Lietuvoje

2015.02.12 16:01

Lietuva ir JAV pasirašys naują gynybos susitarimą

BNS, DELFI.lt2015.02.12 16:01

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Lietuva dar šiais metais ketina pasirašyti naują susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Lietuva dar šiais metais ketina pasirašyti naują susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM).

„Ši žinia leidžia manyti, kad JAV yra pasirengusios prisiimti ilgalaikius saugumo užtikrinimo įsipareigojimus Lietuvoje“, – žinią komentuoja šią savaitę su vizitu JAV besilankantis Krašto apsaugos ministerijos Gynybos politikos direktorius Vaidotas Urbelis.

Pasak pranešimo, susitarimas apibrėš dislokuotų JAV pajėgų ir ginkluotės statusą, investicijų į infrastruktūrą teisinį pagrindą, bendrus projektus vystant Lietuvai svarbius gynybos pajėgumus. V. Urbelio teigimu, naujojo susitarimo pasirašymas bus svarbus abiems pusėms ne tik siekiant efektyviai įgyvendinti Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvą, bet ir apibrėžiant tvirtus, ilgalaikius JAV įsipareigojimus Lietuvos saugumui.

Per V. Urbelio susitikimą su JAV Gynybos departamento direktore tarptautiniam saugumui Elissa Slotkin konstatuota, kad NATO turi stiprinti savo pajėgumus rytinėje savo dalyje, kaip atsaką į Rusijos agresiją Ukrainoje. Lietuvos atstovas informavo, kad šalis yra pasirengusi suteikti visą reikiamą apgyvendinimo ir mokymo infrastruktūrą, remiant sąjungininkų karių dislokavimą Lietuvoje.

Susitikimų metu JAV gynybos departamento atstovai informavo, kad tikisi visų sąjungininkių paramos dėl kovos su teroristine džihadistų organizacija Irake. „Aljanso, šalių partnerių solidarumas šioje kovoje mums itin svarbus“, – pabrėžė E. Slotkin.

V. Urbelio susitikime su JAV valstybės ir gynybos departamento pareigūnais sutarta intensyviai vienyti pastangas dėl praktinių Ukrainos paramos projektų.

„Lietuva šiuo metu yra kontaktinė NATO ambasada Kijeve, intensyviai dirbame tiek dvišaliu pagrindu, tiek daugiašaliuose formatuose. Turime vienyti pastangas stiprindami Ukrainos kariuomenę“, –  pabrėžė V. Urbelis.

Iš JAV į Baltijos valstybes – 12 šturmo lėktuvų

Jungtinių Valstijų karinės oro pajėgos nusprendė pirmą kartą į Europą pasiųsti 12 šturmo lėktuvų „A-10 Thunderbolt II“, taip pat apie 300 karių, kurie dalyvaus operacijoje „Atlantic Resolve“. Pasibaigus šiai operacijai, lėktuvai bus pasiųsti į Baltijos šalis, pranešė delfi.lt. remdamasis sargs.lv.

Leidinio duomenimis, kariai ir orlaiviai bus dislokuoti Vokietijos karinių oro pajėgų bazėje Špangdalyje. Čia kariai ir lėktuvai turi pasilikti iki vasario pabaigos.

Reuters/Scanpix nuotr.

Šiomis priemonėmis siekiama sustiprinti operaciją „Atlantic Resolve“, kurios metu vyksta NATO sąjungininkų oro pratybos. Jomis siekiama pagerinti veiksmų suderinamumą.

„Tai dar vienas būdas padidinti JAV karinių oro pajėgų dalyvavimą Europoje ir mūsų sąjungininkams parodyti, kad saugumas Europoje yra mūsų prioritetas“, – sakė JAV karinių oro pajėgų vado pavaduotojas Europoje ir Afrikoje Tomas Džonsas.

Pasibaigus pratyboms Vokietijoje, lėktuvai pasuks į Rytų Europos šalis.

Kaip skelbiama JAV Gynybos departamento tinklalapyje, operacija „Atlantic Resolve“ („Atlanto ryžtas“) siekiama pademonstruoti „nekintantį JAV atsidavimą kolektyviniam saugumui ir įtikinti sąjungininkes bei NATO partneres, kad Amerika yra ištikima taikai ir stabilumui regione (Europoje – aut. past.) Rusijos įsiveržimo į Ukrainą kontekste“.

Vykdant šią operaciją, 2015 metais Jungtinės Valstijos NATO šalyse ir Rytų Europoje planuoja dislokuoti apie 150 tankų bei šarvuotų transporterių. Balandžio pabaigoje į Rytų Europą jau atvyko apie 600 JAV sausumos pajėgų karių, dalyvaujančių pratybose įvairiuose poligonuose. Be to, regione yra amerikiečių aviacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.