Lietuvoje

2019.03.28 18:23

Sinoptikės prognozės Velykoms: nereiškia, kad bus be sniego

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.03.28 18:23

Pavasariniai kontrastai išlieka dideli – naktys su neigiama temperatūra, o dienos šiltesnės, tačiau jau iki kito savaitgalio apie lietų liks tik prisiminimas. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Jos teigimu, nors ir Velykos šiemet vėlyvos, tai dar nereiškia, kad jos bus be sniego.

– Baigiantis pirmajam kalendorinio pavasario mėnesiui užvakar sulaukėme sniego ir griaustinio. Ką tai reiškia kovo pabaigoje?

 – Viskas normalu, taip ir turi būti, tačiau, anot liaudies išminties, jeigu esant plikiems medžiams griaudžia perkūnija, tai vasara turėtų būti šalta.

Tai ne pirmoji perkūnija – jos sulaukėme dar kovo 4-ąją, kai buvo daug sniego. Šis sniego ir perkūnijos reiškinys buvo užregistruotas Šilutėje, kai pūtė smarkus 20 m/s vėjas. To nejuto tik Aukštaitija. Nuo Norvegijos jūros per Skandinavijos kalnus perkopęs  neriantis ciklonas pasiekė mūsų šalį, sparčiai prašvilpė ir atšaldė orus, bet juos ir pragiedrino.

Artimiausios naktys šiauriniuose, centriniuose ir pietiniuose rajonuose turėtų būti su neigiama temperatūra, nes oro masė dar išliks vėsoka, tačiau dienos jau ilgesnės ir oras pamažu labiau ateis iš vakarų.

Penktadienį pietiniuose rajonuose oro temperatūra gali šilti net iki 14 laipsnių, bus rūkas. Keliais laipsniais vėsiau gali būti prie jūros – 7–8 laipsniai šilumos, o pietiniuose rajonuose 12–14 laipsnių šilumos.

Šeštadienį didžiojoje šalies dalyje gali būti virš 10 laipsnių šilumos, be lietaus.

Sekmadienį priartės nedidelė debesų skraistė, kuri naktį padengs vakarinius rajonus. Sekmadienio dieną centriniuose ir rytiniuose rajonuose iš atplaukusių pavienių debesų iškris nedidelis lietus, tačiau vis tiek bus šilta – 9–14 laipsnių šilumos. Prie jūros galimai pūs stiprokas 10–12 m/s vėjas iš vakarų.

Pirmadienį vėjas pasisuks iš šiaurės vakarų ir trumpam įsiverš šaltesnis oro gūsis. Naktį temperatūra bus nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Prie jūros bus apie 2–3 laipsnius šilumos, gali nesmarkiai palynoti ar net iškristi šlapdriba. Dieną daugelyje rajonų palis, bet trumpai, nes per Lenkiją link Vokietijos keliauja aukšto slėgio sritis, kuri plečiasi į šiaurės rytus nuo Lietuvos ir dėl to orai vėl giedrės.

Kitomis dienomis vėl bus virš 10 laipsnių šilumos ir iki kito savaitgalio apie lietų liks tik prisiminimas. Orai būna permainingi, bet apie kitą savaitę to sinoptikai nepasakys.

Pavasariniai kontrastai išlieka dideli: naktys gali būti su neigiama temperatūra, skirtumas tarp nakties ir dienos oro temperatūrų gali būti 10 laipsnių ir daugiau, giedru oru gali būti 18–20 laipsnių skirtumas tarp žemiausios nakties ir aukščiausios dienos temperatūrų. Dėl to nereikia nustebti – tai būdinga pavasariui, ypač kovui ir balandžiui.

– Antradienį netikėtai iškritęs sniegas kai ką labai nustebino, net išgąsdino, teko atsiprašyti žieminių drabužių, kurie jau buvo paslėpti. Ar tokių staigmenų dar galima tikėtis?

 – Taip. 2013 metais tokiu metu buvo ne pavieniai sniego lopinėliai, kurie iškrenta ir rytojaus dieną ištirpsta, bet buvo stora sniego danga. Tuomet paskutinis sniegas ištirpo balandžio 18-ąją.

Velykos šiemet vėlyvos, bet tai nereiškia, kad jos bus be sniego, nes prieš porą metų jos irgi buvo vėlyvos, balandžio vidury, bet taip pat iškrito gausus sniegas. Kalėdos buvo be sniego, o Velykos su sniegu.

Nors įsiveržė šalto oro gūsis iš šiaurės ir paskui vėl plūstelėjo šiluma – vis vien tai yra balandis, kuris prasideda kitą savaitę ir tas sniegas tėra nerimtas žiemos mostelėjimas. Sniego dangos jau nėra ir ji neturėtų susidaryti.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt