Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.28 17:09

Prezidentė Romoje atidarė naują Lietuvos ambasadą

LRT.lt 2019.03.28 17:09

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, lankydamasi su oficialiu vizitu Italijoje, atidarė naują Lietuvos ambasadą Romoje, rašoma prezidentūros pranešime.

Tarp ambasados svečių – ir buvęs Italijos premjeras, buvęs ES komisaras Mario Monti, asmeniškai prisidėjęs, kad 2013 m. būtų surastas Lietuvai priimtinas sprendimas, taip pat buvęs užsienio reikalų ministras Giolo Terzi, pasirašęs tarpvyriausybinį susitarimą dėl pastato perdavimo.

„Mūsų naujos ambasados atidarymas – tai dar viena istorinio teisingumo akimirka. Bendromis Italijos ir Lietuvos pastangomis pavyko išspręsti sudėtingą ambasados Romoje problemą, išlikusią ilgiems metams dar nuo sovietų okupacijos laikų“, – pranešime cituojama šalies vadovė.

Linkėdama ambasadai toliau stiprinti Lietuvos ir Italijos politinius, kultūros ir verslo ryšius, prezidentė sakė neabejojanti, kad tai bus reikšmingas lietuviškos traukos centras Romoje, kuris didins mūsų valstybės žinomumą.

Ambasados Italijoje likimas buvo virtęs dešimtmečių drama. Lietuva, 1937 m. įsigijusi pastatą Romoje ir pavadinusi jį „Villa Lituania“ vardu, iki okupacijos buvo spėjusi išmokėti apie pusę jo vertės. Po Lietuvos okupacijos „Villa Lituania“ atsidūrė sovietų rankose. Rusija niekada nepripažino padarytos žalos ir nesutiko ambasados pastato grąžinti.

Po ilgų derybų su Italijos puse 2013 m. buvo pasiektas susitarimas, kuriuo Italija 99 metams suteikė patalpas Lietuvos ambasadai už simbolinį eurą. Trejus metus vyko projektavimo darbai, o praėjusių metų pradžioje prasidėjusi pastato rekonstrukcija šiais metais buvo užbaigta.

Pasak prezidentės, tai Lietuvos verta diplomatinė atstovybė, kurioje puikiai dera istorija ir modernumas. Ambasada įsikūrusi senuose rūmuose, kurie įtraukti į Italijos kultūros paveldo sąrašą. Naujose šviesiose patalpose esama istorinių baldų iš legendinės ambasados „Villa Lituania“, sienas puošia garsių Lietuvos dailininkų kūriniai. Pro ambasados langus atsiveria vaizdas į Tibro upę.

Ambasada taps visų Italijoje gyvenančių lietuvių namais. Gegužės 11 d. čia jau planuojamas lietuvių bendruomenių suvažiavimas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi