Lietuvoje

2015.02.12 20:45

D. Grybauskaitė: Minske neišspręstas svarbiausias klausimas dėl sienų

BNS 2015.02.12 20:45

Per keturšales derybas Minske neišspręstas svarbiausias klausimas dėl Ukrainos sienų kontrolės, ketvirtadienį pareiškė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Per keturšales derybas Minske neišspręstas svarbiausias klausimas dėl Ukrainos sienų kontrolės, ketvirtadienį pareiškė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Minske pasiektas dalinis susitarimas dėl paliaubų, norėčiau akcentuoti – tik paliaubos, ar jos bus vykdomos, laikas parodys. Minske prieš penkis mėnesius buvo pasiektas paliaubų susitarimas, kuris buvo nevykdomas. Taigi, tai tik paliaubos. Pagrindinis klausimas – sienų kontrolė – nėra išspręstas“, – ketvirtadienį Briuselyje žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Anot jos, neišsprendus sienos kontrolės klausimo, „per sieną ir anksčiau, ir potencialiai dabar gali judėti rusų kariuomenė ir sunkioji ginkluotė“.

D. Grybauskaitė tvirtino, kad laikas parodys, ar pasiektas susitarimas bus vykdomas, tačiau iki visiško problemos išsprendimo dar toli.

„Taika dar yra toli ir dar labai ilgas kelias iki visiško problemos sprendimo“, – kalbėjo Lietuvos prezidentė.

Paklausta, ar ketvirtadienį į neformalų posėdį besirenkanti Europos Vadovų Taryba (EVT) spręs klausimą dėl naujų sankcijų Rusijai, D. Grybauskaitė sakė, kad pirmiausia bus išklausyti iš Minsko grįžę Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel bei Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.

„Tikėtina, kad sankcijų klausimai šiandien bus atidėti iki kovo mėnesio. Nes būtina pažiūrėti, kaip net tokie daliniai susitarimai, ar jie bus iš viso vykdomi“, – akcentavo Lietuvos vadovė.

Europos Sąjungos šalių lyderiai taip pat planuoja aptarti Graikijos reikalavimus dėl įsipareigojimų vykdymo.

„Graikijos programa turi būti vykdoma. Galima kalbėti galbūt apie jos vykdymo laiko pratęsimą, ištęsimą, kad tie įsipareigojimai, kurie buvo priimti ankstesnės Vyriausybės, jie yra svarbūs, turi būti tęstinumas. Atsakinga fiskalinė ir ekonominė politika turi būti vykdoma visų euro zonos šalių“, – sakė D. Grybauskaitė.

F. Hollande'as: ateinančios valandos Ukrainos sutarčiai bus lemiamos

Prancūzijos prezidentas F. Hollande'as ketvirtadienį pareiškė, kad artimiausios kelios valandos Ukrainos taikos susitarimui bus kritinės, ir pridūrė, jog labai svarbu išlaikyti spaudimą, norint užtikrinti sutarties sėkmę.

„Kitos kelios valandos bus lemiamos, nes gali atsitikti visaip, – sakė F. Hollande'as, atvykęs ES viršūnių susitikimą Briuselyje po taikos derybų Minske. – Mes turime likti budrūs, išlaikyti spaudimą ir stumtis į priekį“.

Europos vadovų dėmesys – saugumo klausimams

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.