisiai: saulėtame Pabradės poligone pasitiko ginkluoti kariūnai

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2019.03.29 05:30

Prieš penkiolika metų, kovo 29-ąją, 16:45 val. Šiaulių oro uoste nusileido du Belgijos naikintuvai, pirmą kartą pradėję Baltijos šalių oro policijos misiją – Lietuva oficialiai tapo NATO nare. Šiandien esame saugesni nei kada nors anksčiau, pasitikėjimas Lietuvos kariuomene yra didžiausias, mūsų kariai su sąjungininkais dalyvauja tarptautinėse misijose ir pratybose. LRT.lt gavo išskirtinę galimybę pamatyti, kaip būsimi šalies kariuomenės vadai yra rengiami Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje (LKA).

Šiltą pavasario dieną saulėtame Pabradės poligono miškuose LRT.lt žurnalistus pasitiko du maskuote veidą užsidengę ginkluoti ketvirtakursiai kariūnai – Julija, studijuojanti tarptautinius santykius, ir Gytis, kuris studijuoja gynybos ir saugumo institucijų valdymą. Kovo mėnesį kariūnai dalyvauja baigiamosiose LKA pratybose, kur yra vertinamos per keturis studijų metus išmoktos žinios ir jų pritaikymas mūšio lauke.

Šiose pratybose kariūnų užduotis – užpulti ir įveikti priešą. Gynybos pozicijas užėmę pratybose dalyvaujantys antrakursiai LKA studentai. Ketvirtakursiai turi pademonstruoti, kad moka planuoti ir palaikyti ryšį vykdydami operacijas, sugeba vykdyti staigią būrio ataką ir reidą. Pratybose kariūnai turi mokėti sureaguoti į artimas, tolimas pasalas, organizuoti sužeistųjų evakavimą, vadovauti artilerinio apšaudymo metu, įveikti inžinerines kliūtis.

„Mes čia mokome vadovauti“, – pabrėžia į susitikimo vietą LRT.lt žurnalistus atvežęs pratybas organizuojantis LKA Karybos studijų katedros taktikos instruktorius majoras Mindaugas Čekavičius.

Jis paaiškina, kad jau dvi savaites Pabradės poligone 70 ketvirtakursių kariūnų renka žvalgybinę informaciją ir planuoja puolimo operaciją prieš tris kartus mažesnes antrakursių pajėgas.

„Tai yra puolimo modelis, todėl jie mokosi staigios, suplanuotos atakos. Kas susiję su puolimu, ką jie mokėsi akademijoje teoriškai, dabar darys čia viską praktiškai. Aš jiems suplanuoju užduotis, duodu įsakymą. Viena para, 24 valandos, vienas įsakymas ir jie vykdo“, – teigia mjr. M. Čekavičius.

Kariūnai gali savo nuožiūra pasiskirti skyrių vadus ir rinktis, kaip įgyvendins pavestą užduotį, pratybas stebint instruktoriams.

„Kiekvienos pratybos kelia iššūkį, kaskart einu į priekį ir mokausi. Lyginant su praėjusiomis pratybomis, dabar moraliai yra lengviau, tam tikras žinias jau galiu pritaikyti. Daug kas priklauso nuo to, kokiu metu vyksta pratybos. Pavyzdžiui, jei vyksta žiemos metu, gamta daro savo ir yra sudėtingiau. Jei vyksta pavasarį, kaip dabar, vasarą, kai yra šilta, visai kitokie sunkumai“, – pasakoja krn. Gytis.

Kariūnai, paskui kuriuos sekame Pabradės pušynais, neša apie 20 kilogramų kuprines, mat jose tik dviem dienoms reikalingi daiktai ir vienas sausas maisto davinys. Pakeliui į atakos vietą aptinkame žvalgybos postą, kiek vėliau prieiname draugiškas pajėgas.

Kiekvienais metais pratybų sąlygos keičiasi, atsižvelgiant į galimybes ir poreikius. Šiemet pratybose dalyvauja apie 10 studijas LKA baigiančių kariūnių moterų. „Kai ateiname, požiūris kariuomenėje į moteris yra stereotipinis. Bet paskui, kai pažįstame vienas kitą, turime bendrus iššūkius, užduotis, suprantame vienas kitą: kad vienas gali pagelbėti vienur, kitas – kitur, tų pasiskirstymų nebelieka“, – teigia krn. Julija.

Karinių pratybų užkulisiai: saulėtame Pabradės poligone pasitiko ginkluoti kariūnai

„Kiekvienas iš mūsų, čia bebūnant ir atliekant tam tikras užduotis, esame lygūs. (...) Jei aš šiandien buvau kulkosvaidis, tai visiškai nėra keista, kad kitą dieną mergina bus kulkosvaidis ar granatsvaidis. Kaip man sunku nešti, taip jai sunku. Šioje vietoje mes labai didelės problemos nematome, nes visa mūsų komanda dirba petys petin“, – pritaria krn. Gytis.

Kirsdami miško keliukus prieiname kelių kariūnų saugomas paliktas kuopos kuprines. Netrukus pasigirsta šūviai, o tolumoje aidi iš poligono atskriejantys tankų griausmai.

„Prieš atvažiuojant į pratybas galvojau, kad priešininkai nebus tokie stiprūs, nes yra jaunesni. Tačiau po kelių mūšių praėjusią savaitę supratau, kad tai iš tikrųjų reikalauja didelio pasiruošimo iš mūsų pusės. Nepaisant to, kad pasiruošimas iš mūsų pusės yra santykiu 1 su 3 puolimo ir gynybos, nors mes vyresni ir turime daugiau praktikos ar žinių, bet jie yra pasikaustę vyrai ir merginos“, – sako krn. Gytis, aptardamas savo priešininkus, antrakursius LKA kariūnus, dalyvaujančius gynybos veiksmuose.

Pratybose kariūnai ne vien vadovauja, bet iš arti susipažįsta ir išbando kiekvieno kario veiklą: nuo būrio vado, ryšininko iki kulkosvaidininko. Tokiu būdu būsimi Lietuvos kariuomenės dalinių vadai mokosi geriau suprasti, kaip veikia ir su kokiais iššūkiais susiduria kariniai vienetai.

„Tam, kad mes pažintume ir galėtume būti gerais būrio vadais, turime pažinti kiekvieną karį, kuris bus mums pavaldus. Todėl turime paragauti kiekvieno duonos. Čia tai yra taikoma ir praktikuojama, ir tai yra labai smagu, tai labai motyvuoja“, – teigia kariūnas Gytis.

„Pasirinkę tokį kelią esame ištikimi ne tik savo tėvynei, bet turime likti ištikimi ir patys sau. Negalėčiau pasakyti, kad šis kelias man nepatinka“, – sako studijas LKA baigianti kariūnė Julija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt