Lietuvoje

2019.03.27 16:49

Širinskienė kaltina Nausėdą ir Šimonytę nedeklaravus gautų aukų, šie – visiškai ramūs

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.03.27 16:49

Seimo narė Agnė Širinskienė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) prašydama įvertinti, ar kandidatai į prezidentus Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda tinkamai vykdo jiems įstatymų nustatytas pareigas, nes privačių interesų deklaracijoje nėra deklaravę reikšmingas sumas rinkimams padovanojusių asmenų. Abu kandidatai į prezidentus su tokiais kaltinimais nesutinka ir teigia, kad reikalingas deklaracijas jau pateikė Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). VTEK atstovai šios situacijos kol kas nekomentuoja.

Anot Seimo narės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narės A. Širinskienės, didelė dalis G. Nausėdos ir parlamentarės I. Šimonytės gautų lėšų paaukotos privačių asmenų, kurie yra įvairių įmonių vadovai bei akcininkai. Seimo narė taip pat pabrėžia, kad I. Šimonytė gavo aukų, kurių bendra suma viršija 100 tūkstančių eurų, o atskirų aukotojų aukos dydis siekia gerokai daugiau nei 150 eurų.

A. Širinskienė tokią situaciją vadina dviprasmiška, nes, pasak jos, Civiliniame kodekse nustatyta, kad auka yra dovanojimo forma, o Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas įpareigoja deklaruoti dovanas, jei jos viršija 150 eurų. „Valstietės“ teigimu, politinei kampanijai skirtos aukos turėtų būti vertinamos kaip dovana.

„Tokia subtili situacija. Manau, kad VTEK įvertins, ar šiuo atveju kandidatei (Ingridai Šimonytei – LRT.lt) atsiranda pareiga deklaruoti dar ir privačius interesus, susijusius su aukojusiu asmeniu, ar neatsiranda. Mano manymu, ta pareiga deklaruoti turėtų atsirasti“, – LRT.lt sako A. Širinskienė.

Premjero ryšiai su LVŽS aiškūs

A. Širinskienė kalba, kad nė vienas kandidatas nėra deklaravęs gautų aukų, tačiau ji gina premjerą bei kandidatą į prezidentus Saulių Skvernelį ir sako, kad nors jis taip pat nedeklaravo gautų aukų privačių interesų deklaracijoje, tačiau dideles aukas yra priėmęs tik iš LVŽS. Pasak A. Širinskienės, premjero ryšiai su partija labai aiškūs, todėl juos deklaruoti nėra būtina.

„Ar premjeras yra priėmęs bent vieną auką, kuri viršija 150 eurų ir yra ne partijos auka? Apie ką tada mes kalbame? Nėra ko ir aiškintis“, – LRT.lt portalui komentuoja „valstietė“.

A. Širinskienė įsitikinusi, kad, jei VTEK nurodytų premjerui deklaruoti interesus su LVŽS, jis „su džiaugsmu tai padarytų“, tačiau ji abejoja, ar kas nors Lietuvoje nežino šio ryšio.

„Man panašus atvejis, kai ministras nedeklaruoja, kad jis yra ministras, ir dėl to atsiranda pažeidimas“, – LRT.lt sako A. Širinskienė.

VRK narys Vincentas Vobolevičius kalba, kad būtų keista, jei įstatymas numatytų išimtis deklaracijoms dėl gautų aukų, todėl tai padaryti turėtų ir S. Skvernelis – nors visuomenė tikriausiai žino apie LVŽS aukas, tačiau jis abejoja, kad įstatymiškai tai turėtų būti vertinama kitaip.

„Taip, be jokios abejonės, kad visi žino, jog jis (S. Skvernelis – LRT.lt) buvo LVŽS sąraše ir tapo jų premjeru, tačiau visi tikrai nežino, kad jis gavo aukas iš šios partijos. To fakto visi nežino. Dėl to ir vyksta deklaravimas VRK, kad būtų skaidru ir aišku, iš kokių lėšų partija parėmė politiką“, – sako V. Vobolevičius.

Įžvelgia interesų konfliktą

A. Širinskienė interesų konflikto situacija vadina ir tai, kad I. Šimonytė gali dalyvauti įstatymų, susijusių su aukotojais, priėmimuose, ir dėl to prašo VTEK pateikti I. Šimonytei rekomendacijas, kaip elgtis Seime svarstant su jai asmeniškai aukojusiais žmonėmis bei jų vadovaujamomis įmonėmis susijusius klausimus.

„Valstietės“ teigimu, seklio darbu ji neužsiima, todėl negalėtų įvardinti tikslių situacijų, kai dėl šios priežasties buvo kilęs interesų konfliktas, tačiau, LRT.lt sako A. Širinskienė, I. Šimonytė yra Audito komiteto pirmininkė, todėl yra susijusi su beveik visomis sritimis, kurias paliečia valstybės kontrolė.

„Seime taip pat turime didžiulę teisės aktų įvairovę dėl prekybos sąlygų pokyčių, jei kalbėtume apie I. Šimonytės santykį su „VP Market“ akcininku. Lygiai taip pat, priiminėjant sprendimus, kurie paliečia IT sektorių, tarp aukotojų yra ir IT sektoriaus pramonės įmonių atstovų“, – primena A. Širinskienė.

Kalbėdama su LRT.lt „valstietė" taip pat pabrėžia, kad tokie interesai turėtų būti deklaruojami žiūrint į ateities perspektyvą, o VTEK tikslas, sako ji, ne nubausti, o pateikti rekomendacijas, ką daryti, kad nebūtų kokių nors pažeidimų.

Seimo narė taip pat pastebi, kad panaši situacija yra ir su G. Nausėdos privačioje deklaracijoje nedeklaruotomis aukomis bei aukotojais.

G. Nausėda dėl pateiktų deklaracijų ramus

G. Nausėda sako, kad deklaracijas pateikė penktadienį, todėl tikisi, kad iki kovo 28 dienos jas bus galima matyti ir VTEK sistemoje.

„Yra ir mūsų viešųjų interesų deklaracijos, ir turto deklaracijos pateiktos“, – kalba kandidatas į prezidentus.

G. Nausėdos rinkiminio štabo vadovė Algė Budrytė sako, kad kandidato deklaraciją derino su teisininkais, mokesčių bei deklaravimo ekspertais. Pasak A. Budrytės, deklaracija tikrai atitinka dabar galiojantį reglamentą.

„Šiuo metu dėl pateiktų deklaracijų esu visiškai rami, pateiktos trys G. Nausėdos deklaracijos: turto, pajamų ir viešųjų interesų“, – kalba A. Budrytė.

Rinkiminio štabo vadovė taip pat primena, kad kampanija dar nesibaigė, todėl dar neaišku, kiek lėšų surinks kandidatas. A. Budrytė pabrėžia, kad aukas renka atsakingai, įvertindami, ar dideles sumas pervedę žmonės vykdo jiems taikomus reikalavimus, ar yra deklaravę tiek pajamas, tiek turtą.

A. Širinskienės keliamą klausimą vadina pertekliniu

I. Šimonytė savo „Facebook“ paskyroje rašė, kad A. Širinskienė „kitiems skaito moralkes, pamiršusi pasižiūrėti į veidrodį“.

„Kaip gerai, kad pačiai A. Širinskienei nekyla klausimų, kaip ji pati turi elgtis su svarstomais klausimais, kurie svarbūs agrokoncernams“, – socialiniame tinkle kalbėjo I. Šimonytė.

Anot kandidatės į prezidentus, A. Širinskienė turėtų žinoti, kad fizinių asmenų duomenys interesų deklaracijose neviešinami.

„VRK duomenyse yra viskas taip vieša, kad net žalia. Ir jeigu jau aš balsuosiu už kokį balionų lengvatinio PVM įstatymą kada nors, tą susieti su mano aukotojais bus be galo paprasta. Visada galės sudaryti dar vieną komisiją“, – rašė I. Šimonytė.

Politikė taip pat priduria, kad A. Širinskienė aukas vadina dovanomis, todėl I. Šimonytė tikisi, jog LVŽS sudarė notarinės formos dovanojimo sutartis su savo kandidatu.

A. Budrytė taip pat sutinka, kad deklaraciją pakanka pateikti VRK. Jos teigimu, nors Civilinis kodeksas išskiria dovanojimą ir aukojimą, tačiau Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas numato prievolę deklaruoti dovanas, o ne aukas.

Pasak G. Nausėdos rinkiminio štabo vadovės, dovanas, kurios minimos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme, asmuo gali skirti bet kokiems savo poreikiams, tačiau politinės kampanijos metu gautos aukos, aiškina ji, turi specifinį teisinį apibrėžimą. Šios aukos skiriamos konkrečiam tikslui, politinės kampanijos dalyvis negali jomis naudotis kaip asmeninėmis lėšomis, todėl jų negalima lyginti.

„Šios nuostatos patvirtina, kad A. Širinskienės keliamas klausimas yra perteklinis, vertintinas kaip rinkiminės kampanijos dalis, kuriuo siekiama apsunkinti nuo partijų nepriklausomų kandidatų dalyvavimą rinkimuose“, – kalba A. Budrytė.

VTEK sprendimas dėl kreipimosi – kitą savaitę

VTEK atstovė Eglė Ivanauskaitė situacijos nekomentavo, jos teigimu, A. Širinskienės kreipimasis turėtų būti nagrinėjamas kitą trečiadienį, todėl suteikti daugiau informacijos galės balandžio trečią dieną.

Kreipimesi į VTEK A. Širinskienė išskiria, kad I. Šimonytės politinei kampanijai 5 tūkstančius eurų paaukojo Giedrius Jocius, kuris, anot jos, sprendžiant iš viešojoje erdvėje pateikiamos informacijos, yra įmonės, kurios specializacija – kelių tiesimas, vadovas.

„Kitas asmuo, vėlgi sprendžiant iš viešojoje erdvėje pateikiamos informacijos, Lietuvos draudimo brokerių asociacijos prezidentas Robertas Šaltis, politinei kampanijai paaukojo 1250 eurų. Martynas Majeris, viešojoje erdvėje nurodytas kaip IT technologijomis prekiaujančios UAB Solmetra vadovas  – 1000 eurų.

8850 eurų kampaniją parėmė Monika Variakojienė, galimai dirbanti JAV įmonėje „Slant“. Aukotojų sąraše yra ir Ignas Staškevičius, paaukojęs 3000 eurų. Sprendžiant iš viešojoje erdvėje pateikiamos informacijos, tai – vienas iš „VP Market“ akcininkų“, – pranešime spaudai komentuoja A. Širinskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.