Lietuvoje

2019.03.28 09:30

Buvęs „valstietis“ Džiugelis jungiasi prie Seimo konservatorių, Karbauskis prakalbo apie padarytą klaidą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.03.28 09:30

Parlamentinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija pasipildė dar vienu nariu. Ketvirtadienį paaiškėjo, kad prie Seimo konservatorių frakcijos jungiasi su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) į Seimą patekęs Justas Džiugelis.

„Iš valdančiosio LVŽS frakcijos pasitraukiau protestuodamas prieš metodus, kuriais ji valdoma bei dėl prieš mane nukreipto asmeninio puolimo“, – sakė J. Džiugelis. Jis teigė sulaukęs ne vieno siūlymo prisijungti prie kitų parlamentinių frakcijų.

Seimo narys kalbėjo besidžiaugiantis, kad pelnė Mišrios Seimo narių grupės narių pasitikėjimą ir net sulaukė siūlymo tapti jos seniūno pavaduotoju.

„Visgi matydamas Ramūno Karbauskio siekius sutelkti dar daugiau galios savo rankose, „valstiečių“ kandidatu į prezidentus iškeliant premjerą Saulių Skvernelį, supratau, kad negaliu likti valstybėje vykstančių politinių procesų nuošalyje. Nenoriu prabusti tokioje šalyje kaip Vengrija, Baltarusija ar Rusija“, – kalbėjo J. Džiugelis. 

Jis kalbėjo, kad bandė inicijuoti pokyčius valdančiojoje frakcijoje, bet kai tapo akivaizdu, kad pokyčiai neįmanomi, o jų siekis iššaukė asmeninį puolimą, nutarė palikti Ramūno Karbauskio vadovaujamą frakciją.

Politikas kalbėjo ir apie prezidento rinkimus, sakydamas, kad reikia paremti demokratišką kandidatą, gebantį kalbėti su skirtingomis visuomenės grupėmis ir jas išgirsti. Anot jo, tokia kandidatė yra Ingrida Šimonytė. J. Džiugelis pasakojo, kad išreiškęs paramą jai, atnaujino pokalbius su Gabrieliumi Landsbergiu, dėl prisijungimo prie frakcijos.

„Suprantu, kad reikia vienyti pajėgas, siekiant apginti konstitucines vertybes šalyje ir Seime. Papildomu stimulu tapo ir tai, kad trys opozicinės frakcijos sutarė dėl bendro dar ir lyderio. Tik veikdami vieningai galime sustabdyti „valstiečių“ buldozerį Seime“, – sakė J. Džiugelis.

J. Džiugelis kalbėjo, kad prie konservatorių frakcijos jungiasi tik dabar, nors valdančiuosius paliko rugsėjį, nes nenorėjo priimti karštakošiškų sprendimų, o įvertino situaciją ir galimybes.

„Norėjau atsitraukti, nepriimti karštakošiškų sprendimų, pažiūrėti, kaip vyksta politiniai procesai. Manau, kad šiuo mteu reikia susivienyti“, – komentavo frakciją keičiantis politikas.

Pats G. Landsbergis kalbėjo, kad Seime vyksta pokyčiai, o opozicijos vienijimasis yra reikšmingesnis nei galėjo atrodyti. Jis sakė, kad kai kurie J. Džiugelio pasiūlymai jau anksčiau sulaukė TS-LKD atstovų palaikymo, todėl tikisi, kad ir toliau pavyks sėkmingai kartu dirbti. 

„Mes esame Seime pokyčių metu. Opozicijos vienijimasis šiandien sukuria tam tikrą bangą, parodončią aiškią alternatyvą visiems principams, prieš kuriuos mes mėginame kovoti jau kurį laiką. Ta banga įkvepia žmones jungtis ir drauge kovoti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Žurnalistų paklaustas, ar prie konservatorių gali prisijungti daugiau valdančiųjų atstovų, G. Landsbergis sakė: „Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti.“

R. Karbauskis: padarėme klaida

Paklaustas, kaip vertina J. Džiugelio prisijungimą prie konservatorių, R. Karbauskis teigė, kad tokia įvykių seka nestebina.

„Tai natūralus sprendimas žmogaus, kurio vertybės sutampa su konservatorių“, – sakė R. Karbauskis, pridurdamas, kad nebijo, jog valdančiąją frakciją paliks daugiau Seimo narių. 

Tiesa, jis teigė, kad J. Džiugelio pakvietimas į „valstiečių“ gretas buvo klaida: „Padarėme klaidą pakviesdami kolegą Džiugelį, nes neįvertinome jo vertybinių požiūrių. Dabar jis baigia savo politinę kelionę į konservatorių frakciją. Tai atspindi jo vertybes.“

R. Karbauskis teigė nemanantis, kad taip kaip nors apsunkins valdančiųjų darbą. 

Ne vienas iš „valstiečių“ frakcijos pasitraukęs Seimo narys teigė, kad valdantieji nutolo nuo savo vertybių ir netęsi rinkimuose duotų pažadų. Pats LVŽS lyderis teigė, kad kritikuodami valdančiuosius buvę jų atstovai nepateikia jokių pavyzdžių. 

„Jeigu jus rasite, kur mes nutolome nuo savo pažadų, rinkimų programos, man pasakykite. Tie Seimo nariai, kurie sako, kad mes nutolome, nieko nevardina“, – sakė R. Karbauskis.

J. Džiugelis į Seimą pateko su „valstiečių“ sąrašu. Tačiau praėjusių metų rugsėjo pradžioje, po konflikto su Ramūnu Karbauskiu, J. Džiugelis paliko valdančiąją frakciją ir prisijungė prie Mišrios Seimo narių grupės. Toks žingsnis jam kainavo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininko postą. Jam prisijungus prie konservatorių frakcijos, joje yra 33 nariai. 

Portalas LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę trys opozicinės Seimo frakcijos pasirašė susitarimą dėl bendro opozicijos darbo. Sutarta, kad konservatorių, liberalų ir socialdemokratų frakcijų seniūnai rotacijos principu eis opozicijos lyderio pareigas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt