Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.27 12:16

Adamkus apie Sausio 13-osios bylą: sprendimas reikalingas ne vien Lietuvai, o visai tarptautinei bendruomenei

Prezidentas Valdas Adamkus LRT RADIJUI tvirtina besidžiaugiantis, kad ilgai laukus Sausio 13-osios bylos procesas galiausiai baigėsi ir buvo teisiškai nustatyti atsakingi pareigūnai.

„Jie, kaip žinome, pažeidė ir žmogiškumą, ir teisę, ir moralę. Nors kaltinamieji ir yra nepasiekiami, bet atsakingi už nusikalstamąją veiklą ir prieš mūsų tautą, ir prieš tarptautinę visuomenę", – tvirtina prezidentas

V. Adamkaus įsitikinimu, sprendimas reikalingas ne vien tik Lietuvai, nes tai yra teisinis aktas, kuris smerkia agresiją.

„Mano įsitikinimu, tas sprendimas skelbtinas bei reikalingas ne vien tik Lietuvai, bet visai tarptautinei bendruomenei, nes tai yra teisinis aktas, smerkiantis agresiją ir smurtą. To reikalauja teisingumas ir aš manau, kad tai ras atgarsį plačiame pasaulyje“, – LRT RADIJUI sako V. Adamkus.

Skvernelis: po Sausio 13-osios nuosprendžio galimas Rusijos informacinis puolimas

Paskelbus nuosprendį Sausio 13–osios byloje iš Rusijos galima tikėtis suintensyvėjusio informacinio puolimo, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Matyt, požiūrį, „informacijos“ tam tikrą paskleidimą, mes ir turėjome, ir dabar dar turėsime. Tai yra bandymas paneigti akivaizdžius nusikaltimus, kurie buvo padaryti sausio tryliktąją. Dezinformacijos, puolimo bus, matyt, ir daugiau, ypatingai po nuosprendžio, mes žinome, kad bus tokia reakcija“, – žurnalistams trečiadienį sakė premjeras.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį paskelbė nuosprendį 67 Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams, jie pripažinti kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų už dalyvavimą sovietų agresijoje.

Premjeras mano, kad teisėsaugos pareigūnai, kurie dalyvavo tiriant šią bylą ir nagrinėjant ją teisme, gali sulaukti Rusijos sankcijų ar persekiojimo.

„Šiems žmonėms, tikėtina, kad bus pritaikytos įvairios sankcijos. Jiems, ko gero, reikės susilaikyti nuo vizitų į tokias šalis, kur būtų galima nukentėti nuo to poveikio, kurį, tikėtina, darys Rusijos valstybė“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Grybauskaitė Sausio 13-osios bylą vadina akistata su tiesa

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teismo nuosprendį Sausio 13-osios byloje vadina akistata su tiesa ir istorinio teisingumo diena.

„Teisingumo akimirka be galo svarbi. Jos visi laukėme daugybę metų. Ypač Sausio 13-osios aukų artimieji. Ši byla – akistata su tiesa, kuriai išsiaiškinti prireikė daugybės metų, kuri kainavo daug skausmo, kantrybės ir pasiaukojimo“, – sakė D. Grybauskaitė išplatintame pareiškime.

„Nors ieškodami tiesos ir siekdami teisingumo susidūrėme su kaimyninės Rusijos pasipriešinimu ir negeranoriškumu, istorinė teisingumo diena visgi atėjo – kaltieji, dėl kurių žuvo laisvę taikiai gynę žmonės, teismo įvardyti“, – pridūrė ji.

Prezidentės teigimu, ši byla yra „įrodymas, kad karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui senaties nėra“.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Kaltais dėl šių nusikaltimų pripažintiems asmenims skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų. 

Dauguma kaltinamųjų nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti.

L. Linkevičius Sausio 13-osios nuosprendį vadina žinia ir šių laikų karo nusikaltėliams

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Vilniaus apygardos teismo nuosprendis Sausio 13-osios byloje siunčia žinią ne tik nuteistiems sovietų pareigūnams, bet ir šių dienų karo nusikaltėliams.

„Nuosprendis turbūt bus skundžiamas, bet tai svarbus etapas“, – BNS trečiadienį sakė ministras.

„Tai žinia ne tik tiems, kurie galimai darė karo nusikaltimus tais metais, bet ir tiems, kurie tuos nusikaltimus daro šiandien prieš taikius žmones, pažeisdami žmogaus teises ir suverenių valstybių teises“, – pridūrė L. Linkevičius.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui nuteisė daugiau kaip 60 buvusių sovietų pareigūnų. Jiems skirtas laisvės atėmimas nuo ketverių iki 14 metų.

Prieš teismą stojo tik du kaltinamieji, visi kiti nuteisti už akių. Rusija atsisakė bendradarbiauti su Lietuva šioje byloje. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi