Lietuvoje

2019.03.27 19:34

Apie rašto darbų pardavimą prakalbęs Smetona teisinasi: žmonėms blogai su teksto suvokimu

Eglė Zubriūtė, LRT.lt, BNS 2019.03.27 19:34

Socialiniuose tinkluose plinta buvusio Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakulteto dekano, kalbininko doc. dr. Antano Smetonos įrašas. Ne vienerius metus universitete dėstantis A. Smetona komentavo siūlomas Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisas, tačiau jo komentaras papiktino ne vieną, nes kalbininkas prakalbo apie rašto darbų pardavinėjimą. Tiesa, vėliau portalui LRT.lt jis teigė, kad žmonės tiesiog nesuprato jo įrašo.

„Studentus – plagiatorius ir sukčius reikia bausti, ir dėl to niekas neabejoja. Bet kuo čia dėti mokslo darbų rašytojai? Vis gyvenimą juos rašau. Tokia mano profesija ir tam įpareigoja daktaro diplomas. Esama tarp mūsų tokių, kurie rašo iš idėjos ar neturėjimo, ką veikti, dar artėjančių konkursų spaudžiami. Ir tai suprantama, kiekvienas laisvas savaip iš proto eiti – vieniems pinigai iš principo blogis, kiti gauna pensijas ar yra vyrų/žmonų/tėvų išlaikomi.

Bet man tas netinka – visą gyvenimą rašiau už pinigus ir man tai neblogai sekėsi, ir tuo net truputį didžiuojuosi“, – socialiniame tinkle rašė A. Smetona.

Jis dėstė, kad rašto darbus už pinigus rašo ne todėl, kad mėgtų tai daryti, o todėl, kad atlyginimas, gaunamas dėstant universitete, nėra pakankamas pragyventi. Dėstytojas net rašė, kad kitą savaitę varys automobilį į servisą eilinei apžiūrai ir už tai teks pakloti visą universitete gaunamą algą.

„Tai iš ko gyvenčiau, jei neparduočiau savo darbų? Ir va štai dabar – parašysiu darbą, parduosiu, o koks nors kvailys užrašys savo pavardę ir dar kvailesniam dėstytojui nuneš. Ir aš dėl to kaltas? Na, panašiai būtų, jei plaktukais prekiaučiau: vienas pirkėjas plaktuku vinį į lentą sukaltų, o kitas kaimynui į galvą. Ar dėl to plaktuko pardavėjas tampa nusikaltimo bendrininku? Pagal dabartines ANK pataisas išeina, kad kaltas“, – apie pataisas „Facebook“ tinkle pasisakė A. Smetona.

Portalas LRT.lt primena, kad naujomis ANK pataisomis siekiama griežtinti atsakomybę už rašto darbų kopijavimą ir pirkimą.

– Ar kada nors esate rašęs mokslinius darbus kitiems ir už tai ėmęs pinigus?

– Kiekvieno mokslininko darbas yra rašyti mokslinius darbus ir imti pinigus. Kitaip jis ne mokslininkas ir jis vienaip ar kitaip gauna atlygį. Visi mano darbai yra kitiems iki vieno, nė vieno neparašiau sau (juokiasi).

Po visais visuomet yra jūsų pavardė?

– Taip.

– Ar dažnai akademinėje aplinkoje pastebite atvejų, kai po vienų akademikų darbais atsiranda visai kitų žmonių pavardės?

– Kada aš ilgai dirbau administracinį darbą yra tekę matyti tokių atvejų ir mes visada šalindavome tokius studentus iš universiteto.

– Ar normali praktika studentams pirkti darbus?

– Tai yra baisi, nusikalstama praktika.

– Kokia jūsų nuomonė, studentams geriau pirkti darbus, plagijuoti?

– Matot, čia yra problema truputį gilesnė. Jei darbas yra rašomas taip, kaip turi būti rašomas akademinėje bendruomenėje. Tokių pirkimų iš esmės negali būti. Dėstytojas su studentu susitinka kas savaitę, dvi savaites. Jis mato studento pažangą. Mato, ką studentas gali, ko ne ir staiga nė iš šio, nė iš to atsiranda kitokio pobūdžio darbas, todėl dėstytojas tai mato. Jis kažko negali pakišti. Jei studentas darbą atneša paskutinę dieną, tada visokių cirkų gali būti. Bet taip negali būti, su studentu turi būti darbas.

– O kodėl kitiems, perskaičius jūsų įrašą, susidarė įspūdis, kad jūs pardavinėjate darbus?

– Teksto suvokimo problemos.

– Kaip manote, ar tai nepakiš jums kojos, kai dauguma mano, kad jūs pardavinėjate darbus?

– Aš dabar atsiverčiau (įrašą socialiniame tinkle – LRT.lt) ir Agnė Jociuvienė rašo: „Šiaip tai matau, kad žmonėms su teksto suvokimu problemos“. Suprantat. Juk ne apie kursinių ar diplominių darbų rašymą eina kalba, o apie mokslinių darbų rašymą. Negalima mokslininkams uždrausti rašyti mokslinius darbus. Va apie ką šnekam. Tai yra mokslininko esmė ir mokslininko paskirtis, o dabar imsim ir įrašysim į ANK už mokslinių darbų rašymą ir bus blogai. Durnystė (juokiasi)

– Kokia jūsų nuomonė apie žmones, kurie žino, jog rašo darbą, kuris bus publikuotas ne jų vardų?

– Tokie patys sukčiai kaip ir tie studentai, kurie prisiima sau svetimus nuopelnus. Abu jie sukčiai ir viskas. Yra akademinis pasaulis ir tokie žmonės iš jo braukiami.

– O kaip vertinate baudas?

– Čia principas teisės paprastas. Svarbu ne dydis, o baudžiamumas ir nebaudžiamumas. Jei kiekvienas bus nubaustas, užsiiminėjantis tokiais dalykais, tada atsiras tvarka.

– Tai tos baudos yra teisingos?

– Taip, žinoma.

Filologijos fakultetas tirs A. Smetonos teiginius

„Fakulteto akademinės etikos komisija dėl viešai išsakytų teiginių nedelsiant pradės tyrimą siekiant nustatyti, ar buvo padaryti akademinės etikos pažeidimai“, – trečiadienio vakarą pranešė universitetas.

Tokios reakcijos sulaukė A. Smetonos feisbuke paskelbtas komentaras, kuriame jis kalba apie akademinių darbų pardavinėjimą studentams.

Pasak universiteto, tokie A. Smetonos teiginiai yra „šokiruojantys ir visiškai nepriimtini“.

„Jei informacija apie mokslo darbų pardavinėjimą pasitvirtintų, tai būtų skaudus smūgis akademinės bendruomenės nario vardui“, – rašoma VU komentare.