Lietuvoje

2019.03.27 11:18

Sausio 13-ąją tėvo netekęs Povilaitis: tai yra istorinė diena, bet matau didelę spragą

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.03.27 11:18

Savo tėvo per tragiškus Sausio 13-osios įvykius netekęs psichologas Robertas Povilaitis džiaugiasi, kad Sausio 13-osios byloje pagaliau yra skelbiamas nuosprendis kaltinamiesiems. Kita vertus, jo manymu, tai, kad į procesą nebuvo įtrauktas buvęs Sovietų sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas, yra didelės spraga.

„Pats svarbiausias dalykas, kad yra skelbiami nuosprendžiai žmonėms, kurie įvykdė, organizavo, vadovavo šitoms žudynėms. Dėl bausmės termino, koks yra paskirtas, neturiu komentarų. Teisėjų kolegija, manau, tikrai yra kompetentinga įvertinti tuos nusikaltimus, paskirti bausmę, remiantis įvairiais teisės kriterijais. Tai toje vietoje aš neturiu kažkokių išankstinių rūpesčių“, – žurnalistams trečiadienį Vilniaus apygardos teisme, kur yra skelbiami nuosprendžiai Sausio 13-osios bylos kaltinamiesiems sake R. Povilaitis.

Jis vis dėlto neslėpė nusivylęs dėl to, kad į Sausio 13-osios įvykių teisinį įvertinimą nebuvo įtraukas buvęs Sovietų sąjungos vadovas M. Gorbačiovas. R. Povilaičio manymu, tai yra Generalinės prokuratūros klaida.

„Jeigu vertinti tebevykstantį ikiteisminį tyrimą, kuriame M. Gorbačiovo vaidmens nėra, tai vertinu labai blogai. Manau, kad tai yra labai rimtas trūkumas, galbūt rimta klaida. Kas supranta, kad tiek rūšių karinių pajėgų, kurios buvo naudojamos šiose žudynėse, ir tiek laiko, kiek tai truko, tikrai negali vykti be karinių pajėgų vado M. Gorbačiovo žinios. Dėl to aš tai vertinu, kaip labai didelę spragą ar klaidą, kurią padarė Generalinė prokuratūra“, – komentavo R. Povilaitis.

Nukentėjusysis teigė esantis dėkingas teismui, kad šis atsižvelgė į jo prašymą kreiptis į Rusiją dėl M. Gorbačiovo iškvietimo liudyti teismui. Tiesa, M. Gorbačiovas atsisakė dalyvauti procese.

„M. Gorbačiovas nenori dalyvauti teisme, prisidėti prie teisingumo ir atsakyti į labai svarbius klausimus. Tai čia yra kalba apie jį, apie Rusijos Federaciją, kuri nori suklaidinti žmones, sujaukti jų protus. Kas yra atsakingas už tuos dalykus? Bet man atrodo, kad labai svarbus dalykas, jog teismas tą kvietimą išsiuntė ir pakvietė, kad M. Gorbačiovas atvyktų“, – komentavo R. Povilaitis.

Anot jo, ši diena yra istorinė „Man tai yra istorinė diena. Manau, kad tai yra Lietuvai istorinė diena, manau, kad ir tarptautinei bendruomenei tai yra istorinė diena, nes už nusikaltimus, kurių buvo labai daug sovietiniais laikais, ypatingai 1991 metais, kai buvo vykdomos šios žudynės, bus įvertinta atsakomybė tų žmonių, kurie dalyvavo, organizavo, davė įsakymus, naudojo karines priemones“, – dėstė R. Povilaitis.

Jo teigimu, gaila, kad didžioji dalis Sausio 13-osios bylos kaltinamųjų teisiami už akių, tačiau tai, pasak R. Povilaičio, yra Rusijos požiūrio pasekmė.

„Labai gaila, bet mes žinome, kad Rusijos federacija piktybiškai ignoruoja ir stabdo šitą teisingumo procesą“, – tvirtino R. Povilaitis. Trečiadienė Vilniaus apygardos teismas skelbia bausmes Sausio 13-osios bylos kaltinamiesiems. Skelbiamos bausmes už karo nusikaltimus 67-iems Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams.

Teismas buvusiam sovietų gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui už akių skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę. Buvusį sovietų armijos Vilniaus garnizono vadą Vladimirą Uschopčiką teismas nuteisė 14 metų laisvės atėmimo bausme, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui skirta 12 metų nelaisvės.