Lietuvoje

2019.03.27 14:25

Landsbergis apie nuteistuosius dėl Sausio 13-osios įvykių: jie gali pasiskųsti, kad per ilgai juos kankina

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.03.27 14:25

Pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas, Sausio 13-ojo įvykių liudytojas Vytautas Landsbergis tvirtina, kad nuosprendžių paskelbimas Sausio 13-osios bylos kaltinamiesiems tėra tik pirmas teisinis žingsnis.

Anot jo, toliau bylą komentuos ir vertins tarptautiniai ekspertai. Be to, V. Landsbergis neatmeta, kad nuteistieji skųs teismo sprendimu.

„Baigtas pirmas etapas šios bylos procese. Manau, kad prasidės kitas etapas. Jis turi prasidėti savaime. Dabar jūs komentuosite, komentuos kiti, tarptautiniai komentatoriai. Tai yra tarptautinė byla, tarptautinės reikšmės. Turės būti atsakyta į daug klausimų, apie tuos, kuriuos dabar negirdime niekur“, – trečiadienį prie Vilniaus apygardos teismo, kuris skelbia nuosprendį Sausio 13-osios bylos kaltinamiesiems, žurnalistams teismo procesą komentavo V. Landsbergis.

Jis tvirtino dar nespėjęs susipažinti su bylos medžiaga, su skelbiamomis aplinkybėmis. Vis dėlto V. Landsbergis neslėpė, kad jam kyla dar ne vienas klausimas, susijęs su kruvinųjų Sausio įvykių teisiniu įvertinimu.

„Tose bylose – ir dabartinėje, ir anksčiau, ir Medininkų žudynių byloje – jeigu dalyvauja kaip kaltinamieji, jie kažkodėl netraukiami atsakomybėn, tai yra Lietuvos piliečiai. Ar jie kaltinami valstybės išdavimu? Ne, nes tai yra karas prieš valstybę“, – svarstė pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas.

V. Landsbergis, vertindamas bylos eigą, pabrėžė manantis, kad procesas užtruko gerokai per ilgai. Jis pabrėžė vis dar besistebintis tuo, kad nebuvo įvertintas buvusio Sovietų sąjungos vadovo Michailo Gorbačiovo vaidmuo Sausio 13-ųjų įvykiuose.

„Mes tuoj galime sulaukti panašių bylų ir nuosprendžių kaip dabar ten dėl kažkokių mafijozų, kad jų pažeista teisė. Juos reikėjo greičiau nuteisti. Aš taip manau. Gali ir šitie nuteistieji pasiskųsti, kad per ilgai juos kankina. M. Gorbačiovą kankina per ilgai. Galėjo seniai pasakyti – kaltas ar nekaltas. Jis ramiai miegotų, išteisintas Lietuvos teismo. O dabar kas? Ir toliau senas žmogus naktimis ką nors sapnuos ir galvos, ar jam dar bus iškelta byla, ar ne. Aš manau, kad jam vis tiek turi būti iškelta byla. Nežinau, ar R. Povilaitis, ar Lietuvos valstybė išdrįs. Gal būsime ne mažiau bailūs ir iškels bylą Rusijos piliečiui M. Gorbačiovui. Jeigu Rusijos valstybė nutarė pridengti savo galimą nusikaltėlį, tai ji prisipažįsta, kad „tai yra mūsiškis, mes neleisime jo apklausti“, – komentavo V. Landsbergis.

Anot jo, M. Gorbačiovo veiksmų neįvertinimas yra teismo „neįgalumo indikacija“. Kritikos politikas negailėjo ir pačiam teismo sprendimui.

„Tai yra teismo neįgalumo arba ribotumo indikacija. Pagal kaltinamųjų ir kaltinamojo apimtį, ribotas, matyt, yra tas teismo nuosprendis. Gerai, kad koks nors yra. Yra daug tokių žudynių, vykusių Sovietų sąjungoje [...] įvairiose vietose ir jokių bylų nėra. Žmonių prižudyta ir viskas kaip ir nesvarbu. Tai Lietuvai šiek tiek svarbu. Ne tiek, kiek reikėtų, bet vis dėlto svarbu, vis dėlto tai įvyko, apie tai bus kalbama. Aš tik norėčiau, kad nebūtų kalbama, jog yra baigtas dalykas. Nebaigtas, tai yra tik pradžia“, – aiškino G. Landsbergis.

Jo manymu, bausmių, skirtų Sausio 13-osios bylos kaltinamiesiems, dydis tėra „antraeilis dalykas“. Pasak G. Landsbergio, bylos iškėlimas jau yra bausmė. Kita vertus, kėlė klausimą G. Landsbergis, nuteistieji už akių gali jaustis saugūs, bet tik Rusijoje.

„Na, M. Golovatovas pabėgo, jį austrai paleido, išsigando Maskvos ir paleido. Bet jis turbūt negyvena labai ramiai. Galų gale ar gali tie, kurie dabar bus nuteisti, sėdėti Rusijoje ir jausti saugūs? Kol Rusijoje yra šita valdžia, jie yra saugūs. Bet ar jie gali važiuoti už Rusijos ribų? Ar jie sėdi labai dideliame kalėjime ir ten yra saugūs, nes prižiūrėtojas yra jų žmogus?“, – svarstė V. Landsbergis.

Pirmasis atkurtos Lietuvos vadovas, paklaustas, kaip vertina Rusijos, kuri iškėlė bylas Sausio 13-osios byloje kaltinimus pateikusiems Lietuvos prokurorams, tikino manantis, kad tai nėra pačios Rusijos, o „tarnautojų, vykdančių, kas jiems nurodyta“ reakcija.

„Nežinau, kas yra ta institucija, kuri bando kelti bylas Lietuvos teisininkams. Iš bepročių namų visa istorija. Bet yra tyrimų komitetas. Kokių tyrimų? Kam jis priklauso? Kokiai sistemoje yra tas Rusijos tyrimų komitetas? Mes su jumis galime susitarti ir pasiskelbti, kad esame Vilniaus tyrimų komitetas ir apie mus rašys pasaulyje. [...] Čia yra juodas humoras, bet Rusija užsiima tokiais juodais humorais, o mūsiškiai galėtų atsakyti į klausimą, kas yra tas Rusijos tyrimų komitetas. Ar jis tiria Rusijos nusikaltimus ar jis iš Rusijos pusės tiria kažkokius nebūtus nusikaltimus, kurie nepatinka Rusijai, Rusijos valdžiai?“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį buvusį sovietų gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą pripažino kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų už dalyvavimą sovietų agresijoje 1991 metų Sausio 13-ąją. M. Golovatovą teismas už akių nuteisė 12 metų laisvės atėmimo bausme, D. Jazovui skirta 10 metų bausmė. Tarp pagrindinių kaltinamųjų įvardintas KGB būrio Alfa vadas M. Golovatovas, vadovavęs šturmui prie Vilniaus televizijos bokšto. Vienam pagrindinių Sausio 13-osios bylos kaltinamųjų Jurijui Meliui teismas nusprendė skirti 7 metus laisvės atėmimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.