Lietuvoje

2019.03.28 12:43

NATO atstovas Lietuvoje: matydami besitęsiančią agresiją kaimynystėje, jūs taip pat siekiate stiprinti aljansą

Donatas Zinkevičius2019.03.28 12:43

Seime vykusiame 15 metų narystės NATO aljanse sukakties minėjime Lietuvą pasveikino NATO Generalinio sekretoriaus padėjėjas viešosios diplomatijos klausimais ambasadorius Tacanas Ildemas ir NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje atstovas pulkininkas leitenantas Keithas Alexanderas Moody. Abu atstovai pabrėžė aiškiai matomus ir tvirtus Lietuvos įsipareigojimus aljansui.

„Lietuvos Konstitucijoje numatoma, kad turi būti užtikrinta šalies nepriklausomybė ir saugumas, piliečių gerovė, jų pagrindinės laisvės ir teisės. Tai yra tas pažadas, kurio pagrindu Lietuva įstojo į NATO, siekdama stiprinti stabilumą, saugumą regione bei visoje Europoje“, – sakė ambasadorius T. Ildemas.

Ambasadorius teigiamai įvertino Lietuvos sprendimą didinti biudžeto išlaidas, skiriamas gynybai.

„Lietuva ne kartą - tiek žodžiais, tiek darbais - įrodė, kad tai yra stipri ir įsipareigojanti sąjungininkė. Praėjusiais metais jūs įsipareigojote iki 2030 metų pasiekti 2,5 proc. nuo BVP, skiriamų gynybai. Tai yra svarbus įsipareigojimas, kuris buvo paremtas visų parlamente atstovaujamų partijų“, – sakė T. Ildemas.

T. Ildemo teigimu, NATO supranta Lietuvos padėtį ir iš Rusijos kylančią grėsmę, bet pabrėžė, kad su Rusija reikia stengtis megzti dialogą.

„Lietuva geriau nei kita šalis supranta, kaip svarbu yra tvirtas atgrasymas ir prasmingas dialogas su Rusija. Matydami besitęsiančią agresiją kaimynystėje, jūs taip pat siekiate stiprinti aljansą, nes mes negalime ir neturėtume susitaikyti su tuo, kad būtų pažeidžiamos tarptautinės normos ir įsipareigojimai. Tuo pat metu mes negalime ir neturėtume ignoruoti, kad Rusija yra mūsų kaimynė“, – sakė T. Ildemas.

T. Ildemas taip pat papasakojo apie didžiausias grėsmes, šiuo metu kylančias visam NATO aljansui.

„Šiandien mums tenka susidurti su neprognozuojama saugumo situacija, taip pat su griežtesne Rusijos pozicija, kibernetinio saugumo iššūkiais, nestabilumu Šiaurės Rytų Afrikoje ir nuolatine terorizmo grėsme“, – sakė NATO atstovas.

Ambasadorius užsiminė, kad aljansas yra atviras naujiems nariams ir tikino, kad šiemet tikimasi naujų postūmių NATO integracijai Pietų ir Rytų Europoje.

„2019-ieji yra metai, kai Bosnija ir Hercegovina, Gruzija ir Ukraina gali žengti žingsnį arčiau Aljanso“, – teigė T. Ildemas.

Minėjimą užbaigęs NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje atstovas pulkininkas leitenantas K. A. Moody, Lietuvoje kurį laiką gyvenantis pulkininkas leitenantas, kelis sakinius tarė ir lietuvių kalba. K. Moody sveikino Lietuvą su sukaktimi ir paminėjo aukas, kurias Lietuvos kariai sudėjo NATO vardan.

„Nuo Lietuvos įstojimo į NATO 2004 metais jūs ryžtingai ir atkakliai dalyvavote NATO veikloje. Per tą laiką NATO ekspedicinės pajėgos atliko operacijas už NATO teritorijos ribų. Parengėte savo karius šiam tikslui ir dislokavote juos kaip profesionalius kareivius. Deja, kai kuriems už tai teko sumokėti gyvybės kainą, buvo ir sužeistųjų, tačiau įrodėte savo pasirengimą vykdyti įsipareigojimą aljansui“, – sakė K. Moody.

Pulkininkas leitenantas pabrėžė, kad aljansui iškyla naujų grėsmių ir deda pastangas atnaujinti įgūdžius.

„Po 2014 metų įsiveržimo į Ukrainos teritoriją paaiškėjo, kad praradome įgūdžius ir gebėjimus, reikalingus mūsų tėvynių kolektyvinei gynybai, kuriuos buvome įgiję šaltojo karo metu. Pastaruosius penkerius metus mokėmės iš naujo ir vystėme savo karines pajėgas, kad galėtume geriau apsaugoti savo teritoriją nuo modernių karinių pajėgumų keliamų grėsmių“, – teigė K. Moody.

Karininkas akcentavo Lietuvos įsipareigojimų tvirtumą, kurį, pasak jo, parodo ryžtas didinti išlaidas gynybai.

„Jau ėmėtės vykdyti išskirtines investicijas ne tik į savo karinius pajėgumus, bet gebate priimti ir parengti sąjungininkų pajėgas, dislokuojamas Lietuvoje mokymams ir, jeigu reikia, - karinėms operacijoms. Tai aiškiai parodo Lietuvos įsipareigojimų NATO tvirtumą ir didžiulį integracijos į NATO laipsnį“, – sakė T. Moody.

Lietuva į NATO aljansą įstojo 2004 metais. Šiuo metu NATO aljansui priklauso 29 šalys. Šiemet, prisijungus Šiaurės Makedonijai, narių skaičius išaugs iki 30.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.